TÜRK EĞİTİM SEN'DEN EĞİTİM SORUNLARI RAPORUKARNE KARNE SÖYLE BANA, BAŞARISIZ OLAN KİM?MEB GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİNE JET DAVA!BATI'YA EĞİTİM GÖÇÜİYİ ÖĞRENCİLER NEREDE HATA YAPIYOR?MEB'DEN KURUMSAL E-POSTA UYARISI! CEMAL SÜREYA MALTEPE'DE ANILDI MALTEPE’DE 4 YILDA 45 BİN SOKAK HAYVANI TEDAVİ EDİLDİ MALTEPE'DE 4 YILDA BİNLERCE KİŞİYE SOSYAL DESTEK SAĞLANDIMALTEPE'DE 4 YILDA 4 BİN ÇOCUK YÜZME ÖĞRENDİ!“AİLE SAATİ” İLE AİLENİZİ KORUYUNBİZMİŞİZ ENAYİSİ BU DÜNYANIN!..DEVLET CİDDİYETİ BEKLİYORUZ!..ARİF NIHAT ASYA ÖLÜMÜNÜN 43.YILINDA DOĞDUĞU KÖYDE ANILDI ...TÜRK EĞİTİM-SEN BAYRAK ŞAİRİ A.NİHAT ASYA YI ANIYOR ...

KAPATIN BU İKİ BAKANLIĞI

04-01-2018 08:39 - GÜNCEL

Türkiye, genç bir nüfusa sahip. Gençlik adına bir bakanlığımız var ama gençlikle ilgili ortada hiçbir çalışma yok. Bakanlık nezdinde bazı projelerin hazırlandığı, gençlik kampları vs. düzenlendiği kulağıma geliyor lakin çevremdeki hiçbir gencin bakanlığın hiçbir faaliyetine katıldığına veya yararlandığına tanık olmadım.
Gençliğin her geçen gün milli, manevi, insani ve ahlaki değerlerden uzaklaştığını görmemek için kör olmak lazım. Bir yandan ahlaki çöküntü diğer yandan madde bağımlılığı ve suça bulaşma hızla artıyor. Herkes durumun farkında. Gençliğimiz avuçlarımızın içinden kayıp gidiyor. Hepimizin içi acıyor. Peki koca bakanlık bunun için ne yapıyor? Ben hiçbir icraat göremiyorum.
Bakanlığın bir de spor ayağı var. Ciddi kaynaklar aktarılıyor. Bunca kaynağa karşın milyonlarca genç içinden birkaç  tane sporcu çıkarmak marifet değil. Zaten o sporcuların yetişmesinde de bakanlığın hiçbir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Aileler kendi çabalarıyla çocuklarını yetiştirmeye gayret ediyorlar. Sonra kulüpler sahip çıkıyor ve sporcu yetiştiriyorlar. Bakanlık ortada yok.
Sonuç olarak ne  gençliğe ne de spora katkısını göremediğimiz kocaman bir Bakanlık teşkilatı var. Bu Bakanlığı kapatsak ülkede ne değişir? Bence hiçbir şey değişmez. Çünkü varlıkları belli değil ki yoklukları belli olsun.
Kayda değer bir çalışmasını görmediğim diğer Bakanlık ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı. Milletimizin, milli birlik ve bütünlüğünün temelinde yatan aile yapımızdır. Lakin son yıllarda aile yapımızda çok ciddi sarsılmalar yaşanmaktadır. Boşanma olayları beklenmedik ölçüde çoğalmıştır. Kentleşme ile çekirdek aileye dönüşen yapıda artık dede ve nineler aile dışına itilmiştir. Yaşlıların bakım sorunları ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışan anne babalar açısından da çocukların bakım sorunu vardır. Yeni evlenen çiftler, hem evlilik hem de çocuk yetiştirme konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip değildir. Bu nedenle aile içi sorunlar ve şiddet artmaktadır. Her nesil bir öncekini aratır hale gelmiştir. Bu durum zincirleme bir etkiyle yetişecek yeni nesillerin daha sorunlu bir nesil olmasına neden olmaktadır.
Boşanmış ailelerin çocuklarına yönelik hiç bir çalışma yapılmamaktadır. Yetiştirme yurtlarından gelen şikâyetler bitmemektedir. Burada çocuklara yeterli eğitim verilemediği, toplumsal değerlerimizin ve sorumluluk duygusunun hiç kazandırılamadığı,   yetiştirilen çocukların son derece uyumsuz ve sorunlu kişiler olarak topluma gönderildiği gerçeği de aşikârdır.  Yaşanan sorunlara ilişkin Bakanlığın çok ciddi çalışmalar yapması gerekirken tüm bu sorunların muhatabı olan Bakanlığın sorunları çözmeye yönelik hiçbir icraatı görülmemektedir.
Yazılacak daha çok şey var. Her iki bakanlıkta da günümüzün sorunlarını çözecek, gelecek için gerekli tedbirleri alacak icraatlar yapılması gerekiyor. Yoksa bu haliyle devam edeceklerse kapatın gitsin bu Bakanlıkları.
                              Doğan CEYLAN
                        Yönetim Bilimi Uzmanı

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler