TBMM'DEN ÖĞRENCİLERE MAAŞ MÜJDESİ!YENİ MÜFREDAT BAYRAM SONRASI AÇIKLANACAK!PKK,KAÇIRDIĞI ÖĞRETMENİ ŞEHİT ETTİ..ÜNİVERSİTE KONTENJANLARINDA 58 BİN ARTIŞ MÜJDESİ!MEMURLARIN YENİ MAAŞLARI BELLİ OLDU!PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ EN İYİ OKUL EN UZAKTAKİ Mİ EN YAKINDAKİ Mİ?''ÖĞRETMENE,ÖĞRENCİ VE VELİNİN NOT VERMESİ TAM BİR AYIPTIR''ÖĞRETMENLERE PSİKOLOJİ TESTİ GELİYOR!ADALET NALINCI KESERİ OLUNCA!..ÇIĞIRTKANLAR, GÜVEN VE UMUT KUR'AN KURSLARININ EĞİTİM KALİTESİ ARTTIRILMALILYS-3 TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARINDAKİ GÖZLE GÖRÜLÜR DEĞİŞİKLİKLERMEMURLARA SAKAL VE KOT PANTOLON SERBEST OLACAK!KPSS-2017/6 TERCİH KILAVUZU YAYINDA!
Yazı Boyutu : A+ A-

EĞİTİMDE TAKKECİ, TEKKECİ VE TAKİYECİ ANLAYIŞ!..


11-06-2017 23:06:16


Remzi ÖZMEN

EĞİTİMDE TAKKECİ, TEKKECİ VE TAKİYECİ ANLAYIŞ!..

Sağılık için doktorların ısrarla üç beyazdan uzak durun tavsiyesi milli eğitimde üç T den uzak durun olmalıdır. Üç T ne midir? Takkeci, Tekeci ve Takiyeci anlayıştır. Kısaca ne olduklarını özetlersek; Takkeci anlayış inanç değerlerini şekle indirgeyen yalnızca kılık kıyafetle tam mümin olunacağı inancını taşıyan anlayıştır. Tekkeci anlayışta ise şeyhin her dediği doğrudur, dolaysıyla devletin hiyeraşik sistemi değil şeyhin söylediği önemlidir. Emir aldığı yer de burasıdır. Takiyeci anlayışta ise birçoğumuzun etrafımızda gördüğümüz ve hiçbir zaman göründüğü gibi olmayan, ancak zemine, zamana ve araziye çok çabuk ayak uyduran tiplerdir ve bu tiplerin çokluğundan kaynaklı anlayıştır.

Şurası bir gerçektir ki Türk Milli Eğitim sistemi tarihin hiçbir döneminde almayacağı kadar büyük yaralar almıştır. Kimse masal anlatmasın. Eğitime bilimsel yaklaşılmıyor ve kesinlikle ideolojik bir yaklaşım gösteriliyor. Okullar toplumu dönüştürme aracı olarak görülüyor. Bu bakış açısı başarısızlığı getirince bir suçlu aranıyor. En kolay lokma olarak öğretmen görüldüğü için bütün olumsuzluklar bu camianın omzuna yıkılmak isteniyor.

Öğretmen geliştirme ve yetiştirme stratejisi adlı dahiyane fikir yeni gündem olarak dokuz Haziran günü resmi gazetede yayınlandı. Belli ki bakanlık eğitimdeki bütün sıkıntıların öğretmenden kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bundandır ki sürekli bu camianın üzerinde oynanıyor. Arkadaş on beş yıldır Türk Milli Eğitimini idare ediyoruz neden bir arpa boyu yol alamadık diye asla kendilerini sorgulamayan bir bakanlık. Öğretmenliği bilmeyen, psikolojiden anlamayan, çocuk ve yetişkin tanımayan ülke gerçeğine hakim olmayan üç T formatlı bürokratlarla Milli Eğitimi idare ederseniz onların yapacağı en güzel iş sürekli suçlu aramak asla ve kata kendilerine dönüp sorgulamamaktır.

Oysa 4+4 ü dahiyane fikir olarak sunanlar bir süre sonra bu çıkmazdan kurtulmak için 5. Sınıflara İngilizce getirerek yumuşak dönüşün önünü açmışlardır. Bunun sorumlusu öğretmen midir?

Bitişik yazı da ısrar edenler bir süre sonra bu yazı türünden vazgeçerek dik yazıya geçmişlerdir bu kararı alan öğretmen midir?

Ders saatleri normlarını sürekli değiştirerek hem öğrenci hem de öğretmenin uyumunu zorlaştırmışlardır bu olumsuzluğun sorumlusu öğretmen midir?

Öğretmen şiddet ve tehdide sürekli maruz kaldığı için öğrenciye dokunmayarak kendisine hiçbir telkinde bulunma cesaretini gösteremiyor. Dolaysıyla eğitimde bir başıboşluk alıp başını gidiyor bunun sorumlusu öğretmen midir?

İmam Hatip ve diğer okullar arasında ayrım yapılarak fırsat eşitliğine aykırı davranan öğretmen midir?

Ne kadar yetersiz ve yeteneksiz öğretmen varsa okul müdürü yapan öğretmen midir?

Müfredatı adeta kevgire döndüren öğretmen midir?

Remzi ÖZMENYAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler