Sözleşmeli Personel Kadroya Geçirilmeli

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan,Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri önceki gün TOBB’da düzenlenen ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un katıldığı çalışma toplantısında konuştu.

Sözleşmeli Personel Kadroya Geçirilmeli

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sözleşmeli istihdam konusunda dilekçe kampanyası düzenlediklerini ve bunları yetkili mercilere ilettiklerini ifade etti. 

Çalışanlar farklı statü de değil tek bir statü altında yani 4-A’lı olarak istihdam edilmesi gerektiğini ifade eden Geylan, aile bütünlüğünü sağlamanın devletin temel görevi olduğunu söyledi. 

GEYLAN: AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAMAK DEVLETİN TEMEL GÖREVİDİR

Sözleşmeli istihdamı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Genel Sekreter ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Sözleşmeli istihdam konusunda konfederasyonumuzun duruşu çok nettir. 

Bu konuda daha birkaç ay önce sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için dilekçe kampanyası düzenledik ve toplanan on binlerce dilekçeyi yetkili mercilere gönderdik.

6 YIL ÇAKILI SİSTEM

4+2 6 yıl çakılı bir sistem gayri insani bir sistemdir ve kabul etmemiz mümkün değildir. Eş durumlarında dahi tayin hakkı olmayan bir sistem aile bütünlüğünü tehdit etmektedir. 

Anayasanın 41. Maddesi, “ Aile, Türk toplumunun temelidir. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar” demektedir. 

Anayasanın hükmü olan aile bütünlüğünü korumak devletin temel görevidir. Bu sisteme artık bir son verilmeli, çalışanlar farklı statü de değil tek bir statü altında yani 4-A’lı olarak istihdam edilmelidir.

GEYLAN: KAMUDA MÜLAKAT SİSTEMİ DERHAL KALDIRILMALIDIR

Mülakat konusunu da toplantının gündemine taşıyan Geylan, “Mülakat sistemi derhal kaldırılmalıdır. Devlette yer edinmeye çalışan zararlı oluşumları engellemek adına yapıldığı ifade edilen mülakat sisteminin bu amacın çok dışına çıktığı, pratikte böyle olması gerekirken farklı şekilde kullanıldığı artık aşikardır. 

Devlette farklı oluşumları engellemenin yolu sağlam bir güvenlik soruşturmasıdır. Yüksek puan aldıkları halde verilen düşük puanlarla insanları saf dışı bırakmak ne insani ne de vicdanidir. 

Amacından çok uzaklaşan mülakat sistemi derhal kaldırılmalı, kamuda ki ayrımcılık artık son bulmalıdır.

Kaynak : SGK Rehberi 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2

banner1

banner7