44 BELEDİYE BAŞKANINDAN ORTAK BARIŞ ÇAĞRISI

Maltepe’den barış ve diyalog çağrısı yükseldi.

44 BELEDİYE BAŞKANINDAN ORTAK BARIŞ ÇAĞRISI
Maltepe Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen “Uluslararası Diyalog Konferansı”, barış ve kardeşlik çağrısıyla sona erdi.
Maltepe Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen ve 10 ülkeden, 44 belediye başkanının katıldığı “Uluslararası Diyalog Konferansı” sona erdi. 12 maddelik bir bildirgenin açıklandığı konferansın kapanış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yan yana durmalı ve insanlığın acılarına, ırkçılığa ve savaşlara karşı dayanışmanın filizlerini toplumlarımızda yeşertmeliyiz” dedi.
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde, 3 gün boyunca devam eden konferansa, Münih Anakent eski Belediye Başkanı ve Maltepe Belediyesi Fahri Danışmanı Christian Ude, Almanya Sosyal Demokrat Partisi Hessen Eyaleti Milletvekili Turgut Yüksel, Avrupa Birliği Politika Danışmanları Yönetim Kurulu Üyesi Sepp Hartinger, Fransa Sosyal Demokrat Partisi Türkiye temsilcisi Marie Rose Koro, İran Royan kenti Belediye Başkan Yardımcısı Ahmad Agasi, Kenya’nın Mombasa Eyaleti Kültür ve Eğitim Bakanı Tendia Lewa Mtana ve Angola’nın Belas Belediye Başkanı Filipe Barros Espanhol’un yanısıra, Almanya’nın Erlangen, Ulm, Celle, Düsseldorf, Münih, Düren, Worms, Coburg, Darmstadt, Mosbach, Hessen, Hamburg-Altona, Bremen, Fürth ve Köln, Filistin’in El Bireh, Avusturya’nın Graz, Çin’in Anqing, Londra’nın Enfield, Karadağ’ın Pljevlia  belediyeleri ile Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen belediyeler katıldı.
“İNSANLIĞIN ACILARINA SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ”
Pratiğe dökülmüş kardeş şehir örnekleri, kültürel çalışmalar, ülkeler arası kültür ve eğitim alanlarında işbirliği, ekonomik noktalarda ortak çalışma fırsatları, inançlar arası diyalog, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve radikalizm, uluslararası göç ve göçmenlik sorunu ile entegrasyondaki mevcut engellerin  3 grup halinde masaya yatırıldığı konferansın sonuç bildirgesi, düzenlenen ortak bir basın toplantısıyla açıklandı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Dünyada yapılacak en kolay iş kin ve nefret tohumları ekmektir. İnsanların eziyet çekmesi ve yaşam haklarının elinden almasına dünya olarak seyirci kalmaktayız. Her gün dünyanın bir yerinde terör saldırıları oluyor. İşte biz bu ortam içerisinde yan yana durmalı, kardeşliğimizi sadece protokollere bağlamadan ortak çalışmalar yapabilmeli ve insanlığın acılarına, ırkçılığa ve savaşlara karşı dayanışmanın filizlerini toplumlarımızda yeşertmeliyiz. Şiddete yönelmeden mücadele eden Gandi’yi ve Martin Luther King’i aklımızın bir köşesine yazalım. Bizler de başarabiliriz” dedi.

12 MADDELİK BİLDİRİ
Kılıç’tan sonra söz alan Maltepe Belediyesi Fahri Danışmanı Christian Ude de, konferansta alınan 12 maddelik bildirgeyi kamuoyuna açıkladı. Bildirgede, kadınlar, gençler ve göçmenlerin entegrasyona katılması ve kardeş şehircilik çalışmalarında ön plana çıkarılması, spor etkinliklerine ve kültürel etkinliklere daha çok insanın katılmasının sağlanması, göçmen sorunlarının acil ve kapsayıcı bir şekilde ele alınması, öğrenci değişim programları gibi programların kardeş şehir anlaşmalarıyla birlikteliğinin sağlanarak, internet üzerinden çeşitli aktivitelerle güçlendirilmesi, yerel sanatçılarla işbirliğine varılması, halk eğitim merkezleri başta olmak üzere eğitim kurumlarının ön plana çıkarılması, ırkçılık, İslamofobi, Pegida gibi hareketlerin karşısında durulması ve toplumların birbirlerini yakından tanıması gibi maddeler yer aldı.

HEYECAN VERİCİ BİR BULUŞMA
Ude’nin bildirgeyi açıklaması sonrası söz alan Almanya Yeşiller Partisi’nden  Memet Kılıç, konferansın heyecan verici olduğunu belirterek, yerel yönetimlerde öz yönetimin ve finansal durumun acilen güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Angola Belas Belediye Başkanı Filipe Barros Espanhol da, ülkesindeki insanların 45 sene sığınmacı olarak yaşadığını açıkladı ve her ülkenin kendi komşusunun sorunlarıyla yakından ilgilenmesinin önemine vurgu yaptı. Son olarak söz alan Kenya’nın Mombasa Eyaleti Kültür ve Eğitim Bakanı Tendia Lewa Mtana da, çocukların geleceği için eğitimin ön planda tutulması gerektiğinin altını çizdi. 
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER