ÖĞRETMENE 3600 EK GÖSTERGE İÇİN 100 BİN İMZA

Eğitim-İş Sendikası eğitim çalışanlarının ek göstergesinin yükseltilmesi amacıyla topladığı 100 bin imzayı düzenlenen protokolle TBMM Başkanvekili Akif Hamza Çebi'ye teslim etti.

ÖĞRETMENE 3600 EK GÖSTERGE İÇİN 100 BİN İMZA
TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir ve üyeleri genel sekreterlik toplantı salonunda kabul etti. Veli Demir, öğretmenlerin ek göstergelerinin 3 binden 3 bin 600'e çıkarılması için Türkiye genelinde başlattıkları kampanyayla 100 bin imza toplandıkları söyledi. 
 
Ülkenin geleceği olan öğretmenlerin çok ciddi sorunları bulunduğunu vurgulayan Veli Demir, "Öğretmenlerimiz Avrupa'daki öğretmenlere göre 150 saat daha fazla çalışıyor. Ancak onların dörtte biri oranında ücret alıyor. Türkiye'deki en iyi öğretmen 10 bin dolar alırken yıllık, Avrupa'dakiler 40-44 bin dolar arasında kazanıyor. Şu anda atanamayan 400 bin civarında öğretmen adayı var. 30 yıllık öğretmen 2 bin 900 lira maaş 700 lira ek alırken emekli olduğu zaman bu ücretin yarı yarıya düşüyor. Öğretmenler emekli olmak istemiyor. 2003 yılında 24 bin 190 iken, 2011 de 7 bin 645 e düşmüştür emekli sayısı. 100 bin imzayı meclisimize iletilmesi buna bir çözüm bulması öğretmenlerin ek göstergesinin 3 binden 3 bin 600'e çıkarılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
Veli Demir konuşmasının ardından imzaların yer aldığı dosyayı Akif Hamzaçebi'ye teslim etti. Hamzaçebi, Türkiye'nin kapsamlı bir eğitim reformuna ihtiyacı olduğunu belirterek, "TBMM'nin omuzlarına büyük bir sorumluluğun yüklenmesi demektir bu. Formalite bir tören değil. Türkiye'nin kapsamlı bir eğitim reformuna ihtiyacı vardır. Bunu yapmadan gelişmiş ülkelerle arasındaki mesafeyi kapatamaz asla. Mesleğini, yaparken geçim endişesi içinde olan öğretmen emekli olunca büyük bir yıkımla karşı karşıya kalıyor. Bu endişeyi yaşayan öğretmenin, bir milli eğitim sisteminin başarılı olması mümkün değil. Bu imzanın önemini biliyoruz. TBMM bu önemi fark etmek zorunda. Başta hükümete çağrıda bulunuyoruz. Öğretmenin sesine kulak verin" dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
sadettin sedi
sadettin sedi - 4 yıl Önce

3600 vadi ile toplanan oylar geri verilsin!

SIRADAKİ HABER