MİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF14 MART ÇALIŞANLARIN HAKLARININ TESLİM EDİLDİĞİ GÜN OLMALIDIR ...ÖĞRENCİ KLÜPLERİ, BİGA VE GENÇLİĞE GÜVEN ?İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİZİN AHİTNAMESİDİR20 BİN ATAMA YETERSİZ ... BAZI İNSANLARİSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 97’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

DÜNYA NELERİ ARAŞTIRIYOR,BİZ NELERİ ?

Son 50 yıldaki bilimsel çalışmalar, son 50 bin yıldakinden daha fazla. İcatlardan daha birine alışamadan bir diğeri geliyor. Ve hemen hepsi de, yaşamımızı altüst etmeye yetiyor da artıyor…

28-02-2018 07:24 - YAZARLAR

Peki bu bilimsel çalışmalar, hayatımızı hep olumsuz yönde mi etkiliyor?

Elbette hayır!

İnsan ömrü daha birkaç yıl yüz yıl öncesine kadar ortalama 30, 35 yılda, şimdi neredeyse 70’e çıktı.

Hastalıklardan milyonlar ölüyordu, şimdi hızla kontrol altına alınıyor.

Bir yerden bir yere giderken haftalar hatta aylarca süren yolculuklar, şimdi birkaç saate sığıyor.

Posta kartını, mektubu unutalı çok oldu.

Bankaya hiç gitmeden de oluyormuş!..

Örnekleri uzattıkça uzatabiliriz.

Bugüne kadar gördüklerimizi biliyoruz da, peki gelecekte bizi neler bekliyor?

Örneğin uçan arabalar, uçak hızında trenler, hiç bitmeyen piller ve tarih olan ölümcül hastalıklar...

ABD, bilim deyince, öncelikle bilişime ve silaha yöneliyor, peki Çin ne yapıyor.

İşte  yaptıkları:

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, bugün 2017 yılında Çin'in kaydettiği en önemli 10 bilimsel gelişmenin yer aldığı listeyi açıkladı.

Listede ilk üç sırada, gezegenler arasında binlerce kilometre mesafede kuantum dolanıklık, anahtar dağıtımı (kriptografi) ve ışınlama işlemleri, canlı virüsün doğrudan aşıda ve tedavide kullanılması ve iki ağır tılsım kuarka sahip yeni atom altı parçacığının (Xicc++) keşfi bulunuyor.

Çin'de temel bilimlere dair araştırmalar, ülkenin inovasyona dayalı gelişmesinde önemli bir zemin olarak kabul ediliyor. Bu alandaki araştırmalarda, son yıllarda büyük mesafe katedilirken, özellikle 2017 yılında kuantum alanında büyük atılım gerçekleştirildi.

Tsinghua Üniversitesi'nden Fizik Profesörü Wang Xiangbing, binlerce kilometre mesafede yapılan kuantum anahtar dağıtımının ve kuantum ışınlamanın, aynı mesafede fiber kablo üzerinden gerçekleştirilen kuantum haberleşmeden 20 kat hızlı olduğunu söyledi. Wang, bunun ayrıca tüm yerküreyi kapsayan, gökyüzüyle yeryüzünü birleştiren kuantum şifreleme iletişim ağının inşası için de güçlü bir teknolojik destek verdiğini belirtti.

Listede, ayrıca, Çinli bilim insanlarının katkıda bulunduğu çalışmalar neticesinde kuantum, fizik ve biyoloji alanlarında elde edilen başarılara da yer verildi.

Keşke, TÜBİTAK da, Türkiye’deki projeleri açıklasa da mutlu olsak!..

ABBAS GÜÇLÜ

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler