MİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF14 MART ÇALIŞANLARIN HAKLARININ TESLİM EDİLDİĞİ GÜN OLMALIDIR ...ÖĞRENCİ KLÜPLERİ, BİGA VE GENÇLİĞE GÜVEN ?İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİZİN AHİTNAMESİDİR20 BİN ATAMA YETERSİZ ... BAZI İNSANLARİSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 97’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

LİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMLERİ SON HALİNİ ALDI MI ?

Ankara’dan çok çelişkili açıklamalar ve bilgiler geliyor. Kimi daha üzeride çalışıyoruz diyor, kimi de bittiğini söylüyor. Peki doğru olan hangisi? Daha da önemlisi başvuru kılavuzları nerede?..

04-12-2017 04:17 - YAZARLAR

Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve anne, babanın dört gözle ve büyük bir sabırla beklediği lise ve üniversitelere giriş konusu, bu yıl, tam anlamıyla, en çok seyirci toplayan, arkası yarın dizilerine benzedi.


Hemen her gün, farklı açıklamalar geliyor, yeni düzenlemeler yapılıyor. Ama ona rağmen, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Müsteşarı Yusuf Tekin dışında hala hiç kimseyi memnun etmiş gibi gözükmüyor. Çünkü şikayetlerin ardı arkası kesilmediği gibi, kendileri de sürekli varsayımlar üzerine konuşuyorlar.

Sınav bölgeleri hala belirlenebilmiş değil!

Sınava girecek aday sayısı 100 bin civarında olur derken, şimdi yarım milyonu bulabilir diyorlar.

En önemlisi de, her sınav bölgesinde, her aday için en az üç Anadolu lisesi, üç meslek lisesi, üç de imam hatif lisesi seçeneği sunulacakmış!

Peki her mahallede ya da her ilçe de o kadar okul var mı? Yenileri mi açılacak?..

Müsteşar Tekin, liselerde 1.5 milyon kontenjanımız var,  8’inci sınıftaki öğrenci sayımız da, bir milyon 180 bin, dolayısıyla. Kontenjan fazlamız var, eksiğimiz yok diyor.

4.5 yıldır o makamda oturmasına rağmen, görünen o ki, hala ne öğrencileri, ne de velileri anlayabilmiş değil.

Öğrenci artık önlerine konulan yemeği de yemiyor, kendilerine dayatılan okula da gitmiyor!

Öyle olmasaydı, geçen yıl yüz bini aşkın öğrenci açık liseye gider miydi, 350 bin üniversite kontenjanı boş kalır mıydı?

MEB, YÖK ve ÖSYM, hala sınavın nasıl olacağını çözememişken, bir de kayıtlarla ilgili fantezilerde bulunuyor ve herkes istediği okula mutlaka gidecek diyorlar!

Bu mümkün mü?

Keşke olsa ama bunun öyle  olmadığını, hep birlikte göreceğiz.

Çek, cak’la eğitime yön vermek mümkün değil.

Keşke en azından bunu öğrenebilmiş olsalardı!..

Eğitim sistemimize yön veren bu kurumlar, bu konularda, keşke biraz da, öğretmenlerden, velilerden ve öğrencilerden görüş alsalar, en azından daha az hata yaparlar…

Çok keşke’li bir yazı oldu. Çünkü önümüzü göremiyoruz ve el yordamıyla yol alıyoruz…

ABBAS GÜÇLÜ

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler