HAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI “BİZİM İNANCIMIZDA KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİDİR ANCAK BAZILARI KENDİLERİNİ İMTİYAZLI MÜSLÜMAN OLARAK GÖRÜYOR.”ACIBADEM- ACIPAYAM’ DA BİR MÜDÜRDEDE KORKUT HİKAYELERİNDE DEĞERLER EĞİTİMİVELİLERE ÇAĞRI !..
Yazı Boyutu : A+ A-

EĞİTİMDE TAKKECİ, TEKKECİ VE TAKİYECİ ANLAYIŞ!..


11-06-2017 23:06:16


Remzi ÖZMEN

EĞİTİMDE TAKKECİ, TEKKECİ VE TAKİYECİ ANLAYIŞ!..

Sağılık için doktorların ısrarla üç beyazdan uzak durun tavsiyesi milli eğitimde üç T den uzak durun olmalıdır. Üç T ne midir? Takkeci, Tekeci ve Takiyeci anlayıştır. Kısaca ne olduklarını özetlersek; Takkeci anlayış inanç değerlerini şekle indirgeyen yalnızca kılık kıyafetle tam mümin olunacağı inancını taşıyan anlayıştır. Tekkeci anlayışta ise şeyhin her dediği doğrudur, dolaysıyla devletin hiyeraşik sistemi değil şeyhin söylediği önemlidir. Emir aldığı yer de burasıdır. Takiyeci anlayışta ise birçoğumuzun etrafımızda gördüğümüz ve hiçbir zaman göründüğü gibi olmayan, ancak zemine, zamana ve araziye çok çabuk ayak uyduran tiplerdir ve bu tiplerin çokluğundan kaynaklı anlayıştır.

Şurası bir gerçektir ki Türk Milli Eğitim sistemi tarihin hiçbir döneminde almayacağı kadar büyük yaralar almıştır. Kimse masal anlatmasın. Eğitime bilimsel yaklaşılmıyor ve kesinlikle ideolojik bir yaklaşım gösteriliyor. Okullar toplumu dönüştürme aracı olarak görülüyor. Bu bakış açısı başarısızlığı getirince bir suçlu aranıyor. En kolay lokma olarak öğretmen görüldüğü için bütün olumsuzluklar bu camianın omzuna yıkılmak isteniyor.

Öğretmen geliştirme ve yetiştirme stratejisi adlı dahiyane fikir yeni gündem olarak dokuz Haziran günü resmi gazetede yayınlandı. Belli ki bakanlık eğitimdeki bütün sıkıntıların öğretmenden kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bundandır ki sürekli bu camianın üzerinde oynanıyor. Arkadaş on beş yıldır Türk Milli Eğitimini idare ediyoruz neden bir arpa boyu yol alamadık diye asla kendilerini sorgulamayan bir bakanlık. Öğretmenliği bilmeyen, psikolojiden anlamayan, çocuk ve yetişkin tanımayan ülke gerçeğine hakim olmayan üç T formatlı bürokratlarla Milli Eğitimi idare ederseniz onların yapacağı en güzel iş sürekli suçlu aramak asla ve kata kendilerine dönüp sorgulamamaktır.

Oysa 4+4 ü dahiyane fikir olarak sunanlar bir süre sonra bu çıkmazdan kurtulmak için 5. Sınıflara İngilizce getirerek yumuşak dönüşün önünü açmışlardır. Bunun sorumlusu öğretmen midir?

Bitişik yazı da ısrar edenler bir süre sonra bu yazı türünden vazgeçerek dik yazıya geçmişlerdir bu kararı alan öğretmen midir?

Ders saatleri normlarını sürekli değiştirerek hem öğrenci hem de öğretmenin uyumunu zorlaştırmışlardır bu olumsuzluğun sorumlusu öğretmen midir?

Öğretmen şiddet ve tehdide sürekli maruz kaldığı için öğrenciye dokunmayarak kendisine hiçbir telkinde bulunma cesaretini gösteremiyor. Dolaysıyla eğitimde bir başıboşluk alıp başını gidiyor bunun sorumlusu öğretmen midir?

İmam Hatip ve diğer okullar arasında ayrım yapılarak fırsat eşitliğine aykırı davranan öğretmen midir?

Ne kadar yetersiz ve yeteneksiz öğretmen varsa okul müdürü yapan öğretmen midir?

Müfredatı adeta kevgire döndüren öğretmen midir?

Remzi ÖZMENYAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler