SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI “BİZİM İNANCIMIZDA KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİDİR ANCAK BAZILARI KENDİLERİNİ İMTİYAZLI MÜSLÜMAN OLARAK GÖRÜYOR.”ACIBADEM- ACIPAYAM’ DA BİR MÜDÜR
Yazı Boyutu : A+ A-

REFERANDUM İÇİN DEĞİL EĞİTİM İÇİN ATAMA YAPILSIN


21-02-2017 16:02:56


Maksut BALMUK

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir sözleşmeli öğretmen alımı duyurusuna çıktı. Daha birkaç hafta öncesinde atama yok diyenler şimdi düğmeye bastılar.
Atama yapılması gerektiğini her defasında dile getirdik. Öğretmen açığının büyük bir sorun olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ihraç edilen, açığa alınan öğretmenlerden kaynaklı önemli açıkların oluştuğunu ve 20 bin değil 100bin atama yapılmasını istediğimizi her defasında dile getirdiğimiz halde kayıtsız kalanlar referandum süreci başlayınca düğmeye basmışlar ve 20bin öğretmen için duyuruya çıkmışlardır.
Bu kamu kaynaklarını siyasi bir şekilde kullanmaktır. Buna rağmen yapılacak öğretmen ataması kararı yerinde bir karardır fakat;
Yapılacak atama değil sözleşmeli öğretmen alımıdır. Başvuru tarihi 15 Mart 2017 olarak belirlenmiş, sözlü sınavın bitiş tarihi ise 13 Mayıs 2017 olarak açıklanmıştır.
Bu ipe un sermektir. Bu seçim yatırımıdır. 13 Mayıs’ta sözlü sınavların bitmesi demek, atama tarihine duyuruda yer vermemek sadece referandum için yatırım yapmak, takvim açıklamak demektir.
Öğretmen adaylarının oy deposu olarak görüldüğü bu sistemi kabul etmiyoruz.
MEB’i uyarıyoruz. Seçim değil eğitim yatırımı istiyoruz. Seçim için değil eğitim için atama istiyoruz. Sözleşmeli değil kadrolu atama istiyoruz. Sözlü sınavla atama değil KPSS puanıyla atama istiyoruz. Yapacağınız 5 dakikalık mülakat ile FETÖ’cü tespit edemezsiniz ama önceden referansı belli insanları atayıp diğerlerini atmayı başarabilirsiniz.  FETÖ’cüyü tespit etmek sizin işiniz de değil bunu devletin istihbarat birimleri güvenlik soruşturması yolu ile zaten bildirirler. Yapılan yanlı, yanlış ve yandaş atama sistemidir. İşte buna karşı çıkıyoruz ve sözleşmeli, sözlü sınavlı 20bin değil kadrolu ve 100bin atama istiyoruz.
Derdiniz eğitim ise ve öğretmen açığını kapatmak ise derhal atama yapılmalıdır.
Bu sistem ile alınacak öğretmenler ancak 2017-2018 de göreve başlarlar.
Yanlışlığı örneklerle açıklayalım:
Yıl 2015 Kadrolu öğretmen alımı için duyuruya 28 Ocak 2015 te çıkılmış. 29 Ocak 2015’te başvuru alınmış 6 Şubat 2015’te yani tam  10 günlük atama sürecinde tüm işlemler tamamlanıp öğretmenler görevlerinin başına geçmişler.
İşte biz bunu istiyoruz. Hemen ve kadrolu atama istiyoruz.
Sözleşmeli alımdaki takvime bakacak olursak. İlk alım 2016 Eylül de oldu.
05 Eylül’de ön başvuru alınmış. Sözlü sınav vs tamamlanarak 10 Ekim’de atamalar sonuçlandırılmış ve göreve başlatılmışlar. Yani yaklaşık bir ayda.
Yıl 2017. Sözleşmeli öğretmen alımı için 17 Şubat 2017 de duyuruya çıkılmış. Sözlü sınavın bitiş tarihi 13 Mayıs. Yani tam 3 ayda sözlü sınav bitecek. Bu da yetmezmiş gibi atamaların ne zaman yapılacağı, öğretmenlerin ne zaman göreve başlayacağı belli değil.
MEB bu kandırmacadan, insanların emek, ekmek kavgasını ranta dönüştürme çabasından vazgeçmelidir. Öğretmen ihtiyacı had safhadadır ve derhal atama yapılmalıdır.
Bugün Milli Eğitimi yöneten aynı kadro daha iki yıl önce 10 günde atama yaparken bunu aylarca ilerilere ötelemek kabul edilebilir değildir.
Tekrar söylüyoruz ki kadrolu ve 100bin atama istiyoruz. Sözlü sınav değil KPSS ile atama istiyoruz. Sakın ola ki kadro yok denilmesin getirin meclise onaylamayan vekilleri kamuoyu görsün. Ya da her şeyde olduğu gibi OHAL deyip çıkarın bir kararname emin olun kimse karşı çıkmaz.
Bugün binlerce öğretmenin sorgusuz sualsiz, suçları dahi söylenmeden ihraç edildiği, binlercesinin ise halen açıkta olduğu bir ortamda seçim hesabına göre sözleşmeli öğretmen alım takvimi açıklamanın izahı yoktur. Öğretmenler de öğretmen adayları da bunun referandum yatırımı olduğunun farkındadırlar ve bu atamaya onlar da en yüksek perdeden HAYIR demektedirler.
Kadrosuz, kadrolaşmaya yönelik atamaya HAYIR,
Yanlı, yanlış, yandaş tespitine yönelik atamaya HAYIR,
Sözleşmeli atamaya HAYIR,
Sözlü Sınavlı atamaya HAYIR,
20 bin değil ihtiyaç kadar olmayan yani 100binden az atamaya HAYIR
10 günde yapılabilecekken 6 ayda yapılacak atamaya HAYIR
Eğitimdeki gerçeğe değil Referanduma göre atamaya HAYIR…
 
Maksut BALMUK
Eğitim İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler