6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU"DİK DURUŞLU OLMAK" YAZIZORLAŞAN SINIF YÖNETİMİNDE KUSUR KİMİN?MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GEÇİŞ İSTEĞİ OKULDAN KAÇIŞ İÇİN BİR FIRSAT MI OLACAK?TÜRK MİLLETİ VE ORTAK DOKUÖĞRETMENİN İTİBARI AYAKLAR ALTINA ALINIRKEN, MEB NEDEN SEYİRCİDİR? TÜRK EĞİTİM-SEN’İN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ARAŞTIRMASIMİLLETİN PARTİSİ OLMAK!
Yazı Boyutu : A+ A-

EĞİTİMDE TAKKECİ, TEKKECİ VE TAKİYECİ ANLAYIŞ!..


11-06-2017 23:06:16


Remzi ÖZMEN

EĞİTİMDE TAKKECİ, TEKKECİ VE TAKİYECİ ANLAYIŞ!..

Sağılık için doktorların ısrarla üç beyazdan uzak durun tavsiyesi milli eğitimde üç T den uzak durun olmalıdır. Üç T ne midir? Takkeci, Tekeci ve Takiyeci anlayıştır. Kısaca ne olduklarını özetlersek; Takkeci anlayış inanç değerlerini şekle indirgeyen yalnızca kılık kıyafetle tam mümin olunacağı inancını taşıyan anlayıştır. Tekkeci anlayışta ise şeyhin her dediği doğrudur, dolaysıyla devletin hiyeraşik sistemi değil şeyhin söylediği önemlidir. Emir aldığı yer de burasıdır. Takiyeci anlayışta ise birçoğumuzun etrafımızda gördüğümüz ve hiçbir zaman göründüğü gibi olmayan, ancak zemine, zamana ve araziye çok çabuk ayak uyduran tiplerdir ve bu tiplerin çokluğundan kaynaklı anlayıştır.

Şurası bir gerçektir ki Türk Milli Eğitim sistemi tarihin hiçbir döneminde almayacağı kadar büyük yaralar almıştır. Kimse masal anlatmasın. Eğitime bilimsel yaklaşılmıyor ve kesinlikle ideolojik bir yaklaşım gösteriliyor. Okullar toplumu dönüştürme aracı olarak görülüyor. Bu bakış açısı başarısızlığı getirince bir suçlu aranıyor. En kolay lokma olarak öğretmen görüldüğü için bütün olumsuzluklar bu camianın omzuna yıkılmak isteniyor.

Öğretmen geliştirme ve yetiştirme stratejisi adlı dahiyane fikir yeni gündem olarak dokuz Haziran günü resmi gazetede yayınlandı. Belli ki bakanlık eğitimdeki bütün sıkıntıların öğretmenden kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bundandır ki sürekli bu camianın üzerinde oynanıyor. Arkadaş on beş yıldır Türk Milli Eğitimini idare ediyoruz neden bir arpa boyu yol alamadık diye asla kendilerini sorgulamayan bir bakanlık. Öğretmenliği bilmeyen, psikolojiden anlamayan, çocuk ve yetişkin tanımayan ülke gerçeğine hakim olmayan üç T formatlı bürokratlarla Milli Eğitimi idare ederseniz onların yapacağı en güzel iş sürekli suçlu aramak asla ve kata kendilerine dönüp sorgulamamaktır.

Oysa 4+4 ü dahiyane fikir olarak sunanlar bir süre sonra bu çıkmazdan kurtulmak için 5. Sınıflara İngilizce getirerek yumuşak dönüşün önünü açmışlardır. Bunun sorumlusu öğretmen midir?

Bitişik yazı da ısrar edenler bir süre sonra bu yazı türünden vazgeçerek dik yazıya geçmişlerdir bu kararı alan öğretmen midir?

Ders saatleri normlarını sürekli değiştirerek hem öğrenci hem de öğretmenin uyumunu zorlaştırmışlardır bu olumsuzluğun sorumlusu öğretmen midir?

Öğretmen şiddet ve tehdide sürekli maruz kaldığı için öğrenciye dokunmayarak kendisine hiçbir telkinde bulunma cesaretini gösteremiyor. Dolaysıyla eğitimde bir başıboşluk alıp başını gidiyor bunun sorumlusu öğretmen midir?

İmam Hatip ve diğer okullar arasında ayrım yapılarak fırsat eşitliğine aykırı davranan öğretmen midir?

Ne kadar yetersiz ve yeteneksiz öğretmen varsa okul müdürü yapan öğretmen midir?

Müfredatı adeta kevgire döndüren öğretmen midir?

Remzi ÖZMENYAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler