Kritik Hafta! 2019 Asgari Ücret Belli Olacak: 7 Milyon Açıklamayı Bekliyor

Komisyon 3. toplantısını geçtiğimiz günlerde tamamladı. 15 kişilik heyet son çalışma toplantıların bitmesiyle oy çokluğu ile kararını verecek. 7 milyon vatandaşı yakından ilgilen açıklamalar için geri sayım başladı.

Kritik Hafta! 2019 Asgari Ücret Belli Olacak: 7 Milyon Açıklamayı Bekliyor

2018 yılında asgari ücret 1603,12 olarak kararlaştırılmıştı.

2019 asgari ücretin belirleneceği 4. toplantı için günler kaldı. 20 Aralık perşembe günü 3. sü yapılan tespit komisyonu toplantısında TÜİK verileri ile birlikte asgari ücretle geçinen çalışanların geçinebilecekleri ağır işlerde çalışanlar, orta ve hafif statüdeki bir işte görev yapanlar için 3 farklı öneri bulunuyor.

2019 ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENECEĞİ SON TOPLANTI

2019 yılında asgari ücretin belirleneceği 4. ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacağı belli oldu. 27 Aralık perşembe günü asgari ücret açıklanacak. TÜİK verilerinde ağır statüdeki çalışanlar için b.213,40 kuruş, orta statüdeki çalışanlar için 1.978,80 kuruş, hafif statüdeki işler için ise 1.841,40 kuruş olarak açıklandı.

Komisyonda ilk kez geçimini asgari ücret ile yapan çalışanı temsilen Gülden Görmez'de katılıyor. Görmez Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. 

Türk-İş Sendikası 2 Bin Tl'nin altındaki tekliflere kapılarını kapattıklarını belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığının açıkladığı 4 kişilik ailenin fitre hesabını ortaya koydu. TİSK ise işsizlik sigortası işveren payı için destek verilmesini ve alınmaması istiyor.

27 Aralık perşembe günü son toplantı ile birlikte karar kamuoyuna paylaşılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER