ÖĞRETMENLİĞE DÖNÜŞ BAŞVURUSU YARIN BAŞLIYOR

28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve dönmeleri için başvurular pazartesi başlayacak.

ÖĞRETMENLİĞE DÖNÜŞ BAŞVURUSU YARIN BAŞLIYOR
28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve dönmeleri için başvurular pazartesi başlayacak.

 

28 Şubat mağdurlarının gasp edilen haklarının takipçisi olan ve yaptığı haberlerle  bu durumu sıcak tutan Millî Gazete’nin haberleri yetkilileri harekete geçirdi. 28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve dönmeleri için başvurular önümüzdeki pazartesi başlayacağı açıklandı. Başvuranlar, belirtilen genel şartları taşımaları koşuluyla kurumlarında daha önceki veya benzer unvanlı kadrolara iki ay içinde atanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanundan yararlanarak, belli şartları taşıyanların, memuriyete giriş şartlarını kaybetmemesi, durumlarına uygun boş kadro veya pozisyon bulunması, bu kadro ve pozisyonlara ait nitelikleri taşımaları kaydıyla atamaları yapılabilecek. Görevine son verilenlerden yeniden öğretmenliğe ve memuriyete atanmak isteyenlerin başvuruları 12-29 Ağustos tarihlerinde alınacak.

Atama Sayısı Sınırlaması Uygulanmaz Maddesi Eklendi

Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanuna, “28/2/1997 tarihinden sonra verilen disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanlardan 28/8/1999 tarihli ve 4455 sayılı Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun veya bu Kanun hükümlerinden yararlanmış olanların; Memuriyete giriş şartlarını kaybetmemiş olmaları, durumlarına uygun boş kadro veya pozisyon bulunması, bu kadro ve pozisyonlara ait nitelikleri taşımaları, üç ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla yeniden göreve alınmalarında 20/12/2012 tarihli ve 6363 sayılı 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun eki (İ) Cetvelinde yer alan atama sayısı sınırlaması uygulanmaz” maddesi eklendi.

Benzer Unvanlı Kadrolara İki Ay İçinde Atanacak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi aday memur statüsünde görev yapmakta iken 1/1/1990 ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih arasında 657 sayılı kanunun 125. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (g) alt bendinde yer alan fiili işlediği gerekçesiyle anılan Kanunun 56 ve 57. maddeleri uyarınca disiplin cezası veya olumsuz sicil almış olmaları nedeniyle memurlukla ilişiği kesilip asli memurluğa atanamayanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde eski kurumlarına müracaat etmeleri halinde, kanunun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları koşuluyla kurumlarında daha önce işgal ettikleri aynı veya benzer unvanlı kadrolara iki ay içinde atanacak. Başvuruda bulunacaklar, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne hitaben yazacakları dilekçe ile nüfus cüzdanı örneği, öğrenim belgesi, hizmet cetveli, görevine son verildiğine ilişkin belgeler (Bakanlık Onayı, Yüksek Disiplin Kurulu kararı veya benzeri belgeler) ibraz edecek. (Milli Gazete)

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Semsettin Arslan
Semsettin Arslan - 6 yıl Önce

28 subat surecinde gorevinden atilan ogretmenler icin, gorevlerine tekrar donmeleri icin yasa cikarildi, fakat istifa etmek zorunda kalanlar icin herhangi bir yasal duzenleme yapilmadi. Sayin basbakana, bakanlara ve milletvekillerine mail yolladim bu konu hakkinda. Hicbirisi cevap bile vermedi.Anliyorum isleri cok yogun.Belki sizlerin araciligiyla sesimizi duyurabiliriz. Asil magdur olan, 28 subatta yapilan baskilara, islenen suclara ortak olmamak icin istifa etmek zorunda kalan biz ogretmenleriz. lutfen hukumet ve tbmm yetkilileri bu sese de kulak versin. Aksi halde adalet saglanmamis olur. Yarin Hakkin huzurunda hesap veremezler. Saygilarimla

SIRADAKİ HABER