574 BİN LİSELİYE MESLEK LİSESİ ZORUNLU

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, SBS’yi kazanamayan veya girmeyen öğrencilerin mecburen meslek lisesi veya imam hatip liselerine gideceğini ifade ederek, yeni bir alternatif daha sundu. Türk, sınavı kazanamayıp Anadolu liselerine yerleşemeyen öğrencilerin açık liseye de gidebileceğini söyledi. Türk, Anadolu, Fen, Sosyal bilimler, Öğretmen liselerine yerleşemeyen öğrencilerin durumuna ilişkin CNN Türk’te soruları yanıtladı.

574 BİN LİSELİYE MESLEK LİSESİ ZORUNLU

 

Bu yıl genel liseler kalkınca sınavı kazanamayan 574 bin öğrenciye 5 “zorunlu” seçenek sunuldu:

 

1- Özel okul 2- Meslek lisesi 3- İmam hatip lisesi 4- Çok programlı lise 5-Açık lise.


Genel liseler olmadığı için sınavı da kazanamayan öğrencilerin meslek liseleri ve imam hatip liselerine zorunlu yönlendirileceği yönündeki haberleri yalanlamayan Türk, “Bu iki lise dışında Çok Programlı liseler (ÇPL), özel okullar ile açık liseler de alternatif” dedi. Ancak ÇPL’ler birçok ilde bulunmuyor. Özel liseye maddi imkanı yetmeyen ailelerin de meslek ve imam hatip liseleri dışında tek alternatifi kalıyor. Türk’ün verdiği bilgiye göre bu öğrenciler örgün eğitim dışına çıkacak ve evde eğitim alacak, yani açık liseye gidecekler. Ercan Türk, “Genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi veya mesleki eğitime devredilmesi çalışması 2010 yılında başladı. 2013’te sonlandırılması öngörüldü ve planlandığı şekilde tamamlandı. Genel lise artık yok. Geçtiğimiz yıl akademik programlara genel liseler de dahil 460 bin öğrenci kaydoldu. 180 bini genel liselere kaydoldu. Geçen yıl da genel lise olmayan il ve ilçe merkezleri vardı. Bir problem yaşanmadı. Çok programlı lise, özel lise programları gibi seçenekler var. Kanun açık liseyi de örgün eğitim ile eş tutarak böyle bir seçeneği de bize sunuyor. Bunu belirtmek bence önümüzdeki seçeneklerin sınırlı olmadığını ortaya koymaktadır.”

 


 

 

 

 


Eylülde sınav

Ercan Türk, her yıl Eylül ayında yapılan sorumluluk sınavının bu yıl da yapılacağını ifade ederek, “Bu sene aynı sorumluluk sınavı yapılacak. Ara sınıflarda dahil bir kez daha bu hakkı vereceğiz” dedi.Vatan

 
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
SENANUR İŞCAN
SENANUR İŞCAN - 6 yıl Önce

Ben SBS den iyi bir puan alamadım .Henüz bir okula yerleşmedim meslek liselerine de gitmek istemiyorum Burdan sayın bakanımıza seslenmek istiyorum lütfen bizi bir okula yerleştirsinler .Bir okula yerleşmediğim için çok üzülüyorum lisede çok çalışıp iyi bir üniversiteye gideceğime söz veriyorum.

SIRADAKİ HABER