POLİS KOLEJİ BU YIL MEZUN VEREMEYECEK. İŞTE SEBEBİ...

Polis Koleji’ne bu yıl öğrenci alınmayacak yani polis Akademisi de 2021’de kolej kökenli mezun veremeyecek. İşte sebebi...

POLİS KOLEJİ BU YIL MEZUN VEREMEYECEK. İŞTE SEBEBİ...
Ankara Polis Koleji, Emniyet Teşkilatı’na rütbeli personel yetştirmek amacıyla 1938 yılında Atatürk’ün talimatıyla kuruldu. 1985 yılına kadar Türkiye’de sadece bir tane polis koleji vardı. 1985’te İstanbul, İzmir ve Afyonkarahisar’da da birer kolej açılarak, polis kolejlerinin sayısı dörde çıkartıldı. 1988 yılında Adana ve Kayseri’de de birer polis koleji açıldı. Afyonkarahisar Polis Koleji kapatılarak öğrencileri yeni kurulan bu iki koleje aktarıldı. Böylece polis koleji sayısı beşe yükselmiş oldu. Bir süre sonra ise polis kolejlerinin kapatılması kararı alındı. 1992’de İzmir, Adana ve Kayseri’deki, 1994’te ise İstanbul’daki kolej kapatıldı. Böylece, polis koleji sayısı yeniden teke düşürüldü.
 
OKUL İLE KOLEJ KARIŞINCA
 
Milliyet’in aldığı bilgilere göre, bu tablo, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılında Bursa’ya yaptığı bir ziyaret sonrasında yeniden değişti. 1984’te kurulan ve polis memuru yetiştirilen Bursa Polis Okulu 2000 yılında kapatıldı. Bursalı siyasetçiler de polis okulunun yeniden açılması için dilekçe üstüne dilekçe verdi. Ancak dilekçelerde küçük bir hata yapılarak,emniyet teşkilatının memur sınıfının yetiştirildiği “polis okulu” yerine, rütbeli personelin yetiştirildiği “polis koleji” ibaresi kullanıldı. Başbakan Erdoğan da, Bursa ziyareti sırasında, talepler doğrultusunda polis kolejinin açılması talimatı verdi.
 
Bürokratlar ise daha önce kapatılan okulun kolej olmadığı bilgisini vermedi. Başbakan’ın da kolej talimatı vermesi üzerine, kolejlerin sırayla kapatılıyor olmasına rağmen koleji açmak için kollar sıvandı.
 
Önce torba yasalardan birine bir madde eklendi. Sonra Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan olumlu görüşler alındı. Sonunda 1984’te kurularak, 2000’de kapatılan Bursa Polis Okulu’nun yerleşkesine, İçişleri Bakanlığı’nın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Bursa Polis Koleji kuruldu.
 
9 YIL SONRA KAPATILDI
 
Bursa’da dokuz yıldır eğitim veren polis kolejinin gelecek (2013-2014) eğitim öğretim yılından itibaren kapatılması kararlaştırıldı. Bursa Polis Koleji’ndeki yaklaşık 300 öğrenci, önümüzdeki eğitim öğretim yılında Ankara Polis Koleji’ne aktarılacak. Böylece Ankara Polis Koleji’nin yaklaşık 900 olan öğrenci sayısı, bin 200’lere yükselmiş olacak.
 
Polis Koleji’ne bu birleşme nedeniyle bu yıl öğrenci alınmayacak. Yani kolejde, bu yıl birinci sınıf öğrencisi olmayacak. Böylece polis koleji, 2017 yılında mezun veremeyecek. Dolayısıyla Polis Akademisi de 2021’de kolej kökenli mezun veremeyecek.
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
SERDAR MERTOĞLU
SERDAR MERTOĞLU - 6 yıl Önce

EMNİYET TEŞKİLATINDA DA BİR ÇAKMAK SALONU DÜZENLEMESİ ŞART ASLINDA. BEN BİR ÖĞRETMEN OLARAK YAKIN ÇEVREMDEN ANKARA DA 60-70 YAŞLARI ARASINDA YANİ BASTONLA DOLAŞAN HATTA APK (KIZAK YERİYMİŞ)ÇOK SAYIDA MÜDÜRÜN OLDUĞUNU VE YAŞLI OLDUKLARINDAN HERHANGİ BİR İŞ VERİLMEDEN BEKLEDİKLERİNİ DUYMUŞTUM. DAHASI OTURMAK İÇİN YER BİLE YOKMUŞ TA YARISI DA İL MÜFETTİŞİ, BÖLGE MÜFETTİŞİ ADI ALTINDA MEMLEKETLERİNDE YANİ EVLERİNDE KALIYORLARMIŞ.. BAKIN ASKERİYE YE ÇAKMAK SALONUNDA TOPLANDILAR NE GÜZEL.. GEREĞİNİ YAPIYORLAR, BASTONLA BEKLETMEYE NE HACET, YAPMAK ÇOK MU ZOR..

SIRADAKİ HABER