TOPLU ULAŞIMA ÖĞRENCİ DÜZENLEMESİ GELİYOR !

Ulaşım zammıyla ilgili eleştirilere yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Jetona yönelme olmasın diye yaptığımız bir çalışma” dedi. Topbaş, öğrenciler için düzenleme yapabileceklerini de belirtti.

TOPLU ULAŞIMA ÖĞRENCİ DÜZENLEMESİ GELİYOR !

Topbaş: Zammı jeton için yaptık

 

Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “6. Dünya Kentsel Forumu”na katılmak üzere Napoli'ye gitti.

Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Topbaş, trafiği rahatlatmak için planladıkları yeni projeler hakkında bilgi verdi.

İstanbul trafiğindeki yeni uygulamaya ilişkin Topbaş, “ Türkiye'de ilk defa yapılan uygulama bu. Avrupa'da gözlemleyip takip ettiğimiz uygulamaydı.

Bariyerlerle yolu ayırmıyoruz, sabah 07.00-10.00 akşam 16.00-20.00 saatleri arasında otobüsler geçebilecek. Bu da toplu taşımayı özendirmek adına yaptığımız
birşey. Tüm bu çalışmalar İstanbullu'nun ulaşımını kolaylaştırmak için.” şeklinde konuştu.

OTOBÜS YAKLAŞINCA IŞIK YEŞİLE DÖNECEK

Topbaş, ayrıca otobüslerin ışıklı kavşaklara yüz metre yaklaştığında ışığın yeşile dönmesiyle trafiğin daha akışkan olabileceği bir sistem üzerinde uzmanların çalıştığını söyledi.

ÜÇ YOLCULU OTOMOBİLE GEÇİŞ İZNİ

Çalışmaların Elektronik Denetleme Sistemi'ndeki (EDS) kameralarla denetleneceğinin altını çizen Topbaş,”Bu çalışmalar dahilinde, Amerika'da olduğu gibi termal kameralar ile denetlenen otomobillerin en az 3 yolcu ile geçebileceği bir sistemi de getirebiliriz” dedi.

İstanbul'da otomobillerin doluluk oranının ortalama 1,5 kişi olduğuna dikkati çeken Topbaş, “saatte bir şeritten bin 200 araç geçtiğine göre, saatte bir yerden bir yere geçen yolcu sayısı 2 bin kişi bile değil. Çokca şeritler bile yapsanız İstanbul'un bir yerden bir yere naklini sağlayamazsınız. Yönetim olarak toplu taşımaya yönlendirmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

GENEL SEKRETER BAŞTÜRK'ÜN DURUMU

Topbaş ayrıca, İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)Genel Sekreteri Adem Baştürk'ün dün akşam saatlerinde geçirdiği kaza ile ilgili olarak;”İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, bir inşaat denetimi sırasında dengesini kaybederek boşluğa düştü. Kazadan sonra acilen hastaneye kaldırılan Baştürk'ün ilk kontrolleri yapıldı. Yapılan tetkiklerde Baştürk'ün beyin ön lobundaki damarlarında kanama olduğu tespit edildi. Yaklaşık 4 saat süren başarılı ve sorunsuz operasyon geçirdi. Dün gece hastanedeydim, şuru açık, inşallah şifa bulur”dedi.

Topbaş, toplu taşıma ücretlerine ilişkin soruya ilişkin şöyle cevap verdi;

“Orada yüzde 50 zam gibi bir ifade var,yüzde 50 diye bahsedilen tek bilet, jeton olarak bahsettiğimiz uygulamalarla ilgilidir. Tüm dünyada bu böyledir. tek bilete, jetona geçiş olmasın diye teşvik amaçlı bir uygulama bu. Mesela bunun karşılığı Bursa'da tek bilet aldığınızda 4 ile 4,5 liradır. Elektronik bilet aldığınızda, bu rakamlar 1,95 lira oluyor. böylelikle yapılan zamda yüzde 9.48 gibi oluyor.”

İstanbul'da toplu taşımaya yapılan zamdan İstanbul halk otobüslerinin de yararlandığını belirten Topbaş, “Dar gelirlinin ulaşımla desteklenmesi konusuna inanan birisiyim. diğer iller ile mukayese edildiğinde İstanbul daha ucuz durumdadır” ifadesini kullandı.

ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR

Toplu taşımaya 14 ay sonra yapılan zamdan en çok öğrencilerin etkilendiğini ifade eden Topbaş, “öğrencilerle ilgili yeni bir çalışmamız var. bu çalışmada öğrencileri toplu taşımada nasıl rahatlatırızı düşünüyoruz. Öğrencilerden gelenleri gelir olarak görmüyoruz. Öğrenci her zaman hayatını sıkıntıyla devam ettiren kesimdir,öğrencilerle ilgili bu hassasiyeti gösteriyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER