SAKAL,BIYIK, SAÇ, KRAVAT, TAKIM ELBİSE GÖRÜŞMESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i makamında ziyaret eden Gündoğdu, Memur-Sen'in kamuda başörtüsüne özgürlük için topladığı 12 milyon 300 bin imzanın gereğinin hükümet tarafından yerine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 SAKAL,BIYIK, SAÇ, KRAVAT, TAKIM ELBİSE  GÖRÜŞMESİ
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, demokratikleşme paketini ülkenin geleceği adına çok önemli gördüklerini ve yıllardır devam eden bir kısım yanlışların sona erdiğini söyledi.
 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i makamında ziyaret eden Gündoğdu, Memur-Sen'in kamuda başörtüsüne özgürlük için topladığı 12 milyon 300 bin imzanın gereğinin hükümet tarafından yerine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Pakette bu zamana kadar ötekileştirilen kesimlerin büyük çoğunluğunun sesinin duyulduğunu belirten Gündoğdu, “İnşallah bu pakette yer almayanların sesi de duyulur ve devlet-millet dayanışması tam manasıyla gerçekleşmiş olur. Burada kamuda başörtüsü özgürlüğü, andımızın kaldırılması, nefret suçlarının cezasının artırılması gibi çok önemli bulduğumuz maddeler var” dedi.
 
 
Kamuda başörtüsü serbestisi için topladıkları 12 milyon 300 bin imzayı, kamu çalışanlarından sorumlu bakan olan Faruk Çelik'e sunduklarını hatırlatan Gündoğdu, kamuda başörtüsü yasağının sona ermesini, milletin yerel, milli ve dini değerlerini devlet eliyle, Anayasa'da yasak olmamasına rağmen yönetmelik ve iç tüzüklerle yok sayan kirli anlayışların sona ermesini, demokratik devlete geçişin yeni bir aşaması olarak gördüklerini kaydetti.
 
Örgütümüzle İftihar Ediyoruz
 
 
Kamuda başörtüsü yasağını sivil itaatsizlik eylemleriyle fiilen bitirdiklerini vurgulayan Gündoğdu, “Siyasete öncülük yaptığımız için örgütümle iftihar ediyorum. 12 milyon 300 bin imza kolay toplanmadı, yüzlerce eylem kolay yapılmadı” şeklinde konuştu.
 
 
Ahmet Gündoğdu, yönetmelikte, erkek memurlara ilişkin, kravat takma, takım elbise giyme, saç, sakal ve bıyığa ilişkin çağdışı yasakların da bulunduğuna dikkat çekerek, bunlara ilişkin de değişiklik talep ettiklerini dile getirdi. Gündoğdu, şöyle devam etti:
 
 
“Başörtüsü yasağı üzerinden topyekûn bir millet terbiye edilmeye çalışılıyordu. Artık eğitim, çalışma ve siyaset hakkı boyutuyla bir eşitliğin başlayacak olması, toplum mühendisliğinin sona ermesi önemli. Sivil itaatsizlik eylemiyle biz bu yasağı fiilen çözmüştük. Hükümetin bu adımıyla kanunen de çözülmüş olacak. Hükümete ve bu paketin oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
 
Motivasyona Zarar Verecek Yaklaşımlardan Uzak Durulmalıdır
 
 
Başbakanın, memur ve işçilerin birleştirilmesi yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Gündoğdu, grev ve siyaset hakkını önemsediklerinin altını çizerek, “Özlük ve özgürlük mücadelesini esas alan her pakete yüzde yüz destek veririz. Memurun, milletin ve çalışanların motivasyonunu artıracak her türlü pakete desteğimiz tamdır. Motivasyona zarar verecek yaklaşımlardan da uzak durulmasını istiyoruz. İşçi ve memuru birbirine benzeterek değil, haklarını eşitleyerek bu sorunu çözebiliriz. Hakları eşitleme paketi diye bir paket açabiliriz. Emekli ikramiyesinde, maaşların emekliye yansıması gibi alanlarda eşitleme yapabiliriz. Referandumdan önce de bu konular gündeme geldi. Biz o gün de, memurun iş güvencesine dokunmadan ‘Toplu Sözleşmeye de Toplumsal Sözleşmeye de Evet' diyerek destek verdik. Mevcut haklardan vazgeçerek takas yöntemini doğru bulmuyoruz. Memurun motivasyonunu artıracak çalışmalar yapabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.
 
Kamu Personeli Danışma Kurulu'nu Acil Toplayalım
 
 
Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun acil toplantıya çağrılmasını teklif eden Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, “Aile ve çocuk yardımı, disiplin affı, 4/C'li çalışanlara kadro verilmesi, bir derece, ek gösterge, 30 yıl çalışanların süre sınırlamasının kaldırılması gibi konuları Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda ele alacağız. Kurulun olağan toplantısı Kasım ayında yapılacaktı. Ancak almamız gereken çok mesafe var. Bu yüzden Kasım ayını beklemeyelim. Bizim önerimiz, Ekim ayı içersinde kurulu acil toplantıya çağıralım. Çünkü diğer paydaşlarımız var, Meclis'i ilgilendiren konular var. Bu yüzden biran önce toplantıyı gerçekleştirelim” diye konuştu.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, Memur-Sen'in özlük ve özgürlük mücadelesindeki kararlılığını bildiğini ifade ederek, “En son 12 milyon 300 bin imzayı teslim ettiğinizde, toplumsal taleplere karşı durulamayacağını söylemiştim. Bugün bu sorunun çözülüyor olması ve bu konudaki çabalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Genel Başkan Ahmet Gündoğdu'nun, Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun toplantı çağrısını olumlu buluyorum. Arkadaşlarımızla görüşerek bayramdan önce bir araya gelmek için çalışma yapacağız” dedi.
Konuşmaların ardından Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Berrin Sevil Kazancı, başörtüsü sorununun çözümüne katkılarından dolayı Bakan Çelik'e çiçek sundu. Kazancı, demokratikleşme paketinin geneline ve özeline bakıldığında, yazılmış senaryoların ve senaristlerin devreden çıktığının, bizzat halkın, çalışanların gerçeklerinin dikkate alındığının görüldüğünü kaydetti. Kazancı, sözlerini şöyle tamamladı: “Başörtülü veya başı açık tüm kadınların ve hatta erkeklerin özgürlük ve özlük haklarının dikkate alındığı bir süreç yaşıyoruz. Bu konuda emeği geçen, başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, herkese teşekkür ediyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER