BUGÜN SEÇİM OLSA....VERİLMESİ ZORUNLU MAZERET İZİNLERİNİ KULLANMAK İÇİN AMİRE HABER VERMEK GEREKİR Mİ?REFAKAT İZNİ KULLANIRKEN HASTALANAN MEMURUN İZİN DURUMUKULLANABİLECEĞİ YILLIK İZNİ BULUNMAYAN MEMURUN İZİN İHTİYACI NASIL KARŞILANIR?MEMURLAR ÖZLÜK DOSYALARINDA OLMAYAN CEZALARDAN DA ETKİLENEBİLİYORMEMURLARIN 25 YILDAN FAZLA OLAN HİZMETLERİNİN ÖZLÜK HAKLARINA ETKİSİ2018 ATAMA KONTENJANLARININ İLK KISMI DAĞITILDIHASTALIK RAPORUNU KURUMA GEÇ İLETMEK MEMURİYETİ SONA ERDİREBİLİR2018 YILINDA KKTC VE YURTDIŞINA GİDECEKLERE ÖDENECEK GÜNDELİK MİKTARLARI BELLİ OLDU2018 YILINDA KKTC VE YURTDIŞINA GİDECEKLERE ÖDENECEK GÜNDELİK MİKTARLARI BELLİ OLDUUNVAN DEĞİŞİKLİĞİNDE YENİ GÖREVİN MALİ HAKLARINA NE ZAMAN HAK KAZANILIR?MEMURLAR TORBA KADROYA ATANDIKTAN SONRA ESKİ DERECELERİNE ATANABİLİR Mİ?MİLLETVEKİLİ VE YAKINLARININ TEDAVİ YARDIMINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDIÖĞRETMENİN KADRO UNVANI DEĞİŞTİĞİNDE EK GÖSTERGESİ DE DEĞİŞEBİLİYORGİYECEK YARDIMINDAN YARARLANAN MEMURLARA YENİLERİ EKLENDİ

ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ NAKİL SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLEBİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle ilçeler arası mesafenin çok uzak olduğu yerlerde, aile birlikteliğini, Valilik ve il milli eğitim müdürlüklerini talimatlandırarak çözebilir.

06-09-2017 23:14 - GÜNCEL

MEB 5 Eylül 2017'de yaptığı yeniden değerlendirme sonrasında okul bulabildiği öğretmenleri okullara, bulamadığı öğretmenleri de ilçe emrine atadı.

İlçe emrine atanan öğretmenlere okullar açılmadan kurum bulunacağı bilgisine ulaştık.

Gerek sağlık gerekse aile birliği özrü olan tüm öğretmenlerin atamasının yapılması tabii ki önemli ve güzel bir çalışma. Bu noktada MEB yetkililerini tebrik ediyoruz.

Bundan sonraki aşamada ve daha önemli olan atıl kadro oluşmaması.

Hem mali yönden çöpe atacak kaynağımız yok hem de öğretmenlik gibi önemli insan gücünü verimli değerlendirmek önemli.

Bir tarafta öğretmen bekleyen öğrenci varken diğer tarafta dersi olmayan öğretmen olması kabul edilemez.

Yapılan bu atamadaki en büyük ve haklı tepki il içi özrü olan öğretmenlerden gelmiştir.

Bakanlığın bu öğretmenlere yönelik tedbir alması uygun olacaktır. Ancak, buradaki tedbirin, birilerinin dediği gibi "il içi özür nakli isteyen tüm öğretmenleri istedikleri ilçe emrine atayın" şeklinde mi olmalıdır?

MEB bireysel talepler ile kamu yararı arasında denge kurmak zorundadır. Bakanlığa, "il içi nakil isteyen tüm öğretmenleri, ihtiyaç olmamasına rağmen, norm açığı olmayan okullara atayın demek" hak ve adalete uygun değil. Böyle bir atama şeklini talep etmek demek, 30 bine yakın öğretmen norm fazlası olarak çalışsın demektir.

Ek iller arası özür naklinde atanan aday sayısı 4 bin 900'dür. Bunlar bir şekilde ilçe içinde eritilebilir. Örneğin Ankara'ya iller arası özür naklinde atanan öğretmen sayısı 400'tür. Ankara bu norm fazlasını, norm güncellemeleri sırasında zaman içinde eritecektir. Ancak il içi özür nakil isteyen 30 bine yakın öğretmenin atamalarının ilçe emrine yapılmasını istemek ne derece doğrudur?

Burada şöyle çözüm bulunabilir. Özellikle ilçeler arası mesafenin 70-100 km üzerinde olan yerler bulunmaktadır. Örneğin Şereflikoçhisar ilçesinin Ankara'ya uzaklığı 150 km, Nallıhan'ın ise 162 km'dir. İşte bu gibi sorunlar çözülmelidir. Yoksa "Ankara Mamak'taki birinin Yenimahalle ilçesine nakil sorununu, ilçe emriyle, norm fazlası olacak şekillde çözün" demek; en başta dersleri boş geçecek öğrenciye, sonra norm fazlası olacağı için boşta gezecek olan öğretmene, bunu çalıştıramayacağı için personeli arasındaki dengeyi kuramayacak olan Bakanlığa ve bu öğretmenin maaşını vergileriyle finanse eden 70 milyon vatandaşa zulümdür.

Bir kez daha belirtmek istiyoruz ki, büyük ulaşım sorunu yaşayan ilçeler için Bakanlık bir talimat yazısı çıkarabilir ve Valilikler eliyle yaşanan sorun çözülebilir.

Memurlar.net


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler