MİLLİ EĞİTİM ÇALIŞANLARI NEDEN ÇOK CEZA ALMAKTA?ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUNGENEL BAŞKAN: “ AP’NİN KARARINI KINIYORUM”İŞSİZLİK,İŞSİZLİK,İŞSİZLİK !SAĞLIK ÇALIŞANLARI BU MÜJDECİLERE GEREKEN DERSİ VERMELİMÜFETTİŞLİK MÜLAKATINA MAHKEMEDEN DURDURMA1 DOKTORA 5635 HASTA DÜŞÜYORGENEL BAŞKAN: “NÖBET GÖREVİ İLE İLGİLİ 4 AYRI EYLEM KARARI ALDIK.”KYK’da GENÇLİK VE MEHMET AKİF14 MART ÇALIŞANLARIN HAKLARININ TESLİM EDİLDİĞİ GÜN OLMALIDIR ...ÖĞRENCİ KLÜPLERİ, BİGA VE GENÇLİĞE GÜVEN ?İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİZİN AHİTNAMESİDİR20 BİN ATAMA YETERSİZ ... BAZI İNSANLARİSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 97’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

YÖK' ÜN YURT DIŞI BURSLARI ! ..

YÖK, yurtdışında araştırma yapacak gençlere bir dizi burs verecekmiş! Peki hangi alanlara, hangi ülkelere, hangi üniversitelere, en önemlisi de hangi amaçlar için?..

08-03-2018 22:26 - YAZARLAR

İnsan gücü planlaması konusunda sınıfta kaldığımız kesin.
Bunun mimarlarından birisi de YÖK.
Öyle başkanlar geldi ki, ihtiyaç var mı yok mu demeden, tüm kontenjanları yüzde 20 artırdı. Sonrakiler de azaltmak için uğraştı.
 
Burs verirken de en azından bilim ve araştırma konusunda bir insan gücü planlamamızın olması gerekir. Yoksa heba olan sadece para değil, üstün özelliklere sahip gençlerimiz de yok olup giderler…
 
Önceki yıllarda burs verip yurtdışına gönderdiğimiz gençler hep sorun yaşadılar.
Dünyanın en iyi üniversitelerinde doktora yapan gençlerimizi, dönüşlerinde hiçbir altyapısı olmayan üniversitelere yönlendirdik.
Öğretim Üyesi Yetiştirme ÖYP çerçevesinde kadro verdiğimiz, asistanlara, tam da doktoraları bitmek üzereyken, başınızın çaresine bakın dedik.
 
Doktora yapan öğrenci sayımızda patlama oldu ama bu artış suni bir artış!
Ve en az yarısının, ilimle, bilimle, araştırmaya alakası yok!
Daha mezun bile vermeyen derme çatma üniversitelere doktora izni veren YÖK ile o üniversitelerden doktora alan araştırmacılar (!) bugüne kadar bilim adına ne yaptılar çok merak ediyoruz?..
İşte YÖK’ün bu konudaki son açıklaması:
 
"Her yıl 400 tez aşamasındaki araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında değişen oranlarda burs ile yurt dışında eğitim almalarına imkan sağlanacak. YÖK-YUDAB Programı'nda burs miktarı araştırma görevlilerinin gittikleri ülkeye göre belirlenecek. Avrupa, Asya Pasifik, Kuzey Amerika, Latin Amerika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylara aylık 3 bin 500 lira, Orta Asya, Sahraaltı Afrika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylar 3 bin lira, Güney Asya, Güney Kafkasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kabul alacak adaylar ise 2 bin 500 lira burs alacak…”
 
Yukarıdaki açıklamaya göre, görünen o ki, yine hayaller de, paralar da havaya gidecek!..
Umarız, yanılan biz oluruz.
 
abbas güçlü

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA
Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Çalışan Sitesi - Yeni Projeler