ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ KONGRESİ BAŞLADI!MEB'DEN BOŞ KALAN 540 KADROYA ÖĞRETMEN ATAMASI!SINAVLAR UNUTULDU MU ?YİNE Mİ,NİMET SİZE,KÜLFET BİZE MEB ARTIK YÖNETİLEMEZ DURUMDADIRÖVÜLENLER, ELEŞTİRENLER, SUÇLANANLAR KİM NE? YKS NİN ÖRNEK SORULARI YAYINLANDILİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMLERİ SON HALİNİ ALDI MI ?SÖZLEŞMELİ DRAMBELİRSİZLİKLER GİDERİLMELİDİREĞİTİM,EĞİTİM, İLLE DE EĞİTİM !GAZİ KARABULUT’TAN DEĞERLER EĞİTİMİ HİKAYE SETİHASANKEYFLİ MUHAMMED USTA...BAKAN'DAN LİSELERE GEÇİŞ SINAVI AÇIKLAMASIBAKAN YILMAZ'DAN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE!
Yazı Boyutu : A+ A-

LİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMLERİ SON HALİNİ ALDI MI ?

Ankara’dan çok çelişkili açıklamalar ve bilgiler geliyor. Kimi daha üzeride çalışıyoruz diyor, kimi de bittiğini söylüyor. Peki doğru olan hangisi? Daha da önemlisi başvuru kılavuzları nerede?..
04-12-2017 04:12:05


Abbas GÜÇLÜ

Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve anne, babanın dört gözle ve büyük bir sabırla beklediği lise ve üniversitelere giriş konusu, bu yıl, tam anlamıyla, en çok seyirci toplayan, arkası yarın dizilerine benzedi.


Hemen her gün, farklı açıklamalar geliyor, yeni düzenlemeler yapılıyor. Ama ona rağmen, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Müsteşarı Yusuf Tekin dışında hala hiç kimseyi memnun etmiş gibi gözükmüyor. Çünkü şikayetlerin ardı arkası kesilmediği gibi, kendileri de sürekli varsayımlar üzerine konuşuyorlar.

Sınav bölgeleri hala belirlenebilmiş değil!

Sınava girecek aday sayısı 100 bin civarında olur derken, şimdi yarım milyonu bulabilir diyorlar.

En önemlisi de, her sınav bölgesinde, her aday için en az üç Anadolu lisesi, üç meslek lisesi, üç de imam hatif lisesi seçeneği sunulacakmış!

Peki her mahallede ya da her ilçe de o kadar okul var mı? Yenileri mi açılacak?..

Müsteşar Tekin, liselerde 1.5 milyon kontenjanımız var,  8’inci sınıftaki öğrenci sayımız da, bir milyon 180 bin, dolayısıyla. Kontenjan fazlamız var, eksiğimiz yok diyor.

4.5 yıldır o makamda oturmasına rağmen, görünen o ki, hala ne öğrencileri, ne de velileri anlayabilmiş değil.

Öğrenci artık önlerine konulan yemeği de yemiyor, kendilerine dayatılan okula da gitmiyor!

Öyle olmasaydı, geçen yıl yüz bini aşkın öğrenci açık liseye gider miydi, 350 bin üniversite kontenjanı boş kalır mıydı?

MEB, YÖK ve ÖSYM, hala sınavın nasıl olacağını çözememişken, bir de kayıtlarla ilgili fantezilerde bulunuyor ve herkes istediği okula mutlaka gidecek diyorlar!

Bu mümkün mü?

Keşke olsa ama bunun öyle  olmadığını, hep birlikte göreceğiz.

Çek, cak’la eğitime yön vermek mümkün değil.

Keşke en azından bunu öğrenebilmiş olsalardı!..

Eğitim sistemimize yön veren bu kurumlar, bu konularda, keşke biraz da, öğretmenlerden, velilerden ve öğrencilerden görüş alsalar, en azından daha az hata yaparlar…

Çok keşke’li bir yazı oldu. Çünkü önümüzü göremiyoruz ve el yordamıyla yol alıyoruz…

ABBAS GÜÇLÜ


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
  Anket

  MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


  EVET
  HAYIR

  2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
  Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
  Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler