ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ALIMI DEVAM EDECEK

MEB, illere "Gerekirse alan mezunlarını ücret karşılığında görevlendirin" talimatı verdi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ALIMI DEVAM EDECEK
MEB, Ücretli Öğretmen Alımına Devam Edecek
 
Liselere girişte yeni sınav sistemi ortaokullarda öğretmen açığını gündeme getirdi. MEB, illere "Gerekirse alan mezunlarını ücret karşılığında görevlendirin" talimatı verdi.
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere giriş için yapılandırılan yeni sınav sisteminde müfredatın tüm illerde aynı anda uygulanması için talimat yayınladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) için öğretmen açığının giderilmesi gerektiği vurgulandı.
 
 
 
EŞ ZAMANLI EĞİTİM
 
Özellikle sınava girilecek 6 temel ders olan Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin tüm Türkiye ge-nelinde eş güdüm halinde işlenmesi gerektiği aktarıldı. Okullarda öğretmen eksiğinin bulunma-sı halinde diğer ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yararlanılabileceği ak-tarıldı.
 
 
 
 
LİSEDEN ÇAĞIRIN
 
Liseden öğretmen temin edilememesi halinde ise ortaokullardaki personelin görevlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Tüm bu tedbirlere rağmen öğretmen açığının devam etmesi halinde alan mezunlarının ücretli olarak görevlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.
 
 
Bu sayede atanamayan branş öğretmenleri okullarda görev yapabilecek. MEB gerekli tedbirle-rin alınması açısından tüm okullardan 8. sınıfların 6 temel derste öğretmen ihtiyacını, şube sa-yısının ve ders saati sürelerinin çizelge halinde bildirilmesini istedi.
 
Okulda sınav hakkına 'mevcut' sınırlaması
 
Yeni sınav sisteminde öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesine MEB sınırlama getirdi. Buna göre toplamda 8. sınıf mevcudu 20'den az olan okullarda öğrenciler kendi okullarında sınava giremeyecek. Öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerinin belirleyeceği sınav kurumlarında sınavlarına girecek.
 
 Selvi Çelik/ Bugün
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER