MİLLETVEKİLİNİN ŞOK DAYAK İTİRAFI !

Kotan’dan ‘Dayak yedim’ ifadesi

MİLLETVEKİLİNİN ŞOK DAYAK İTİRAFI !

 

Eşi tarafından şiddete uğradığı iddia edilen Ak Parti Ağrı Milletvekili Kotan, yaşadığı şiddeti Sincan Savcılığı’na anlatınca eşi hakkında iddianame hazırlanmış.

Milliyet'in haberine göre, Ak Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan’ın, eşi İdris Kotan’dan dayak yediği iddialarıyla başlatılan soruşturma kapsamında 23 Kasım’da Sincan Savcılığı’nda ifade verdiği ortaya çıktı. Daha önce Fatma Kotan’ın şiddet gördüğü iddiasını yalanlamasının ardından dün de İdris Kotan, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Basında şiddete dayalı olarak eşimin tarafıma dava açtığı vs. yönelik asılsız iddialar bulunmaktadır. Eşimle ayrılma nedenim tamamen aramızdaki geçimsizlikten kaynaklanmıştır” dedi.

Alınan bilgiye göre, gazetecilere eşinden şiddet görmediğini, sadece boşanma davası açtığını söyleyen, buna rağmen koruma verilen Ak Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan, 23 Kasım 2012’de Sincan Cumhuriyet Savcısı Tayfun Kaya’ya verdiği ifadesinde şunları söyledi:

Anlaşmalı boşanma dayağı

“21 Kasım 2012 tarihinde eşim İdris Kotan ile ortak ikametgâhımızda bulunurken, daha önce eşimle anlaşmalı boşanma konusunda anlaşmıştık. Olay günü de protokol hazırlamak ve gerekli işlemler için adliyeye gidecektik. Sabah saat 07.00 sularında kalkarak hazırlanmaya başladım. Eşimin de hazırlanmasını istedim. Ancak eşim boşanmayacağını belirterek bana saldırdı. Beni şiddetli şekilde darp etti. Kafamda ve gözümde yaralanmalar oluştu. Yaklaşık yarım saat darp edildim. Ardından oğlum araya girerek beni kurtardı. Olayın akrabalarım tarafından duyulmaması için birkaç gün dışarı çıkmayarak olayı gizledim. Ancak eşimin bana yine zarar verebileceğini düşünerek, müracaat etmek istiyorum. Her türlü korumanın tarafıma sağlanmasını talep ediyorum.”

Milletvekili Kotan’ı yaraladığı iddia edilen eşi İdris Kotan hakkında jet hızıyla iddianame hazırlandı. İddianameye göre İdris Kotan hakkında kasten yaralama suçunu eşine karşı işlediği gerekçesiyle cezasında yarı oranında artırım talep edildi. Buna göre İdris Kotan hakkında, eşi Fatma Kotan’a karşı kasten yaralama suçundan 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar hapis istendi. İddianamenin kabul edilmesi halinde İdris Kotan, Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim önüne çıkacak.

İddialar gerçek dışı

İdris Kotan, avukatı Süleyman Zeybek aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, dayak iddialarını yalanladı. Kotan, özel hayatının, üçüncü şahıslarca bu derece merak edilmesinden rahatsız olduğunu ancak yapılan asılsız haberler dolayısıyla açıklama yapma ihtiyacı duyduğunu” belirtti. İdris Kotan, şunları kaydetti:

“Basında şiddete dayalı olarak Fatma Salman Kotan’ın tarafıma dava açtığı vs. yönelik asılsız iddialar bulunmaktadır. Eşimle ayrılma nedenim tamamen aramızdaki geçimsizlikten kaynaklanmıştır. Fatma Salman Kotan ile aramızdaki dava çekişmeli bir boşanma davası değil tamamen tarafların karşılıklı anlaşmasıyla açılmış boşanma davasıdır. Madem anlaşarak boşanma davasını açtık, neden koruma talep edilsin? Konuyla ilgili olarak avukatım tarafından Sincan 4. Aile Mahkemesi’ndeki dava dosyası incelendiğinde, dosyada mevcut bir koruma kararının bulunmadığı da anlaşılmıştır. Sorunlarımızın çocuklarımızı etkilememesi adına karşılıklı anlaşmayla alınmış bir boşanma kararıdır.”

O VEKİL BOŞANDI

AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman (Kotan), 1995'ten beri evli olduğu ve müşterek 3 çocukları bulunduğu İdris Kotan'dan boşandı.

Anlaşmalı boşanma kararı Sincan 4. Aile Mahkemesi'nce verildi.
Duruşma günü daha ileri bir tarihte olmasına karşın Fatma Salman (Kotan), dün Sincan 4. Aile Mahkemesi'ne gitti. Hakim Tuncay Öztürk de celse açarak, davayı gördü.

İdris Kotan'ın avukatıyla Fatma Salman (Kotan), anlaşmalı boşanma protokolünü tekrarladıklarını dile getirdi ve boşanmaya karar verilmesini istedi.
Hakim Öztürk, “Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun”un 6'ncı ve 7'nci maddeleri uyarınca, “eşleri, geçimsizliği büyütmeden barışmaları, evlilik birliğini sevgi ve saygı çerçevesi içinde devam ettirmeleri yönünde uzlaşma ve sulhe” davet etti.

İdris Kotan'ın avukatı, müvekkilinin uzlaşma ve sulh iradesinin bulunmadığını bildirdi ve “boşanmakta kararlı olduğunu” söyledi.
Fatma Salman (Kotan) ise “Evlilik birliğini devam ettirmek, uzlaşmak ve sulh olmak istemiyorum. Boşanmakta kararlıyım” dedi.
Bunun üzerine duruşmada ön incelemeye son verilerek, tahkikata geçildi.
İdris Kotan'ın beyanının Doğubeyazıt Asliye Hukuk Mahkemesi vasıtasıyla alındığı açıklanan duruşmada, İdris Kotan'ın, anlaşmalı boşanma protokolünü tekrarladığı bildirildi.

 “Evlilik birliğimiz çekilmez bir hal aldı”

Fatma Salman (Kotan) da protokolü tekrarlayarak, “Davacı eşim ile aramızda şiddetli geçimsizlik olup, evlilik birliğimiz temelinden sarsılmıştır. Evlilik birliğimiz çekilmez bir hal aldığından, karşılıklı anlaşarak boşanmaya karar verdik. Hiçbir baskı altında kalmaksızın, hür irademle davacı eşimden boşanmak istiyorum” dedi.

 

Çocukların velayetinin kendisine verilmesini talep eden Fatma Salman (Kotan), çocukların, babalarıyla kuracakları görüşme düzenlerinin mahkemece belirlenmesini istedi.

Fatma Salman (Kotan), tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakasıyla maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmayarak, “Evlilik birliği içerisinde edindiğimiz ev eşyalarını paylaştık. Bana ait çeyiz, ziynet ve kişisel eşyalarımı da aldım. Bu yönden bir hak ve alacak talebim bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Evlilikleri sırasında edinilen Doğubeyazıt'taki bir taşınmaz, Ağrı Tuğla Fabrikası ve Kireç Fabrikası'nda, İdris Kotan'a ait şirket hisseleri üzerinde hak ve alacak talebinde bulunmayacağını bildiren Fatma Salman (Kotan), şirkete ait eski ortaklığından kaynaklanan bir borçtan mesul olmayacağına ilişkin protokoldeki maddenin de tasdik edilmesini istedi.

Hakim Öztürk, diğer usulü işlemlerin ardından, tarafların sunduğu 22 Kasım 2012 tarihli boşanma protokolü ile karşılıklı anlaşmalarını içeren beyanlarını tasdik ederek, tarafların boşanmalarına karar verdi.

Çocukların velayeti anneye bırakılırken, İdris Kotan'ın, çocuklarıyla ayda iki hafta sonu cumartesi 10.00 ve pazar 16.00 arasında, Ramazan Bayramı'nın birinci günü saat 17.00 ile üçüncü günü saat 15.00 arasında, çocukların doğum günü ve babalar gününde saat 12.00-17.00 arasında, ayrıca her yıl 1-15 Ağustos arasında kişisel ilişki kurabilmesini kararlaştırdı.
Hakim Öztürk, mal varlıkları üzerinde ise protokole göre karar verdi.

Dava dilekçesi

İdris Kotan'ın avukatı Süleyman Zeybek'in mahkemeye verdiği dilekçede, “eşlerin, evlendikleri günden bu yana uyum sağlayamadıkları, fikren ve ruhen anlaşamadıkları, sonuçta aralarında geçimsizlik baş gösterdiği” ifade edilerek, şunlar kaydediliyordu:
“Müşterek hayat, çekilmez hale gelmiştir. Taraflar, iyi niyetle anlayış ve sabır göstererek uyuşmazlıkları gidermeye çalışmışlarsa da bunda başarılı olamamışlar ve her geçen gün birbirlerinden daha da uzaklaşmışlardır.
Bu nedenle bir arada yaşayarak evlilik birliğini devam ettirmeleri mümkün görünmemektedir. Birlikte geçirdikleri her gün gerek kendilerine gerekse müşterek çocuklara zarar vermeye başlamıştır. Tarafların tekrar bir araya gelerek evlilik birliğini devam ettirmeleri mümkün değildir.”
 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER