HAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI “BİZİM İNANCIMIZDA KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİDİR ANCAK BAZILARI KENDİLERİNİ İMTİYAZLI MÜSLÜMAN OLARAK GÖRÜYOR.”ACIBADEM- ACIPAYAM’ DA BİR MÜDÜRDEDE KORKUT HİKAYELERİNDE DEĞERLER EĞİTİMİVELİLERE ÇAĞRI !..
Yazı Boyutu : A+ A-

ÖĞRETMENE SENDİKASINA GÖRE PERFORMANS NOTU

Yandaş sendikacılık öğretmenlerin performans notlarında yansıdı. Müdürler öğretmene üye olduğu sendikaya göre not veriyor. Not öğretmenler üzerinde basık aracı olarak kullanılıyor.
24-06-2016 00:06:39


Enver DEMİR

             
2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren, okul müdürleri tarafından bütün öğretmenlere  ‘performans notu’  veriliyor. Müdürlerin verdiği bu notlar şimdilik “öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınacak bir kriter” olarak biliniyor. Ancak; uygulamalarda ciddi sıkıntılar görülmeye, bir çok okul müdürünün yaptığı performans ölçütlerine itirazlar yükselmeye başladı.
              
    AKP hükümetlerinin  eğitimdeki aksaklıkların giderilmesi amacıyla yıllarca süren gayretli çalışmaları! sonucunda, İl –ilçe müdürlerinin tamamının, okul müdürlerinin  tamamına yakınının (%92) yandaş sendika üyeleri arasından seçilmesiyle sonuçlanan yapılanmanın, öğretmenin  performans notuna da yansıması  bizleri şaşırtmadı. Yandaş okul müdürlerinin bir çoğu ki özellikle hak etmeden o koltuğa oturtulmuş, - ne oldum, nasıl oldum sarhoşluğu içinde olanlar- ,öğretmenlerin  sendikal tercihlerine göre performans değerlendirmesi yapıyorlar.  Öğretmen yandaş sendikaya üye ise performans notu yüksek, onun dışında kalanların düşük.Bir önceki yıl başarı belgesi verdiği öğretmene 60 puan, 3 aydan bu yana raporlu olan öğretmene 90-100 puan veren okul müdürleri var.Bu örnekleri binlerce çoğaltabiliriz. Bu saydığımız niteliklerdeki okul müdürlerinin, öğretmenlerin performans değerlendirmelerini, öğretmen üstünde bir baskı unsuru olarak kullanmak istedikleri anlaşılıyor. Bu puanlamaların şimdilik pek hükmü olduğu söylenemez, ancak; ilerleyen zamanlarda,öğretmenin performansıyla ilgili yeni kriterler ortaya konularak,öğretmenler ciddi baskı altına alınabilir.
 
    TELAFİSİ İMKANSIZ SONUÇLAR DOĞAR           
 
    Öğretmenin performansını ölçemeyeceğimizi bile,bile ölçmeye kalkmak telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir. Eğitim çalışanlarını, art niyetli çakalların eline bırakamayız. Öğretmen arkadaşlarımızın performans kriterleri konusunda şikayetleri sendikamıza ulaşmaya başlamıştır. Performans notları 30 Haziran a kadar MEBBİS’e işlenmiş olacaktır. Her öğretmen kendi performans notunu öğrenebilir. Performans notu konusunda haksızlığa uğradığını düşünen üyelerimizin,öncelikle okul  idaresine itiraz dilekçesi vermesini öneriyoruz. Okul idaresinin vereceği cevaba göre konu hakkında mahkemeye gidilebilir.Konuyla ilgili,hakkaniyetten uzak,yanlı hareket eden okul müdürleriyle ilgili ayrıca işlem talep edeceğiz.
 
Enver DEMİR                                       
Türk Eğitim-Sen
İstanbul 9 Nolu Şb.Bşk.

Öğretmen Performansını belirleyen 50 Kriter
 
Performans Değerlendirme İtiraz Dilekçesi

için tıklayın 


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
emine dinç ~ 1 yıl önce
kayseri Halk eğitim merkezinde öğretmenlik yapmaktayım.Veli görüşmesinden okul müdürü 1 vermiş. bana cevap verebilirmisiniz 25-65 yaş arasındaki insanların velileriyle nasıl bir görüşme yapmalıyım.Bilgi donanımı olarak bu konumdakiinsan bana performas değerlendirmesinde 60 verse nolur.100 verse nolur Allah aşkına.
mert yılmaz ~ 1 yıl önce
müdür bey okula uğramaz not vermede yalakalara 90-92 diğerlerine 70-80 aralığında notlar verir. Bu sistemi çıkartanlar her sene olduğu gibi seneye de yeni bir sistem getirir ağlanacak halimize gülerim
hasan ~ 1 yıl önce
EVET, YAZDIKLARINIZ AYNEN DOĞRU... MÜFETTİŞLERİN NOT VERMELERİNİ BUNUN İÇİN KALDIRDILAR.
akın ~ 1 yıl önce
müdürün performansınıda öğretmenler belirlemeli . o zaman adaletli olurlarYazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler