SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI “BİZİM İNANCIMIZDA KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİDİR ANCAK BAZILARI KENDİLERİNİ İMTİYAZLI MÜSLÜMAN OLARAK GÖRÜYOR.”ACIBADEM- ACIPAYAM’ DA BİR MÜDÜR

2017 YILINDA EĞİTİM CAMİASINDA NELER YAŞANDI?

04-01-2018 08:28 - YAZARLAR

2017 YILINDA EĞİTİM CAMİASINDA NELER YAŞANDI?

Öğretmenlerin yaşadıkları;

Öğretmenler her zaman olduğu gibi yine iş güvencesi ve Rotasyon uygulamasını getireceğiz tehdidiyle karşı karşıya kaldılar.

MEB, yaklaşık 6 yıldır beklenen Öğretmen Strateji Belgesi 2017-2023’ü yayımladı. Öğretmenlerin 4 yılda bir yeterlilik sınavlarına girecekleri belirtiliyor. Bunun yanı sıra, 2018’in sonuna kadar yapılan gönüllülük faaliyetleri, okul dışı çalışmalar ve Öğretmen Akademileri’nde alınacak eğitimler gibi ölçütlere göre kariyer sistemi oluşturulacak.

Yeni atanacak olan Öğretmenler için mülakat getirildi

2011 Yılında kaldırılan 4/b özleşmeli Öğretmenlik yeniden hayata geçirildi

Sözleşmeli öğretmenlere aynı bölgede altı yıl kalma zorunluluğu getirildi.

Öğretmenleri veli ve öğrenciler değerlendirilecek denildi.

Öğretmen şiddet tüm yurtta artarak devam etti. Alo 147 hattı yoğun bir şekilde çalıştı ve birçok öğretmen yine asılsız şikayetlerle meşgul edilip ifadeleri alındı.

Tüm memurlar ve eğitim çalışanlarına yıllık % 4+3.5 maaş artış zammı yapıldı ancak enflasyon %12.98 çıktı.

Rehber Öğretmenlere nöbet görevi getirildi.

Birçok angarya görevle öğretmen kanunsuz bir şekilde eğitimle ilgisi olmayan sözde hizmet içi eğitim semineri, ve toplantılara gönderildi.

Öğretmene şiddet can almaya devam etti. 10 Haz 2017 tarihinde Batman'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerce düzenlenen silahlı saldırı sonucu 23 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybuke Yalçın'ın şehit edildi.

17 Haz 2017 tarihinde Tunceli'de PKK'lı teröristlerce kaçırılan 23 yaşındaki ilk okul öğretmeni Necmettin Yılmaz şehit edildi.

15 Ara 2017 tarihinde İzmir'de Öğrenciler veli toplantısı öncesi okul Müdürü İzmir'in Ödemiş ilçesinde Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vuruldu.

Eğitim ve Öğretim

2016 yılı biterken, Aralık ayında, 15 yaş grubu öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli sınavlardan biri olan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 2003’ün gerisine düştük

Türkiye’nin fen, matematik ve okuma becerilerinde 2003’ten bu yana yükselişte olan puanları 2015’te düşerek, 12 yıl önceki sonuçların bile altına geriledi.

2016’ya (%13,38) kadar sürekli artmışken, 2017’de %13,18’e düştü ve 2017’de kamu bütçesinin daha düşük bir oranı MEB’e ayrıldı.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı başlarken yeni eğitim ve öğretim yılı için dağılan kitaplar ciddi anlamda tartışılmaya başlandı. Atatürkçülük ile ilgili tartışmalar sürdü Türkçe 6 sınıf çalışma kitabındaki karikatür birçok kişiyi güldürdü ve sayfa yırtma çalışması başlatıldı. Sosyal Bilgiler 7. Sınıf ders kitabı toplatıldı.

TEOG Kaldırıldı okullar nitelikli niteliksiz olarak sınıflandırdı. Birçok Anadolu lisesinde eskiye dönüş getirildi.

Milli Eğitim Bakanı 24 Eylül de Eğitim sistemimizi elmasa benzetti.

7 yıldır uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme (LYS) kaldırıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi.

MEB 2019’da, 54 ay ve üstü çocuklar için okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmeyi planladığını açıkladı. Pilot uygulama, 2017-18 eğitim-öğretim yılında başladı. 22 ilde, 54 ay ve üstü çocuklar için okul öncesi eğitim zorunlu oldu

MEB, yabancı dil eğitimindeki sıkıntıları aşmak ve öğrencilerin daha iyi yabancı dil öğrenebilmesini sağlamak için 5. sınıf müfredatını yeniden düzenledi. Buna göre, 5. sınıfın yabancı dil hazırlık sınıfı olmasına karar verildi. 2017-18 eğitim-öğretim yılında, uygulama, Türkiye genelinde seçilen 620 okulda pilot olarak hayata geçti.

2018 Yılının bu çalkantılardan uzak ortak aklın çalıştırıldığı, eğitimde uzun vadeli plan ve projelerin hayata geçirildiği bir yıl olması dileğiyle!..

Remzi ÖZMEN


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler