TÜRKİYE'DE İL VE İLÇE SAYISI AZALTILIYOR MU?

İddiaya göre hükümet Türkiye'deki il ev ilçe sayısını azaltmak için harekete geçti.

TÜRKİYE'DE İL VE İLÇE SAYISI AZALTILIYOR MU?

İddiaya göre AK Parti Genel Başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş'un başkanlığında kurulan ve için Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ile İçişleri Bakanlığı bürokratlarından oluşan bir heyet Türkiye'nin mülki idari bölümlerine yeniden belirlemek için çalışma yapıyor.  


Valilik ve Kaymakamlıklarla Yola Devam
 
Öncelikle Vali ve Kaymakamsız bir Türkiye konusunda araştırma yapan heyetin, araştırma sonuçlarında İlçelerin Kaymakamsız, İllerin ise Valisiz yönetilemeyeceğini tartışmaya yer götürmeyecek şekilde anladıkları belirtiliyor. Amirler.net'e bilgi veren kaynaklar heyetin Mülki İdare'nin olmadığı bir Türkiye seneryosu üzerinde çalıştığı ancak ortaya çıkan sonuçların böyle bir şeyin Türkiye'yi yönetilemez hale getireceğini gösterdiğini belirtiyor.
 
İl ve İlçe Sayısı Azaltılabilir
 
Aynı kaynaklarca, çalışmanın yönünün il ve ilçe sayısının azaltılmasına döndüğünü bu kapsamda ilk olarak nüfusu 10.000'in altındaki ilçelerin kapatılacağı ve yaklaşık 200 Kaymakama Sayıştay Denetçisi olma teklifinin götürüleceğini belirtiliyor. Sayıştay Başkanlığı'nın Kaymakamları denetçi olarak bünyesine almaya hazır olduğu belirtiliyor
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER