35 Milyar Avro Büyüklüğünde Devasa Bir Demir Yolu Projesi

Almanya’tarafından sağlanan finansal desteğiyle yapılacak proje ile hızlı tren setlerinin alımını ve yeni hatların inşasını kapsıyor. Mevcut hatlar ile sinyalizasyon teknolojisinin en son modernizasyonu da proje kapsamında yapılacak.

35 Milyar Avro Büyüklüğünde Devasa Bir Demir Yolu Projesi

Son zamanlarda Türkiye ile Almanya arasında yaşanan yakınlaşma ekonomiye de olumlu yönden yansıyor. Kur savaşlarına karşı Türkiye’nin yanında yer alan Almanya Türk demir yollarının modernizasyonu için kesenin ağzını artık açtı. 

Türkiye ve Almanya arasında 35 milyar avro büyüklüğünde devasa bir demir yolu projesi için anlaşmaya varıldığı belirtildi. Tedarik tarafında Siemens’in lokomotifi olacağı konsorsiyum tarafından yürütülecek ve Almanya’nın finansal ve teknik desteğiyle yapılacak proje yeni yüksek hızlı tren alımını, yüksek hızlı trenler için yeni rotalar açılmasını, demiryollarının inşasını, mevcut olan hatların ve sinyalizasyon teknolojisinin modernizasyonunu kapsıyor. Siemens’ten yapılan açıklamada ise projelerle ile ilgili projeler devam ediyor.

II. Abdülhamit Han döneminden bu zamana demir yolu hatlarında Türkiye ve Almanya arasında süregelen iş birliğine dikkat çekilen haberde, proje için yetkililerin 3 aydır görüşmeler devam ettirdiği söyleniyor. 

Türkiye’nin bu süre zarfında Çin ile de aynı proje için müzakerelerde bulunduğu fakat çıkmaza girilmesinden sonra Almanya hükûmeti Türkiye ile normalleşmeye başlayan ve iyileşme sürecine giren ilişkilerin perçinlenmesi için projeyi fırsat olarak gördüğü söylendi.

ALMAN BAKAN GELİYOR

Haberde, eylül ayı sonunda Almanya’nın Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Thomas Bareiß tarafından Türkiye’ye bir ziyaret yapacağı ve finansman konusunun görüşüleceği söylenirken Türkiye’nin düşük faizli kredi ve ihracat garantisi istediği iddia edildi. 

Almanya hükûmetinin herhangi bir söz vermediği fakat mali destek konusuna sıcak baktığı da gelen haberler arasında. Mart ayında kurulan koalisyon hükûmetinin ortağı olan sosyal demokrat SPD, Türk lirasında yaşanan değer kaybı ve artan enflasyon sebebiyle Türkiye’ye destek verilmesi gerektiğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER