2. ÖĞRETİM HARÇLARI DA KALDIRILSIN

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

2. ÖĞRETİM HARÇLARI DA KALDIRILSIN

29 Ağustos 2012 tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3584 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre; Yüksek Öğretimin 1. Öğretim ve Açık Öğretimde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gören öğrencilerinden “eğitime katkı payı” adıyla alınan öğrenim harçları kaldırıldı. Yine Türkiye'deki üniversitelere yurtdışından kabul edilecek öğrencilerden de öğrenim ücreti alınmayacağı kararlaştırıldı. Ancak 2. Öğretimde öğrenim gören üniversite öğrencilerinden öğrenim harcı alınmaya devam edilmesine karar verildi.

Yapılan yeni düzenleme doğru ve yerinde bir karar olmakla beraber, 2.Öğretim öğrencilerinden harç alınmaya devam edilmesi, doğru ve adil bir karar değildir. Bu uygulama Anayasamızın “sosyal devlet” ve “eşitlik ilkesi”ne aykırıdır. Hakkaniyete dayalı bir uygulama değildir. 2. Öğretimde bulunan üniversite öğrencilerinin önemli bir kısmı iyi bir eğitim göremediğinden dolayı üniversiteye giriş sınavlarında daha az puan alarak bu programa girebilmişlerdir. Yine bunların büyük çoğunluğu fakir Anadolu çocukları yâda imkânsızlıktan dolayı gündüz çalışmak zorunda olan gençlerimizdir.

Sayın Başbakan üniversite harçlarının kaldırılması konusunda talimat vermesi ve bunun Bakanlar Kurulunda kabul edilmesi uygun ve doğru bir karar olmakla birlikte bu kararın 2. Öğretim öğrencileri kapsamaması önemli bir eksikliktir. .

Sayın Başbakan bir söz vermiştir.  Bunu birinci öğretim, ikinci öğretim diye ayırmak doğru değildir. Bir yiğitlik yaptıysanız bunu tam yapın. İkinci öğretime giden öğrenciler bu ülkenin vatandaşı değil mi? Sayın Başbakanın sözü havada kalmıştır. Bu eksik uygulama Başbakana yakışmamaktadır.  Başbakan lütfen talimat versin, sözünün arkasında olduğunu göstersin. Şu anda öğrenciler ve veliler büyük bir infial içindedir. Harçların sadece birinci öğretimden kaldırılması bir şey ifade etmemektedir. Çünkü ikinci öğretime giden milyonlarca öğrenci ve aile bu uygulamaya ateş püskürmektedir. Başbakana yakışan tavır; verdiği sözü tamamen yerine getirmesidir. Harçlar birinci- ikinci öğretim ayrımı yapılmaksızın tamamen kaldırılmalıdır. Yine öğrencilerin barınma sorunu çözecek acil uygulamalar devreye konulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER