Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Döviz Kararı

Türk Parasını Kıymetini Koruma Hakkında Karar'da değişiklik yapıldı, Türkiye'de yerleşik kişilerin döviz üzerinden menkul, gayrimenkul, taşıt ticareti ve finansal kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmeleri yapmaları önüne böylelikle geçilmiş oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Döviz Kararı

Yürürlükte döviz üzerinden yapılmış sözleşmeler, 30 gün içinde taraflarca Türk lirası olarak tekrardan belirlenecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Karar'da değişiklik yapılmaya gidildi. 

Türkiye'de yaşayan kişiler menkul, gayrimenkul, taşıt ticareti ve finansal kiralama ticaretini döviz endeksli yapamayacak.

Söz konusu kararın 4. maddesine eklenen bentte, Türkiye'de yerleşik kişilerin Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirtilen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacağı belirtildi.

Aynı karara eklenen geçici maddede hali hazırda döviz üzerinden yapılmış sözleşmeler 30 gün içinde taraflarca Türk lirası olarak tekrardan belirlenecek.

Bu karar 4. maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha evvel akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında; Türk parası olarak taraflarca tekrardan belirlenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER