ÖĞRETMENLERE ŞOK. ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İPTAL EDİLDİ

2012 Yılı Alan değişiklikleri iptal edildi. İŞTE MEB'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

ÖĞRETMENLERE ŞOK. ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İPTAL EDİLDİ
  
 
 
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü
 
Sayı : 68898891/903.02.01/2082209 14/08/2013
Konu: Yargı kararı uygulaması
 
.......……...VALİLİĞİNE
( İl Milli Eğitim Müdürlüğü)
 
Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 2012 yılı il içi alan değişikliği işlemleri 2012 Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzu ile yapılan açıklamalar çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.
 
Bu Kılavuzda yer verilen sınıf öğretmenlerinin Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği ile Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine ve diğer alan öğretmenlerinin Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine geçişlerine ilişkin işlemlerin iptali talebiyle Bakanlığımız aleyhine açılan davalar sonucunda;
 
1-Danıştay İkinci Dairesinin 12/04/2013 tarihli ve Esas No: 2012/12121 sayılı kararı ile 2012 İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzunun 2.2/1-b maddesinde yer alan “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanına, bu alanda boş norm kadro bulunmaması halinde” ifadesinin,
2-Danıştay İkinci Dairesinin 19/04/2013 tarihli ve Esas No: 2012/1775 sayılı kararı ile de 2012 İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzunun “2.2. maddesinin 1. fıkrasında yer alan “b) Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanına, bu alanda boş norm kadro bulunmaması halinde Teknoloji ve Tasarım Alanına” ve 2. fıkrasında yer alan “Teknoloji ve Tasarım alanına” ibarelerinin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.
Kılavuza dayanak teşkil eden Talim ve Terbiye Kurulunun 12/09/2012 tarihli ve 5110 sayılı mütalaasının yürütülmesinin durdurulması talebi reddedilmiştir. Bu kararlar Bakanlığımıza 15/07/2013 tarihinde tebliğ edilmiştir.
 
Bu kararların uygulamasına yönelik olarak; sınıf öğretmenlerinden 2012 yılında il içinde alan değişikliği yoluyla Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliğine ya da Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine geçirilenler ile diğer alan öğretmenlerinden Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine geçirilenler önceki alanlarına ve görev yerlerine döndürüleceklerdir.
 
Sınıf Öğretmenlerinden Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği için söz konusu yargı kararında belirtilen 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Sertifika Programını tamamlayanlar istemeleri halinde Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği görevine devam edebileceklerdir.
 
Yargı kararı gereği önceki alanlarına ve görev yerlerine döndürülecek öğretmenler ile ilgili her türlü iş ve işlemler valiliklerce gerçekleştirilecektir.
 
Yukarıda belirtilen öğretmenlerden alan değişikliği yapıldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iller arasında görev yeri değişikliği yapılanlar atandıkları il valiliğine bildirilecek bunların daha önceki alanlarına ve durumlarına uygun eğitim kurumlarına atamaları halen görev yaptıkları valiliklerce yapılacaktır.
 
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
 
Nabi AVCI
Bakan
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
sınıfçılar kurtuldu
sınıfçılar kurtuldu - 6 yıl Önce

20 yıllık sınıfçıydım . Teknoloji tasarıma geçtim . Çok pişmandım . Şimdi kurtuldum . Sınıfçı olmak bir nimetmiş . Değerini şimdi anladım . Branş derdinden kurtuldum . Bir daha tövbe .

yali
yali - 6 yıl Önce

yan alanına geçiş yapanlara da iptal hakkı gelmelidir

Ali Velioğlu
Ali Velioğlu - 6 yıl Önce

Yan alanı Özel Eğitim olup alan değişikliği yapanların durumu ne olacak? Böyle birilerinin olduğundan ne sendikaların, ne mahkemelerin, ne de bakanlığın haberi var. Hepsine bir GÜNAYDIN.

nejmi tut
nejmi tut - 6 yıl Önce

yan alan geçişleri isteyenler için ve yöneticiler için bir an önce açılmalıdır.yan alan geçişleri her sene belli dönemlerde istekliler için yapılmalıdır.

yazık bu insanlara
yazık bu insanlara - 6 yıl Önce

geçiş yaparken gönüllülük esas oluyor da dönüş yaparken neden zorunlu dönülüyor hak mı bu

SIRADAKİ HABER