6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU"DİK DURUŞLU OLMAK" YAZIZORLAŞAN SINIF YÖNETİMİNDE KUSUR KİMİN?MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GEÇİŞ İSTEĞİ OKULDAN KAÇIŞ İÇİN BİR FIRSAT MI OLACAK?TÜRK MİLLETİ VE ORTAK DOKUÖĞRETMENİN İTİBARI AYAKLAR ALTINA ALINIRKEN, MEB NEDEN SEYİRCİDİR? TÜRK EĞİTİM-SEN’İN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ARAŞTIRMASIMİLLETİN PARTİSİ OLMAK!
Yazı Boyutu : A+ A-

HUKUK ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?


17-10-2017 16:10:23


Remzi ÖZMEN

Bir önceki yazımızda konu etmiştik. Keyfilik Milli Eğitimde alışkanlık haline geldi. İşlerine gelince hukuk devleti gelmeyince millet iradesinin üzerinde hiçbir vesayet kabul etmiyoruz diyorlar. 

Öğretmenleri sürekli hizmet içi eğitim kurslarından geçirerek direksiyon sınav görevlisi belgesi veren Milli Eğitim kurs becerisini sınav ücreti ödemesi konusunda gösterememiştir. Bugüne kadar sınavdan hemen sonra ücret ödemesi yapılmaktaydı. Kaldı ki bu öğretmenlere çok daha ağır bir sınav yükü vermesine rağmen Temmuz ayından beri öğretmenlerin MTSK direksiyon sınav ücretleri ödenmiyor. Bu ücret malum olduğu üzere sürücü adaylarından toplanan paralarla ödeniyor ve bakanlıktan herhangi bir ücrette çıkmıyor. Efendim ödenmeme gerekçeleri hukukun ücret dağılımı hususunda yürütmenin durdurması kararı verdiğidir. Bugüne kadar hukuk birçok konuda karar verdi ve istisnalar hariç neredeyse hiçbiri uygulanmadı. 

Yönetici atama yönetmeliklerinde çıkan her yürütme kararı bir iki satır oynamayla tekrar aynen uygulandı. Danıştay’ın mülakat sınavlarına getirdiği görüntülü ve sesli mülakat içtihadı hiçe sayıldı. 

Şube Müdürlerinin atanması ile ilgili kararın üzerine sünger çekildi. Göstermelik olarak atanmamışlara için ortalama puanlara göre yeniden atama yapıldı. 

Görevden alınan okul Müdürlerinin kazandığı hiçbir mahkeme kararı uygulanmadı. Üstelik üst mahkemeden karar çıkartanlar bile göstermelik bir sınavla kapının önüne konuldu. 

Mahkeme kazanan müfettişlerin, İl Müdür Yardımcılarının, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin hiçbiri görevde kalamadılar. Göstermelik bir iki gün koltukları verildi ve tekrar kapının önüne konuldular. 

Bakanlık müfettişliği lağvedildi, bakıldı ki bu bir ihtiyaçtır. Tekrar mülakatla Bakanlık Müfettişleri alındı. Ancak burada uygulanan mülakattan ziyade liste onayıydı. Ne yazık ki tamam sen bakanlık müfettişi oldun denilen yüzlerce kişi de göreve başlatılmadı. 

İşin ilgin yanı eski Türkiye de bürokrasi işleri yavaşlatıyordu diye hayıflananlar şimdi yeni Türkiye de tıpkı sözleşmeli olarak atanan öğretmenlerin güvenlik soruşturmasını dört ayda ancak tamamladıkları gibi dört aydır MTSK ücretlerini sorununu çözmeyi başaramamıştır. 

Sonuç olarak; Evet hukuk devleti olmak için hukuk kararlarına uymak gibi bir mecburiyet vardır. Hani uygulamada buna pek rastlamadığımız için ister istemez şeytanın avukatlığını yapıyor ve soruyoruz. Bize göre istenirse bu sorun bal gibi çözülür. İster istemez insanın aklına geliyor. Yani koca bakanlığımız bu işi ağırdan alarak öğretmenlerin sınav ücretlerini başka alanlarda mı kullanıyor diye!..

Remzi ÖzmenYAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler