APARTMAN YÖNETİCİLERİ BU TAZMİNAT BAŞINIZI AĞRITABİLİR

Dikkat!.. 40 bin lira ödeyebilirsiniz. Apartman yöneticileri bu tazminat başınızı ağrıtabilir

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BU TAZMİNAT BAŞINIZI AĞRITABİLİR
Apartman yöneticilerinin kapıcıların kıdem tazminatı konusunda bilgi sahibi olmaması ve bunun için bir fon oluşturmaması çok sayıda ihtilaflı duruma neden oluyor. Emekli olan ya da bir sebepten işine son verilen kapıcının kıdem tazminatı, kasasında parası bulunmayan birçok apartmanın yönetimini sıkıntıya sokarken, son dönemde bu sorunla ilgili dava sayısındaki artış dikkati çekiyor.
 
Geçtiğimiz ay toplanan Çalışma Meclisi'nin en çok tartışılan konusu olan kıdem tazminatı, 11 milyon çalışanı yakından ilgilendiriyor. Bir işyerinde en az 1 yıl sigortalı çalışılması halinde her çalışanın hak kazandığı bu tazminat türü, toplumda yeteri kadar bilinmediği için kapıcılık, şoförlük ve garsonluk gibi meslekler için sorun oluyor.
 
Birçok apartman yöneticisinin kapıcıların da "işçi" olduğunun bilincinde olmaması ve sahip oldukları hakları bilmemesi bu sorunun kapıcıların daha çok yaşamasına yol açıyor.
 
Kapıcının da "işçi" olduğu bilinmeli
 
Sosyal Güvenlik Uzmanı Ahmet Ağar, kapıcıların kıdem tazminatının çalışma hayatının önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, kıdem tazminatını alamayan çok sayıda kapıcının mahkemeye başvurmak zorunda kaldığını söyledi.
 
Kapıcıların kıdem tazminatı alamamalarında apartman yönetimlerinin belli dönemlerde değişmesi ile kıdem için herhangi bir kaynak ayrılmamasının etkili olduğuna dikkati çeken Ağar, şunları söyledi:
 
"Kapıcısının kıdem tazminatını düşünerek ileriye yönelik para toplayan çok az apartman yönetimi var. Genelde yöneticiler bu işin bilincinde değil. Apartman aidatının toplanmadığı bir yerde kıdem için para toplanamaması ise olayın başka boyutu. Öncelikle yönetici başta olmak üzere apartman sakinleri kapıcının da 'işçi' olduğunu bilmeli. Maaşı ve sigorta primini yatırmak gibi kıdem tazminatı da kapıcıların en doğal hakkı. Ama bu hak yeteri kadar bilinmiyor. Aidatla birlikte yöneticiler, kıdem tazminatı için de belli bir miktar parayı apartman sakinlerinden toplamalı. Toplanacak bu para, banka hesabıyla nemalandırıla da bilir. Bu yapılırsa sorun uzun vadede ortadan kalkar."
 
Ağar, kapıcıların kıdem tazminatının hesaplamasında son alınan brüt ücretin yanında apartmanca tahsis edilen dairenin kirası ile ödenen elektrik, su ve yakıt bedelinin de dikkate alındını belirterek, tüm bu hesaplamalarla birlikte yaklaşık 20 yıl çalışmış bir kapıcının kıdem tazminatının 30 ila 40 bin lirayı bulabileceğine dikkati çekti.
 
"Az sayıda yönetici kıdemin farkında"
 
Kapıcılar Federasyonu Genel Başkanı Köksal Selçik de üyelerinden ciddi bir kısmının kıdem tazminatını alamama sorunu yaşadığını belirterek, bu sorunun aşılması için çaba harcadıklarını dile getirdi.
 
Apartman veya site yöneticilerinin kapıcıları "emir kulu" gibi görmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını ifade eden Selçik, bu algının kapıcı haklarına bakışa da yansıdığını, kapıcının tüm işçiler gibi bir takım haklara sahip çalışan olarak görülmediğini söyledi.
 
Kapıcıların maaşının ödenmesi ve sigorta priminin yatırılmasının yanında kıdem tazminatı gibi bazı haklarının da olduğuna dikkati çeken Selçik, "Kapıcının ücretini ödemek ve sigorta primini ödemek ne kadar zorunlu ve gerekliyse kıdem tazminatı da o derece zorunlu ve gerekli. Az sayıda apartman yönetimi bunun farkında ve konuda hazırlıklıyken, çoğunluk bu bilince sahip değil. Çok sayıda kıdem tazminatı davasının açılması bu konudaki bilinçsizliği gösteriyor. Apartman sakinlerini kıdem konusunda bilinçlendirmek için broşürler bastırtıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
KAPICILAR SENDİKASI.KONUT-İŞ
KAPICILAR SENDİKASI.KONUT-İŞ - 4 yıl Önce

YURT GENELİNDE APARTMANLARDA KAPICILIK YAPANLAR. YAKLAŞIK 20.YILDIR FAALİYETTE BULUNAN KONUT.İŞ SENDİKASI GERÇEKÇİ BİR ŞEKİLDE KAPICI KALORİFERCİ İŞÇİLERİN SENDİKASI KONUT İŞ GELİP VE E. DEVLET ÜZERİNDE ÜYELİĞİNİZİ YAPMAYA DEVAM EDERSENİZ DAHA ÇOK ÖRGÜTLENİP HAKLARIMIZIN KORUNMASI İÇİN KONUT.İŞ ÇATISI ALTINDA BİRLEŞELİM.

hüseyin taşagıl
hüseyin taşagıl - 4 yıl Önce

beni işten cıkarıyorlarsebebini söylemiyorlar eşimle beraber sitedegörev yapıyom eşim sigortasıs calışıyor parada alamıyom neyapmam gerekiyor

KAPICILAR SENDİKASI.KONUT-İŞ
KAPICILAR SENDİKASI.KONUT-İŞ - 4 yıl Önce

SENDİKAMIZIN ÜYELERİ OLAN KAPICI VE KALORİFERCİ İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN SORUNLARININ YANINDA. AYNİ ZAMANDA KAPICILIK İŞİ ARAYANLARA KAPICILIK İŞİ DE BULMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. İSTANBUL BAŞTA OLMAK ÜZERE. GSM.05326544883.0212.212.61.09

KAPICILAR SENDİKASI.KONUT-İŞ
KAPICILAR SENDİKASI.KONUT-İŞ - 4 yıl Önce

SENDİKAMIZIN ÜYELERİ OLAN KAPICI VE KALORİFERCİ İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN SORUNLARININ YANINDA. AYNİ ZAMANDA KAPICILIK İŞİ ARAYANLARA KAPICILIK İŞİ DE BULMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. İSTANBUL BAŞTA OLMAK ÜZERE. GSM.05326544883.0212.212.61.09

kapıcılar sendikası
kapıcılar sendikası - 4 yıl Önce

sayın hüseyin kardeşim kusura bakmayın yeni fark ettik. sizi işten çıkartığını söylüyorsun. bu tür şeyler her gün bize geliyor. sebep gösterirler veya göstermezler. türlü bahaneler gösterip iş akdi feshi yapılmaktadır. bu konuda yapacağınız şey bu işi bilen sendikadır haklarınızı korumak ve bütün yasal haklarınızı almak için bizi arayın size yardımcı olalım .bu tür arkadaşların binlerce hakkı alınmıştır.konut-iş 05326544883

ahmet yunus
ahmet yunus - 3 yıl Önce

merhaba, biz 2788 konutlu, 3 bölge, 140 binadan oluşan sitede, 36 tane (kapıcı) blok görevlisiyiz, çoğumuz 28*3=84 daireye bakıyor. şuan bildiğim kadarıyla hiç birimiz sendikalı değiliz. sendikalı olmamız bizim için iyi olur mu? sendikalı olmak için ne yapmamız gerekiyor. Bilmediğimiz çok konuda da yardım almamız gerektiğini düşünüyorum. yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler. yer ANKARA/ SİNCAN da

Köprülü kapıcı
Köprülü kapıcı - 3 yıl Önce

7.5 yıldır kapicilik yapıyorum ne hikmetse askeri ücret artınca aydat artirmamak için benden kapıcı dairesi için 300 lira kira istiyorlar ben vermek istemiyorum Elektirik, su, yakıt i ben veriyorum bunun yasal dayanağı varmı? Ben sendikaya üye olasam benim + larim neler? - lerim neler? ve sendikada nasıl üye olabilirim? üye aidati nekadar? TEŞKKÜRLER

Hüseyin. Türer
Hüseyin. Türer - 2 yıl Önce

1 yıldır karıcığım tatil hakkımız yokmuş ama. Ben oldunu biliyorum meseleyi yokluyor bizim insan olduğunu unutmușlar kōlegibi kullanıyorlar gōreviv 80 daire ve havuz. Ve bahçe. Apartman. Temizliği. Çōp alma işe başlama 0800. Saat. Bırakma saat 2230 buhayatmı adımı açtım seni işten çıkartırım diyor ben neyapacam sizden yardım istiyorum arefesinde büyüklerine 05320614642


SIRADAKİ HABER