KAMUYA 90 BİN KİŞİ ALINACAK CUMHURBAŞKANI KOLTUĞU MEB BÜROKRATININ ÇOCUĞUNA EMANET EDİLDİÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?MİRAÇ'TA BAYRAMDIR, 23 NİSAN'DA BAYRAMDIR! KUTLU OLSUNLAR...23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJISİZ ANLAYABİLDİNİZ Mİ ?MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİ YAYINLANDIDEVLET OYUNCAK HALE GETİRİLMİŞTİR!..23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUNEĞİTİM DE YA DA SINAVLARDA HERKESE AYNI REÇETEYİ VERMEK NE KADAR DOĞRU ?ÇOCUKLARDA KONUŞMA BOZUKLUKLARI NASIL GİDERİLİR ?ÖĞRETMENLERİN 2017 TEMMUZ AYI NET MAAŞLARI TEOG SINAVI İÇİN SON 6 GÜNTEOG'DA ÖNEMLİ AMA DAHA DA ÖNEMLİSİ. HANGİ LİSE ?..KONCUK, İHRAÇ VE AÇIKTA BEKLEYEN MEMURLARI SORDU
Yazı Boyutu : A+ A-

ÖĞRETMENE SENDİKASINA GÖRE PERFORMANS NOTU

Yandaş sendikacılık öğretmenlerin performans notlarında yansıdı. Müdürler öğretmene üye olduğu sendikaya göre not veriyor. Not öğretmenler üzerinde basık aracı olarak kullanılıyor.
24-06-2016 00:06:39


Enver DEMİR

             
2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren, okul müdürleri tarafından bütün öğretmenlere  ‘performans notu’  veriliyor. Müdürlerin verdiği bu notlar şimdilik “öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınacak bir kriter” olarak biliniyor. Ancak; uygulamalarda ciddi sıkıntılar görülmeye, bir çok okul müdürünün yaptığı performans ölçütlerine itirazlar yükselmeye başladı.
              
    AKP hükümetlerinin  eğitimdeki aksaklıkların giderilmesi amacıyla yıllarca süren gayretli çalışmaları! sonucunda, İl –ilçe müdürlerinin tamamının, okul müdürlerinin  tamamına yakınının (%92) yandaş sendika üyeleri arasından seçilmesiyle sonuçlanan yapılanmanın, öğretmenin  performans notuna da yansıması  bizleri şaşırtmadı. Yandaş okul müdürlerinin bir çoğu ki özellikle hak etmeden o koltuğa oturtulmuş, - ne oldum, nasıl oldum sarhoşluğu içinde olanlar- ,öğretmenlerin  sendikal tercihlerine göre performans değerlendirmesi yapıyorlar.  Öğretmen yandaş sendikaya üye ise performans notu yüksek, onun dışında kalanların düşük.Bir önceki yıl başarı belgesi verdiği öğretmene 60 puan, 3 aydan bu yana raporlu olan öğretmene 90-100 puan veren okul müdürleri var.Bu örnekleri binlerce çoğaltabiliriz. Bu saydığımız niteliklerdeki okul müdürlerinin, öğretmenlerin performans değerlendirmelerini, öğretmen üstünde bir baskı unsuru olarak kullanmak istedikleri anlaşılıyor. Bu puanlamaların şimdilik pek hükmü olduğu söylenemez, ancak; ilerleyen zamanlarda,öğretmenin performansıyla ilgili yeni kriterler ortaya konularak,öğretmenler ciddi baskı altına alınabilir.
 
    TELAFİSİ İMKANSIZ SONUÇLAR DOĞAR           
 
    Öğretmenin performansını ölçemeyeceğimizi bile,bile ölçmeye kalkmak telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir. Eğitim çalışanlarını, art niyetli çakalların eline bırakamayız. Öğretmen arkadaşlarımızın performans kriterleri konusunda şikayetleri sendikamıza ulaşmaya başlamıştır. Performans notları 30 Haziran a kadar MEBBİS’e işlenmiş olacaktır. Her öğretmen kendi performans notunu öğrenebilir. Performans notu konusunda haksızlığa uğradığını düşünen üyelerimizin,öncelikle okul  idaresine itiraz dilekçesi vermesini öneriyoruz. Okul idaresinin vereceği cevaba göre konu hakkında mahkemeye gidilebilir.Konuyla ilgili,hakkaniyetten uzak,yanlı hareket eden okul müdürleriyle ilgili ayrıca işlem talep edeceğiz.
 
Enver DEMİR                                       
Türk Eğitim-Sen
İstanbul 9 Nolu Şb.Bşk.

Öğretmen Performansını belirleyen 50 Kriter
 
Performans Değerlendirme İtiraz Dilekçesi

için tıklayın 


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA


YORUMLAR
emine dinç ~ 3 ay önce
kayseri Halk eğitim merkezinde öğretmenlik yapmaktayım.Veli görüşmesinden okul müdürü 1 vermiş. bana cevap verebilirmisiniz 25-65 yaş arasındaki insanların velileriyle nasıl bir görüşme yapmalıyım.Bilgi donanımı olarak bu konumdakiinsan bana performas değerlendirmesinde 60 verse nolur.100 verse nolur Allah aşkına.
mert yılmaz ~ 9 ay önce
müdür bey okula uğramaz not vermede yalakalara 90-92 diğerlerine 70-80 aralığında notlar verir. Bu sistemi çıkartanlar her sene olduğu gibi seneye de yeni bir sistem getirir ağlanacak halimize gülerim
hasan ~ 9 ay önce
EVET, YAZDIKLARINIZ AYNEN DOĞRU... MÜFETTİŞLERİN NOT VERMELERİNİ BUNUN İÇİN KALDIRDILAR.
akın ~ 9 ay önce
müdürün performansınıda öğretmenler belirlemeli . o zaman adaletli olurlarYazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÇÖZÜM BEKLEYEN EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR ?


Öğretmen Atamaları
Boş geçen dersler
Sınav sistemi
Temel Liseler
Çalışanların Sosyo-ekonomik durumu

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Yeni Projeler