ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ KONGRESİ BAŞLADI!MEB'DEN BOŞ KALAN 540 KADROYA ÖĞRETMEN ATAMASI!SINAVLAR UNUTULDU MU ?YİNE Mİ,NİMET SİZE,KÜLFET BİZE MEB ARTIK YÖNETİLEMEZ DURUMDADIRÖVÜLENLER, ELEŞTİRENLER, SUÇLANANLAR KİM NE? YKS NİN ÖRNEK SORULARI YAYINLANDILİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMLERİ SON HALİNİ ALDI MI ?SÖZLEŞMELİ DRAMBELİRSİZLİKLER GİDERİLMELİDİREĞİTİM,EĞİTİM, İLLE DE EĞİTİM !GAZİ KARABULUT’TAN DEĞERLER EĞİTİMİ HİKAYE SETİHASANKEYFLİ MUHAMMED USTA...BAKAN'DAN LİSELERE GEÇİŞ SINAVI AÇIKLAMASIBAKAN YILMAZ'DAN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE!

HALK EĞİTİM MERKEZLERİNİN NORMLARI GÜNCELLENDİ!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Halk Eğitim Merkezlerinin normları iki gün önce habersizce güncellendi.

03-07-2017 00:40 - EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Halk Eğitim Merkezlerinin normları iki gün önce habersizce güncellendi.

18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Norm kadroları Bakanlıkça belirlenecek eğitim kurumları" başlıklı 23. maddesi 2. fıkrasına göre Milli Eğitim Bakanlığının, Halk Eğitim Merkezlerinin normlarını Yönetmeliğin diğer hükümlerinden bağımsız olarak her hangi bir kritere bağlı kalmadan belirleme yetkisi bulunmaktadır.

İşte o madde; "(2) Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu, akşam sanat okulları, hizmet içi eğitim enstitüleri, halk eğitimi merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, öğretmen evi ve akşam sanat okulları, bilim ve sanat merkezleri, turizm eğitimi merkezleri ile benzeri kurumların yönetici ve öğretmenlerinin norm kadroları, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve alan değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır."

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yaptığımız görüşmeden elde ettiğim bilgilere göre;

1-İlgili genel müdürlük; Halk Eğitim Merkezlerinde bir çok öğretmenin ders vermeden ve kurs açmadan görev yaptıklarını, diğer okullardaki öğretmenlerinde Halk Eğitim Merkezlerinde ders verebildiğini ve kurs açabildiğini, bu nedenle Halk Eğitim Merkezlerinde fazladan norma ihtiyaç bulunmadığını belirtmektedir.

2-Halk Eğitim Merkezlerinde her öğretmenin kaç saat ders verdiği ve kaç saat kurs açtığı bilgisi anlık olarak sistemden göründüğünden bu verilere göre ilgili genel müdürlüğün teklifi üzerine tüm Halk Eğitim Merkezlerinin ve Olgunlaşma Enstitülerinin normları Yönetmeliğin diğer hükümlerinden bağımsız olarak bölge ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmiştir.

Halk Eğitim Merkezlerinin normları güncellenirken Devlet Personel ve Maliye Bakanlığından uygun görüş alınıp alınmadığı bilinmiyor.

Bine yakın Halk Eğitim Merkezinde en az bir yönetici ve bir öğretmen norm kadro fazlası durumuna düşmüştür. Bu durumda özverili olarak kurs açan ve ders veren öğretmenin mi normun içinde kaldığı da bilinmemektedir.

Yapılan norm güncellenmesi Yönetmeliğe uygun görünse de zamanlama yanlıştır. Üç gün önce hem il içi hem il dışı Halk Eğitim Merkezlerine atama yapıldı şimdi fazlalık oldular.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler