6 SORUDA LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİÇİNLİ AŞÇILAR MALTEPE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ PATAGONYA'DA YAŞAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!..ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIRFAHRETTİN YOKUŞ MHP Lİ MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU“ZAMANE ATIKLARI” SERGİ OLDUTSKM’DE CAZ ESİNTİLERİÇİN’İN GELENEKSEL TATLARI MALTEPELİLERLE BULUŞTU"DİK DURUŞLU OLMAK" YAZIZORLAŞAN SINIF YÖNETİMİNDE KUSUR KİMİN?MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GEÇİŞ İSTEĞİ OKULDAN KAÇIŞ İÇİN BİR FIRSAT MI OLACAK?TÜRK MİLLETİ VE ORTAK DOKUÖĞRETMENİN İTİBARI AYAKLAR ALTINA ALINIRKEN, MEB NEDEN SEYİRCİDİR? TÜRK EĞİTİM-SEN’İN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ARAŞTIRMASIMİLLETİN PARTİSİ OLMAK!

YÜZDE 16.6 ZAM BEKLEYEN MEMURA KÖTÜ HABER!

Yüzde 16.6 zam talebiyle masaya oturmak için gün sayan memura kötü haber.

30-07-2017 13:02 - MEMURLAR

Hükümet, pazarlık masasında bütçedeki olumsuzlukları gösterip memurdan sorunları daha da büyüten değil, ‘zor gün dostu' davranış beklediğini iletecek.
Önümüzdeki hafta 5 milyon memur ve memur emeklisinin 2018-2019 zammını belirlemek için başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin stratejisi belli oldu. SÖZCÜ'nün haberine göre, Memur-Sen'in yüzde 10+6 zam talep ettiği 2018 yılı için hükümet ilk etapta yüzde 3+3 hatta bu oranın da altında zam teklifini masaya sunacak. Düşük zam teklifine gerekçe olarak ise, ülkenin içinden geçtiği kritik siyasi dönem ile ekonomide yaşanan zorluklar ve bütçe imkanlarındaki daralma gösterilecek.
 
EN FAZLA YARISI OLABİLİR
 
Hükümet Türk-İş ile imzaladığı toplu sözleşmede 2018 yılı için kamuda çalışan işçilere yüzde 3.5 artı 3.5 zam vermişti. Memur sendikaları işçiye verilen zammın memurlara da ‘hedef teklif' olarak getirilmesinin sürpriz olmayacağını belirtiyorlar. Dolayısıyla görüşmelerin ikinci turunda yüzde 3 ve altında başlayan teklifin yüzde 3.5 artı 3.5'e çıkarılacağı ancak bunun daha üzerine çıkılmasının dengeleri bozacağı, ekonomiyi riske atabileceği ve ilave borçlanmaya yol açabileceği hem memurlara hem de kamuoyuna anlatılacak. Ekonomi yöneticileri, zammın yüzde 4 artı 4'e çıkmasının çok zor olduğunu belirtirlerken, yüzde 3.5 artı 3.5 zammın üzerindeki 0.5 puanlık artışın ancak siyasi jest olarak Başbakan ya da Cumhurbaşkanı'ndan gelebileceğini böyle bir durumda da sendikaların olağanüstü yüksekten başlayan talebinin yarısının karşılanmış olacağını ifade ettiler.
 
BORÇLANMA LİMİTLERİ AŞILDI
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hafta içinde yaptığı açıklamada, ekonomiyi canlandırmaya yönelik teşvik ve destekler nedeniyle bütçe kanununda öngördükleri limitlerden daha fazla borçlanma yapacaklarını açıklamıştı. Memura yapılacak zamlar bu yılın değil önümüzdeki iki yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla toplu sözleşme masasında belirlenecek zamlar, bu yılın bütçesinde direkt ilave borçlanma baskısı yapmayacak.
Ancak, memura temmuzda beklentilerin üzerinde, yani yüzde 2.9 civarında enflasyon farkı verilmiş olması Hazine'nin bu yıl yapacağı ilave borçlanmayı artıracak.

HABERİ PAYLAŞMAK İSTER MİSİN?

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ ?

:

:

YORUMUMU ONAYLA

Yazarlar

En Çok Okunanlar
Anket

MEB Yönetici Adayları sözlü mülakat komisyonları hakkaniyetli bir sınav gerçekleştirdiler mi ?


EVET
HAYIR

2011 Kamudan.com Asist Media Ahmet Hamdi Çicek - Adres selcuklar cad evren apt no 18/ daire3 Etiler Besiktas İstanbul Tel 0212 2886322
Tasarım ve Yazılım KARİP NETWORK
Sağlık Sitesi - Çalışan Sitesi - Yeni Projeler