SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI “BİZİM İNANCIMIZDA KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİDİR ANCAK BAZILARI KENDİLERİNİ İMTİYAZLI MÜSLÜMAN OLARAK GÖRÜYOR.”ACIBADEM- ACIPAYAM’ DA BİR MÜDÜR
Yazı Boyutu : A+ A-

SİSTEMLE OYNAMAYI MARİFET SAYMAK


28-02-2017 21:02:42


Sami ÇELİK

              Milli Eğitim Bakanlığı 2003 yılından bugüne kadar defalarca sistemle oynamış, getirdiği sistemleri  yine kendisi bozmuştur. O yüzdendir ki son 15 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değişmiştir. Bu bakanlar döneminde Milli Eğitim Bakanlığı yap –boz tahtasına dönmüştür. Bir dönem ,öğrencilerin İlkokula kayıt olma yaşı 66 aya inerken ,yapılan itirazlara vatan hainliği denmiştir. Daha sonra bu sistemden vazgeçilmiş ama o dönem için kayıt yaptıran öğrenciler heba edilmiştir. Kesintili eğitimi 1 + 5 +3 yapacakları yerde  , 4+4+4 yaparak 90 bin İlkokul öğretmeni açıkta bırakılmıştır. Daha sonra bu öğretmenlerin yan alanlarına atamaları yapılmış, yılların İlkokul öğretmenleri  Ortaokullara yada liselere  öğretmen olarak gönderilmiştir.5.sınıf öğrencilerinin Ortaokul öğrencisi olamayacaklarını şimdi artık herkes anlamıştır. Şu an, 5. Sınıf öğrencileri bir ara sınıf gibi ortada durmaktadır. Oysa yıllardır yaşanmış tecrübelerimizle İlkokulun 5 sınıf olması en ideal bir yapı iken bu yapı bozulmuştur.Yapmayın, etmeyin dememize rağmen bir kanun maddesi ile yılların deneyimli,başarılı,erdemli müdürleri ve müdür yardımcıları görevlerinden alınmıştır.Görevden alınan müdür ve müdür yardımcılarının yerine mülakatla sendikal kimiliğine bakılarak müdür ve müdür yardımcıları alınmıştır.Görevden alınan müdürler açtıkları davaları kazanmalarına rağmen mahkeme kararları uygulanmamıştır.Eğitim çökmüştür.Okullar yandaşlara,candaşlara,arkadaşlara peşkeş çekilmiştir.Bu yüzden PİSA sonuçlarında Türkiye 72 ülke arasından 52. Sırada yer almıştır.Ödül yönetmelikleri değişmiştir.Eski ödüller kabul edilmemiştir.Yeni ödüller ise yandaşlara ,candaşlara ve sırdaşlara verilmiştir.Milli Eğitim müdürlükleri,şube müdürlükleri yandaşlara peşkeş çekilmiştir.Hatta rektörler ,dekanlar ,müfettişler bu yöntemle gelmiştir.Ar-ge‘ler yandaşlarla doldurulmuştur.Soruşturmalara yandaşlar gönderilmiş, yandaşlar soruşturmalardan kurtarılmıştır.Okul kurslarında torpiller meydana gelmiştir.Ülke servis cennetine dönmüştür.Performans değerlendirmesi müdürlere bırakılmış,öğretmenler adeta müdürün kölesi yapılmıştır.Bazı müdürler, yandaş,candaş,arkadaş diyerek yüksek notlar vermiştir.Müdürlere biat etmeyenler dışlanmış ,düşük nota tabi tutulmuştur.Şimdi ,yine dört aşamalı olarak okul müdürlerinin performans değerlendirmesi yapacağı söylenmektedir. A,B,C,D puanları  olarak. Bir kişi,iki kere “D” puanı alırsa başarısız sayılacak sözleşmesi iptal edilebilecektir. Demek oluyor ki müdür bir öğretmeni sevmiyorsa vay  oldu o öğretmenin haline. Sınav sistemleri defalarca değişmiş veli ve öğrencilerin psikolojileri bozulmuştur.
                 Eğer gerçekten iyi niyetli değilseniz , hangi sistemi getirirseniz başarılı olmanız mümkün olmayacaktır. Önce insanın iyi insan olması, adaletli olması, hak’ka ,hukuk’a ,hakkaniyet’e  ve liyakat’a önem vermesi gerekiyormuş.Eğer işe başlarken art niyetli başlıyorsanız sistemi değiştirmeniz bir marifet olmayacaktır.Anlayana sivrisinek saz.


Sami ÇELİK


YAZIYI PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler