SEÇİMLERDE EĞİTİME VE BİLİME ÖNEM VERMEYENLERE NİYE OY VERMEMELİYİZ?GÜVEN EROZYONU VE MEB İN İFLASIHAYIRLISI OLSUN MEB KILAVUZU EKSİK YAYINLAYINCASAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKSIN !SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIEĞİTİMDE 2002 DEN DAHA İYİ DURUMDAYMIŞIZ !İMAM HATİP OKULLARINDA HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR DESEK NE KAYBIMIZ OLUR?YETKİLİ Mİ ?SOSYAL AJANLAR, MUHBİRLERGEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLENLERİN YÖNETİCİLİĞİ DÜŞMEMELİDİRGENEL BAŞKAN: “ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILANLARI ŞİDDETLE LANETLİYORUM.”MEB SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSE VE KONTENJANLARI AÇIKLADI “BİZİM İNANCIMIZDA KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİDİR ANCAK BAZILARI KENDİLERİNİ İMTİYAZLI MÜSLÜMAN OLARAK GÖRÜYOR.”ACIBADEM- ACIPAYAM’ DA BİR MÜDÜR

VETERİNERLERİN MORALİNİ BOZMAYALIM

TÜRK TARIM ORMAN-SEN ÇANKIRI İL BAŞKANI HİDAYET YİĞİT’İN YAZILI BASIN AÇIKLAMASIDIR

04-01-2018 08:24 - SENDİKA

Bir süredir kamuoyunu meşgul eden ve Sağlık Bakanlığında uygulamadan kaldırılan “bıçak parası” benzetmesi ile üzerinde spekülasyon üretilen; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veteriner Sağlık Çalışanlarının Uygulama ücretleri konusu, kafa karışıklığı oluşturmaya devam etmektedir.

5996 Sayılı “VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU”nun  14. Maddesi çerçevesinde yapılan ve bakanlıkça her yıl meblağı belirlenen tutar ile ilgili olarak, Bakanlık makamınca 2018 yılına yönelik belirlenen; aşı başı 1 kuruşluk meblağ sonrası, hizmet kolumuz Veteriner Sağlık grubu kamu çalışanlarının kafasını karıştırmış, bu konuda bakanlık taşra teşkilatlarında çalışan bahse konu hizmet sınıfı kamu çalışanlarının moral ve motivasyonu bozulmuştur.

Özellikle ibrikçibaşı diye nitelenebilecek, esnaf vb bazı kuruluşların başkan yada yöneticilerinin bile bu uygulamayı diline dolayarak, çalışanlarımızı rencide edici açıklamaları da ibretle takip edilmektedir.

24 Eylül 2017 günü Ankara’da yapılan Tarım İl Müdürleri Koordinasyon toplantısında ilk defa gündeme gelen bu konu, Sendikamız Türk Tarım Orman-Sen, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve bazı meslek kuruluşlarınca gösterilen yoğun tepki üzerine, Bakanlık Makamına geri adım attırmıştır. Tepkiler sonrası Bakanlık Makamınca yeni bir açıklama yapılmış; “Bahse konu uygulama ücretinin, Veteriner Sağlık Personeli ile üretici arasında olumsuz diyaloglara neden olduğu ve et fiyatlarında artışa az da olsa sebebiyet verdiği” gerekçesi ile ortadan kaldırılacağı, ancak el emeği hak edişlerinin genel bütçe yada bakanlıkça yürütülen hayvancılık destekleri kapsamında doğrudan hak ediş sahibi meslek mensuplarına aktarılacağı; dolayısı ile Veteriner Sağlık grubu kamu çalışanları ile üretici/çiftçi’nin parasal muhataplığının ortadan kaldırılacağı, nihayetinde Veteriner Sağlık Sınıfı Bakanlık Çalışanlarının herhangi bir mağduriyet yaşamayacağı kamuoyuna ilan edilmişti.

Gelinen süreçte 2017 yılı sona ermektedir. 2018 yılı ile ilgili Bakanlık Tebliği yayınmış ve kanuna aykırı işlem yapılmaması adına uygulama ücreti olarak, üreticiden talep edilebilmesi mümkün olmayacak, iz bedeli misali, 1 Kuruşluk bedel ilan edilmiştir. Bu düzenleme, bahse konu uygulama ücretinin alınmaması anlamına gelmekte olup, ayrıca kanuna aykırı işlem yapılmasının da önüne geçilmiştir.

Ancak Bakanlık Taşra birimlerinde görev yapan Veteriner Sağlık sınıfı kamu çalışanlarımız bu uygulamadan sonra, daha önce Bakanlık tarafından açıklanan ve doğrudan Bakanlık birimlerince, hak edicilere ödenmesine yönelik uygulama ücreti düzenlemesinin bir an önce hayata geçmesini beklemektedirler.

Ülkemizin tarımsal üretim anlamında en önemli gelir ve geçim kalemlerinden biri olan hayvancılık sektörümüz de görev yapan Veteriner Sağlık sınıfı Kamu görevlilerimiz her türlü olumsuzluklara koşullara rağmen; hayvancılığın gelişmesi, salgın hastalıklarla mücadele, buzağı ölüm oranlarının düşürülmesi vb pek çok konuda cansiperane görev yaparken, bahse konu meslektaşlarımızın mağdur edilmemesi için Bakanlık Makamınca biran önce gerekli düzenleme yapılmalıdır.


HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

ÖĞRETMENLERİN PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR ?


KATILIYORUM
DOĞRU BULMUYORUM
FİKRİM YOK

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler