23 YAŞ ÜZERİ ÖĞRENCİLERE TAŞIMA ÜCRETSİZ

Zihinsel yetersizliği bulunan 23 yaş ve üzerindeki özel eğitim öğrencileri ücretsiz taşıma kapsamına alındı...

23 YAŞ ÜZERİ ÖĞRENCİLERE TAŞIMA ÜCRETSİZ

23 Yaş Üzeri Öğrencilere Taşıma Ücretsiz

 

Orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan 23 yaş ve üzerindeki özel eğitim öğrencileriyle, ağır özürlü öğrencilere ulaşım sırasında refakat edecek maddi imkanı yetersiz veliler ücretsiz taşıma kapsamında değerlendirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ''Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okullara ve kurumlara erişiminin ücretsiz sağlanması hakkında uygulama esasları'' çerçevesinde yürüttüğü ve bakanlığa bağlı özel eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin yararlandığı hizmetin kapsamı genişletiliyor.

Bakan Ömer Dinçer'in imzasıyla illere gönderilen ''Özel Eğitim Öğrencilerinin Ücretsiz Taşınması''na ilişkin yazıyla eğitim öğretim döneminin dışına çıkmış öğrenciler, ücretsiz taşınma kapsamına alınacak. Milli eğitim müdürlükleri bu kapsamda olan öğrencileri tespit edip bununla ilgili ihaleye çıkacak. İhale, taşımadan yararlanacak kişi sayısına göre, açık ya da hizmet temini yoluyla yapılabilecek.

Ayrıca öğretim çağında bulunan otistik ve serebral palsili öğrencilerin velilerinden, maddi imkanı elverişli olmayanlar da ücretsiz taşıma imkanından faydalanacak. Ülke genelinde ilk defa hayata geçirilecek uygulamadan yararlanacak kişi sayısını mahalli birimler belirleyecek.

Mevcut uygulama kapsamında, otistik ve serebral palsili çocukların refakatçileri, il değerlendirme ekibince belirlenen ''taşınma ücreti''ni ödüyor.

Otistik ve serebral palsili çocukların taşınmasına ilişkin ihale daha önce yapıldığı için bu çocukların velileri için tekrar ihaleye çıkılmayacak ve mevcut sözleşmede iş artışı yapılacak. Böylelikle uygulama kısa sürede başlatılacak.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER