MEMURLARIN KILIK KIYAFET SERBESTLİĞİ NE OLDU?

Esasen sadece başörtüsü serbestîsi olarak yapılan değişiklik, erkek memurlar kadar, bayanlar açısından da yetersiz olmuştur. Yönetmelik, hala kadınların giyeceği ayakkabıyı tanımlayan bir yönetmelik görünümündedir.

MEMURLARIN KILIK KIYAFET SERBESTLİĞİ NE OLDU?
MEMURLARIN KILIK KIYAFET SERBESTLİĞİ NE OLDU?

 
08.10.2013 tarih ve 28789 sayılı Resmi Gazete’de  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik ile birlikte kamuda başörtüsü yasağı kaldırılmıştır.

 
Kamu kurum ve kuruluşlarında başörtüsü yasağının kaldırılması sevindirici olmakla beraber, düzenleme erkek memurlar açısından beklentileri karşılamamıştır. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak daha önce almış olduğumuz eylem kararında, ahlaki ölçüler içerisinde serbest kıyafet uygulamasının  olmasını istemiştik.
Yönetmelik, birçok devlet memurunun içine sinmemiştir. Esasen sadece başörtüsü serbestîsi olarak yapılan değişiklik, erkek memurlar kadar, bayanlar açısından da yetersiz olmuştur. Yönetmelik, hala kadınların giyeceği ayakkabıyı tanımlayan bir yönetmelik görünümündedir.

 
Bazı il müdürlükleri, Bursa gibi, okullara gönderdiği yazıyla, yönetmeliğe uymayanların uyarılmasını istemiştir. Bu yazı çifte standart bir anlayışın mahsulü, etik olmayan bir yazıdır. Şöyle ki, bu yönetmelik değişmeden önce, şube müdürleri dahi kravat takmazken, başörtüsü hassasiyeti sebebiyle hiç müdahale etmeyen, okulları, kurumları uyarmayan, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, başörtüsü nasıl olsa serbest oldu, gerisi beni ilgilendirmez anlayışı ile ceberut bir anlayış sergilemektedir. Kaldı ki, yönetmelik değişmeden önce Bakan Nabi Avcı’nın öğretmenlerin kılık kıyafeti ile uğraşmayın, şeklinde açıklaması da bulunmaktadır. Dolayısıyla, Bursa İl Müdürlüğünün söz konusu yazısı, Bakan Nabi Avcı’nın açıklaması ile de ters düşmektedir.

 
Başörtüsü zulmünün kaldırılması elbette sevindiricidir, ancak başörtüsüne özgürlük derken, gerek erkek, gerekse kadın çalışanların kılık kıyafetleri açısından diğer özgürlük alanlarını yok saymak, herhalde bu Hükümetin en büyük hastalığıdır. Hükümet, yönetmelikte yaptığı düzenleme ile ancak benim istediğim kadar özgür olabilirsiniz, özgürlüğün sınırları, benim anladığım özgürlükle sınırlıdır, demek istemektedir.

 
Bu sebeplerle, Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen olarak, daha önce aldığımız serbest kıyafet uygulaması talebimiz ve kararımızın arkasındayız. Bıyık, sakal, kravat, sandalet gibi tanımlayıcı bir yönetmelik yerine, yönetmeliğin tamamının ele alındığı ve daha önce de belirttiğimiz üzere, toplumsal ahlaki sınırlarımızı zorlamayan bir yönetmelik çalışması hemen yapılmalıdır.

 
Bakan Nabi Avcı’yı da, daha önce söylediği üzere, öğretmenlerin kılık kıyafeti ile uğraşmayın sözüne sadık kalarak, bu konuda kraldan fazla kralcı olan il müdürlerini uyarmasını bekliyoruz. Nabi Avcı’nın Kanal 24 de söylediği sözü kendisine hatırlatıyoruz, Elif Çakır'ın "Kotla okula gidilebilir mi?" sorusuna Bakan Nabi AVCI; "Öğretmene hangi hakla bunu giyebilirsin diyebilirsin. Bizim toplumun genel geçer kuralları vardır ve öğretmenlerimiz bu kurallara uyarlar. Öğretmenlerimizin kılık kıyafetiyle uğraşmayalım.
Bu değişiklerin yapılması sadece eğitim öğretim alanında değil, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında beklenmektedir. Bütün il müdürlerine tavsiyemiz, çifte standart uygulamalardan kaçınmaları, düne kadar sessiz kaldığınız konularda bugün aslan kesilerek, çalışanların başına bela olmamalarıdır.
Kamuoyunu duyurulur.
 
Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen
  İstanbul İl Başkanı 
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSA ÇAMYAR
MUSA ÇAMYAR - 6 yıl Önce

DUYGULARIMIZA TERCÜMAN OLUYORSUNUZ.ARTIK BIKTIK BU KIYAFET KRAVAT EZİYETİNDEN.DÜN KRAVAT TAKMAYAN MÜDÜRLER ŞİMDİ KRAVAT TAKIYOR VE BİZLERİ TEHDİT EDİYOR.BU DÜRÜSTLÜK MÜ? UTANIN! UTANIN!

ahmet ak
ahmet ak - 5 yıl Önce

Bayanlar kadar erkekler serbest değil.Bayanlar özelliklede okullardakot haric her türlü kıyafeti giyiyorlar.Oysa erkekler kıravat takmaya ceket giymeye mecburlur.birde kadın erkek eşitliğinden bahsederler nerede eşitlik.

veysican
veysican - 4 yıl Önce

Yahu emekliliğe kadar asker gibi mi yaşayacaz. Yeter artık özgür olmak istiyoruz. Kot pantolonun nesi var anlamadım ya da biraz kirli sakalın. Zaten askerlik te memura var, sanki vatana hizmet değil bizim yaptığımız. 2014 de girdik hala 1923 yasalarıyla yaşatıyorlar. Bu ne zihniyet kim bunu aşacak. Mant8ğı bile yok yawww. Kaçıncı yüzyılda olduğumuzu hatırlayın artık. Son da da ben halkın partisiyim sesiyim derler de bişey görüp duymazlar demek... Saygılar...

adalet istiyoruz
adalet istiyoruz - 4 yıl Önce

Kıyafet serberstliği erkeklerin de hakkıdır. 21. yüzyıla gelmişiz hala enteresan mantıklarla yönetiliyoruz. Hani kadın erkek eşitliği. Yoksa biz kadınlardan üstün olduğumuz için mi takım elbise giyiyoruz. Yoksa kadınlar bizden üstünde mi serbet kıyafet giyiyorlar. Yeter artık bu dar kafalıktan kurtulsalar iyi olur.

kimse varmı
kimse varmı - 4 yıl Önce

Sesimizi ve isteklerimizi ne zaman duyacaklardır. Kardeşim oy istemeye geldiğinizde notunuzu verin diyorsunuz da sonra kocaman beş yıldır attınız onları... Özzgüürlükk

SIRADAKİ HABER