MATEMATİK BİLMEYEN SENDİKA MEMURU MAĞDUR ETTİ

16 yıllık devlet memuru, 223 TL yerine 123 TL zamma razı edildi

MATEMATİK BİLMEYEN SENDİKA MEMURU MAĞDUR ETTİ
Memurun taban aylığında 175 liralık zamma ‘Evet’ diyen Memur-Sen, bir gün önce hükümetin 3+3 zam teklifini kabul etse 1.5 milyon memur daha yüksek maaş alacaktı

Vatan gazetesinin haberine göre Hükümetle tek başına toplu sözleşme imzalayan Memur-Sen’in attığı imzadan 1.5 milyon memur için büyük bir skandal çıktı. İmzalanan toplu sözleşmeyle 1.5 milyon memur, hükümetin vermek istediği yüzde 3+3 zam oranından bile daha düşük maaş artışı aldı.

2014 yılı maaş artışlarını da içeren toplu sözleşme masasına hükümet, ilk teklif olarak yüzde 3+3, toplamda yüzde 6.1 oranında zam teklifiyle geldi. Memur adına masaya oturan Memur-Sen, önce büyük bir tepki göstererek, “bu teklifin kabul edilemez olduğunu” açıklayıp masadan kalktı. Hükümet, teklifini yılın iki ayrı bölümü için 1’er puan yükselterek, yüzde 4+4’e çıkarabileceğinin işaretini verdi.

Daha düşük zam aldılar

Ancak ertesi gün diğer konfederasyonların haberi olmadan hükümetle yeniden masaya oturan Memur-Sen, toplantı sonunda anlaşma sağlandığını ve maaş artışının oransal olmadığını, brüt 175 lira zamma karar verildiğini açıkladı. Böylece 2.6 milyon memurun 1.5 milyonu için hükümetin vereceğinden daha düşük bir zam alındı.

Toplu sözleşme sonucunda kararlaştırılan zammın memur maaşlarına uygulanmasıyla görülüyor ki, 2.6 milyon memurun 1.5 milyonu için brüt 175 liralık zam, net olarak 123 lira olarak maaşlara yansıyacak. Bu ise oransal olarak hükümetin teklif ettiği toplam yüzde 6.1’lik zammın ancak yarısına ulaşabiliyor. Birçok memur için bu tutar, yılın toplamı için yüzde 3 civarında bir artış anlamına geliyor.

Buna göre, örneğin devlette çalışan 16 yıllık bir doktor, toplu sözleşme nedeniyle 2014 yılında 123 liralık net artış alacak. Oysa hükümetin ilk teklifi kabul edilseydi, 123 lira yerine 223 lira zam alacaktı.

Böylece söz konusu doktor, Memur- Sen’in talebiyle, hükümetin vereceği artıştan, 100 lira daha az artış almış oldu. Aynı örnek 16 yıllık mühendis ve avukatlar için de geçerli. 16 yıldır devlette çalışan bir mühendise hükümet 216 lira zam teklif etmişken, sendikanın imzaladığı toplu sözleşmeyle bu mühendis sadece 123 lira artış alabildi. Yani 93 lira daha fazla zam alabilecekken, alamamış oldu.Polis memurunun aylık kaybı 47 TL

Memur-Sen’in isteğiyle imzalanan toplu sözleşmede yeralan zam kararıyla kamuda çalışan doktor, mühendis, kaymakam, avukat, başkomiser, polis gibi bazı meslekler ile şube müdürü ve memur kadroları için hesap yapıldığında her bir memurun gördüğü zarar ortaya çıkıyor.

Buna göre hükümetin teklif ettiği zam oranına göre, aylık maaşlarında 16 yıllık doktor 100 lira, 7/1 derecedeki bir kaymakam 98 lira, 16 yıllık bir mühendis 93 lira ve 16 yıllık bir avukat 78 lira daha az maaş artışı aldı.

Aynı şekilde 3/1 derecedeki bir başkomiser 70 lira, göreve yeni başlamış bir polis 47 lira daha az zam almış oldu. Yıllık olarak ise doktor 1.200 lira, kaymakam 1.176 lira daha düşük zam almış olacak.

Yasal olarak Memur-Sen’in by-pas ettiği iki memur konfederasyonu hükümetle Memur-Sen’in imzaladığı toplu sözleşmeyi hakem heyetine götüremiyor. Memur-Sen’e üye sendikalar dışında yetkili tek sendika olan KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen de sadece kendi hizmet kolundaki görüşmelerle ilgili hakem heyetine başvurabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet yılmaz
ahmet yılmaz - 6 yıl Önce

eğitim sen tutturmuş emekli maaşı ve ikramiyeyi arttırdık diye. Hükümetin teklifi olan 4+4 kabul edilse zaten emekli maaşı ve ikramiyesine de 4+4 zam gelecekti. Öyle bir hava estiriyorlar ki sanki taban aylık zammı olmasa emekli maaşı ve ikramiyesi yerinde sayacakmış!! 4+4 zam zaten % 8,5a falan denk gelir. Memursen in hesabına göre %9,1 zam gelmiş ikramiyeye. Peki 4+4 yerine 123 tl zam kabul edildiği için her ay kaybedilen ortalama 70 tl, yılda 840 tl, 30 yılda da 25200 tl ne olacak?

efe anıl
efe anıl - 6 yıl Önce

tabı ya memursen ın baskanı mıllet vekılı adayı ole memuru savunduğuna bakmayın kendı derdınde o (millet vekılı nasıl olurum basbakan ın gozune nası gırerım der o) cunku gecen yıla oranla bır anda hallettı ısı meger mıllet vekılı olacakmıs ama hala arkasında olanlara ınsanmı kı dıye şaşarım

cevap hakkı
cevap hakkı - 6 yıl Önce

memursen adına cevap hakkını ali bey kullansın.

cemil özkaya
cemil özkaya - 6 yıl Önce

helal olsun 700.000 üyesi olan konfederasyona ve alınan kararlarda üyelerine hayırlı olsun.desteğe devam.

SIRADAKİ HABER