MİLLİ EĞİTİM'DE E-OKUL DEVRE DIŞI !

Yeni eğitim yılında öğrenci nakilleri problemli başladı. Okulların ilk ve orta olarak ayrılmasıyla birlikte başka okula gitmesi ya da adresi değiştiği için nakil yaptırması gereken öğrenciler, e-okul sisteminin okullara açılmaması sebebiyle kayıt yaptıramıyor.

MİLLİ EĞİTİM'DE E-OKUL DEVRE DIŞI !

 

4+4+4 sistemi sebebiyle nakil yaptırıp 5. sınıfa kaydolması gereken ya da başka okuldan nakille gelen ortaokul öğrencileri dersbaşı yapamadı. Kayıtları eski okulda görünen ancak taşındıkları için adresine en yakın okula kaydolması gereken öğrenciler bu yüzden evde kaldı. Veliler de bu duruma tepki gösterdi. Bir aydır kayıt için okula gelip gittiklerini belirten Ahmet Saygın, "Taşındığımız için adresimizin tuttuğu okula kayıt için gelip gidiyoruz. İdareciler çaresiz. Öğrencimizin psikolojisi bozuldu. Bu nasıl bir sistem? Bilgisayar ortamında bu işi ayarlamak, sistemi okullara açmak bu kadar mı zor? Herkesin adresi belli." diye konuştu. Öğrenci velilerinden Selime Çakar ise, "Çocuğumun okulu ilkokul oldu. Mecburen yakındaki, ortaokula çevrilen okula götürmek zorundayım ancak kayıt yapılamıyor. Ne yapacağımı şaşırdım." dedi. Başka bir velisi de, "Türkiye genelinde büyük bir problem var. Adam başka şehre taşındıysa ne yapacak? Dönüp eski şehirdeki okulunda mı çocuğunu okutsun? Kayıt yapılamıyor. Öğrencimin okulu belli olmadığı için forma da alamıyorum." diyerek tepkisini gösterdi.
 
Okul idarecileri de durumdan rahatsız. Velilere anlatmakta zorluk çektiklerini ifade eden, isminin açıklanmasını istemeyen bir idareci, "En son 12 Eylül Çarşamba saat 17.00'de sistemin açılacağını söylediler. Daha sonra bir yazıyla ertelendiği emrini aldık. Veliler haklı olarak açıklama bekliyor ancak sadece sistemin açık olmadığını söyleyebiliyoruz. Biz de şaştık." şeklinde konuştu. Başka bir okul idarecisi ise, "Sınıf mevcutları belli değil. Kaç nakil gelecek bilmiyoruz. Programları yaptık ama her şeyi baştan düzenlemek zorunda kalabiliriz. Bir an önce sistemin açılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. 
 
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise bakanlık nezdinde teknik bir arıza sebebiyle e-okul sisteminin devre dışı olduğunu, bu yüzden kendilerinin de sıkıntıyı çözemediklerini kaydetti.
 
Star
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER