15 Ağustos 2014 Müdür Kıyımını Unutmuyoruz!..

     Bilindiği üzere 2014 yılının Mart ayında bir yasa çıkartıldı ve adı dershane yasasıydı. Fakat içeriği müdür kıyımıydı. Buraya konan bir ibareyle dört yılını tamamlayan okul müdürleri görevden alınacak ve yeniden değerlendirilecekti. Tabi ki bu değerlendirme falan değildi, istisnalar hariç düpedüz Eğitim Bir Senli olmayan tüm müdürlerin cezalandırılma ve görevden uzaklaştırma hamlesiydi. Neden dört yıl diye bir soru sorulabilir. Çünkü 2010 yılında devletin açtığı sınavı kazanarak müdür olanlar vardı ve bu yasa bunları da kapsamalıydı.
     2014 yılında yaşananlar basit bir olay değildi. Adeta eğitimde darbe yapılmıştı. Her şeyden önce bu müdür katliamıyla hem devlete, hem de millete büyük kayıplar yaşatıldı. Dahası kurum hafızası yok edildi. Kurumun dününü bilen kalmadı, kurumda çalışanları tanıyan kalmadı ve gerçekten de kurumun selametini düşünen hiç kimse kalmadı. Bunun için de üzerinde nice yıllar geçse bile unutulmayacak oldukça gülünç durumlar ortaya çıktı.  Bunlara birkaç örnek verecek olursak;      
      Söz gelimi 15 Ağustos 2014 yılında Kâğıthane İlçemizde değerlendirmeye tabi tutulup başarısız görülen Okul Müdürü Bayram Ercan kendisine yetersiz puan veren şube müdürünün karşısına çıkıp “Beni tanıyor musun” diye sorduğunda Şube Müdürü hayır seni tanımıyorum demişti. Yani tanımadığı kişiye puan vermiş ve yetersiz görmüştü. 
    Benzer şekilde Yozgat Sorgun’da Sorgun Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Şahin 13.08.2014 tarihinde vefat etmesine rağmen değerlendirmeye alınmış, 75 ve üzerinde puan verilerek Şahin’in görev süresi uzatılmıştı. 
     Ankara’da Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Ahmet Şimşek’e 75 ve üzerinde puan verildi. Ancak Ahmet Şimşek 12 Temmuz 2014 tarihinde vefat etmişti.
    Yozgat’ın Sorgun ilçesinde daha önce Atatürk İlkokulu müdürü olan Hüseyin Ekinci daha sonra ilçe milli eğitim müdürü oldu. Buna rağmen Hüseyin Ekinci yönetici değerlendirme listesinde 93.77 puan almış olarak görülüyor. Yani o günlerde ilçe milli eğitim müdürü olan Hüseyin Ekinci kendisine puan vermişti. 
   Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde de daha önce Hasan Polatkan Ortaokulu Müdürü olan Tuncay Demir, daha sonra ilçe milli eğitim müdürü oldu. Buna rağmen Demir, yönetici değerlendirme listesinde 100 tam puan almış olarak görülüyordu. 
    Kilis’te yönetici değerlendirme işlemleri sonucunda 75 ve üzeri puan alan kurum müdürleri listesinin 7’inci sırasında Metin Yıldız’ın görev yaptığı Kilis-Musabeyli’de Hüseyinoğlu Ortaokulu’nda görev süresi uzatılmıştı. Ancak Metin Yıldız, okul müdürü değil, öğretmendi. 
   Yine aynı listede yer alan Cuma Özdemir’in de 75 ve üzerinde puan aldığı görülmekteydi. Ancak Cuma Özdemir Kilis Belediye Başkan Yardımcısıydı. 
     Artvin yönetici değerlendirme işlemleri sonucunda 75 ve üzeri puan alan kurum müdürleri listesinin 26’ıncı sırasında Oğuzhan Pehlivan yer almaktaydı. Oğuzhan Pehlivan’ın görev yaptığı Artvin Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulundaki görev süresi uzatılmıştı. Ancak Oğuzhan Pehlivan Artvin Belediyesi’nde İnsan Kaynakları ve Eğitimi Müdürlüğü’nde çalışmaktaydı. 
    Yukarıda sıraladığımız uygulamalar bir tek şeyle izah edilebilir. O da bu uygulamaları yapanların birer maşa olduklarıydı. Çünkü bu uygulama ne devlet işleyişi ne de devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktaydı. Bütün bu olup bitenleri normalmiş gibi görenler gerçekten ya arlanmaz utanmaz insanlar ya da devleti tahrip etmekle görevli kişilerdir. Aman sanki ne olmuş birkaç müdür görevden alınmışta kıyamet mi kopmuş diyenler; Bir tek insanın dahi onuru, haysiyetiyle kimsenin oynamaya hakkı yoktur.  Burada Yedi binden fazla okul müdürü otuz binden fazla müdür yardımcısı ve daha birçok yönetici söz konusudur. Bunları aileleriyle birlikte düşündüğümüz zaman ne kadar insanın canı yanmıştır hiç düşündünüz mü?
    İşte bunun için hiç kimse unutmasın ki aradan yedi yıl geçmiş ama hala yapılanlar hafızalarda dip diri duruyor ve unutulmuyor. Demek ki aradan yıllar geçse bile devlet adına yapılan hiçbir itibar suikastı hiçbir haksızlık karşılıksız kalmaz. Hiçbir şey olmasa bile sık sık tozlu raflardan alınıp utanmaz insanların suratına çarpılıyor ve bir vicdan gibi yakasından düşmüyor.

YORUM EKLE