MHP'li Vekilden EYT Açıklaması

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) kesimle ilgili açıklamalarda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, bu konuda parti olarak bir yanlıştan döndüklerini söyledi. 

MHP'li Vekilden EYT Açıklaması

Enginyurt, “Araştırma önergesini önce kabul ettik sonra reddettik. Niye reddettik? Baktık ki araştırma önergesinin ardından komisyon kurulması gerekiyor. Komisyon kurmaya kalksak Kasım-Aralık ayında bütçe var, komisyon kurulamayacak. 

Ocak ayından sonra Mart ayına kadar seçim var, komisyon kurulamayacak. Nisan ayında komisyon kursak bile komisyon 3 ay çalışacak Temmuz ayını bulacak. 1 Temmuz’da ise Meclis tatile giriyor, 1 Ekim’de açılıyor. Yani bir sene araştırma komisyonu kurulması için konu bir sene oyalanacaktı.

Enginyurt, konuşmasına şöyle devam etti:

Burada esas olan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın hakkının verilmesi için bir an evel kanun çıkarılması gerekir. MHP olarak Meclise kanun teklifini sunduk, konunun takipçisiyiz. 

Diyorlar ki, Mecliste CHP, İP, MHP bir olursa kanun geçer. Doğru bu 4 parti ortak olursa Meclis’ten kanun geçiyor. Ama kanunun geçmesi için kanunun önce Meclis’e gelmesi lazım. 

Kanunun Meclis’e gelmesi için konunun önce komisyonda görüşülmesi gerekiyor. İlgili komisyonda 13 AK Parti, 13’te diğer partilerin üyesi var. Oylama olduğunda 13’e 13 olursa Başkanın oyu 2 oy sayılıyor. 

Başkan AK Partili olduğuna göre 14’e 13 oluyor ve kanun meclise gelmiyor. Demek ki kanunun meclise gelmesi için bu kanunun komisyondan geçmesi lazım. Komisyondan ise AK Parti ile anlaşarak, ikna edilerek geçirilebilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 5 ay Önce

YAZIKLAR OLSUN SİZE...
25 YIL ÇALIŞIP EMEKLİ OLACAĞIZ DİYE GÖREVE BAŞLADIK...
1991 DEN BERİ 27 YIL OLDU...
ELİMİZDEN HAKLARIMIZ ALINDI, ADALET NEREDE?

SIRADAKİ HABER