ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR !!!

Türk Eğitim sen, öğrenci velisi tarafından okulda darp edilen Çekmeköy Alemdağ İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden,sendika üyesi Duran CENNET'e yapılan çirkin saldırıyı okulun önünde yaptığı basın açıklamasıyla kınadı

ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR !!!
Değerli Basın Mensupları,Kıymetli Arkadaşlar;
Türk Milletinin geleceğinin teminatı olan çocuklarımızı eğitmekten başka amacı olmayan öğretmenlerimize yönelik saldırıları bir kez daha kamuoyu gündemine taşımak için bu gün buradayız.
Bu okulun öğretmenlerinden Duran CENNET arkadaşımız maalesef cehaletin kurbanı seçilmiştir.Öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olmayan öğretmenimiz görevi başında iken kendini bilmez bir öğrenci velisi tarafından saldırıya uğramış ve ciddi şekilde yaralanmıştır.Ameliyat olan Duran Hocamıza buradan bir kere daha geçmiş olsun diyoruz.  Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, protesto ediyoruz.
Öğretmene saldıranlar bilmelidirler ki onlar sadece öğretmeni yaralamakla kalmıyor; aynı zamanda geleceklerini de yok ediyorlar. Bir eğitimciye saldırmak demek aynı zamanda bilime ve ülkenin geleceğine saldırmak demektir.Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “ Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır” vecizesi de buna işaret etmektedir.
Yüce Kitabımız “Oku” emriyle başlamaktadır. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen Hz. Ali, bu kısacık cümlesinde, dağlar kadar, denizler kadar anlam yüklerken, aslında İslam’ın eğitime ne kadar büyük önem verdiğini anlatmaktadır.
Hocasının atının ayağından ,kaftanına çamur sıçrayan Cihan Padişahı Yavuz Sultan Selim’in tarihe geçen şu sözleri oldukça anlamlı, belki de bugün özlemini duyduğumuz bir saygının tarihe mal olmuş anlatımıdır:
– Âlimin atının ayağından sıçrayan çamur parçası, bizim için şereftir. Öldüğümde şu çamurlu kaftan üzerime örtülsün!
Yüce Dinimizin ve tarihimizin eğitime ve eğitimciye verdiği bu muazzam değer ortadayken bugün bu çirkin saldırılara maruz kalıyorsak herkesin şapkasını önüne alıp düşünmesi lazımdır.Yetkililer eğitimcilerin kaybedilen itibarını ve saygısını yeniden tesis edecek gayreti göstermeli ve sorumluluk almalıdırlar.
Herkes şunu bilmelidir ki öğretmenler asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin takipçisi olacağız.Buradan bütün sorumlulara sesleniyoruz: Şiddetin her türlüsüne, nereden ve kimden gelirse gelsin karşıyız.
Değerli basın Mensupları;
Maalesef bu gün öğretmenlerimiz saldırılara karşı savunmasızdır. Eğitim Öğretim Kurumlarında alınması gereken güvenlik tedbirleri yeterince alınamamakta, sorumluluk öğretmenlere bırakılmaktadır. Bu gün okullarımızda halen özel güvenlik tedbirlerinin alınamaması velilerimizin ihmalkâr davranması Milli Eğitim Bakanlığının okullarda şiddete yönelik gerekli tedbirleri almaması öğretmenlere saldırıyı her geçen gün artırmaktadır.
Yetkilileri öğretmenlere sahip çıkmaya çağırıyoruz. Öğretmene yönelik şiddetin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Sorun sadece emniyet tedbirleri yönünden ele alınmamalı şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak uygulamalara da ağırlık verilmelidir.
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olmalıdır. MEB Hukuk Müşavirliği kanalıyla yargıya intikal etmiş davalarda kendi personelinin yanında olduğunu göstermelidir. Bakanlık nerede duracağı belli olmayan bu şiddet olaylarının bir an önce son bulması için gereğini yapmalıdır.Alo147 Hattı ile eğitimcilerin isnatsız iddia ve iftiralarla şikayet edilmesinin önünü açan bakanlık ,öğretmenleri savunmasız ve sahipsiz bırakmaktan derhal vazgeçmelidir .ALO İHBAR hattı haline dönüşen bu uygulamaya bir an önce son verilmelidir.Yetkililere buradan soruyoruz.Kendi işyerimizde can güvenliğimizin tehlikede olduğu bir ortamda hangi aşk ve şevk ile hizmet üretebileceğiz?                                                                                 
Bu gün Okullarda öğretmenlerimizin can güvenliği kalmadı. Her gün bir arkadaşımız şiddet kurbanı oluyor, okullarımız tahrip ediliyor,yakılıyor, eğitime ara veriliyor.Yetkililerin artık Türkiye gerçekleriyle yüzleşmesini ve eğitimcilerin feryadına kulak vermesini istiyoruz.Unutulmasın ki güvenliğin olmadığı yerde sağlıklı bir eğitim yapılamaz. 
Değerli Basın Mensupları, Saygıdeğer Arkadaşlarım,
Kimsenin yaptığı cezasız kalmamalı.Saldırganların hak ettiği cezayı almaları için var gücümüzle çalışacağız. Arkadaşımız, meslektaşımız Duran CENNET’in  şahsında saldırıya uğrayan tüm eğitimcilere geçmiş olsun diyor, şiddete uğrayarak hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor basın açıklamamıza katılarak mesleğine, meslektaşına sahip çıkan siz değerli katılımcılara yürekten teşekkür ediyoruz."        
 
                                                         
    Ali İhsan HASANPAŞAOĞLU
Türk Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı           
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER