İSTANBUL HER YIL YENİDEN FET EDİLMEYECEK

Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ndan sonra 29 Mayıs İstanbul’un Fethi kutlamalarına da rötuş yapıldı.

İSTANBUL HER YIL YENİDEN FET EDİLMEYECEK

İSTANBUL HER YIL YENİDEN FET EDİLMEYECEK

 İstanbul fetih programında artık surları fetih görüntüleri ile gemilerin karadan yürütülmesi yer almayacak.
 
Radikal Gazetesi'nin haberine göre, önceki yıllarda Belgradkapı semtinde yapılan törende mehteran bölüğünün müziği eşliğinde yeniçeriler surlara hücum ederdi. Özel olarak yapılan giriş kapısı yıkılır, aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak askerler surlara çıkıp sancak dikerdi. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet, arkasında hocası Akşemsettin ve askerlerin surlardan İstanbul ’a girişi canlandırılırdı. Ayrıca kutlamalarda Fatih’in gemileri karadan yürütmesi de canlandırılırdı.

Fetih Yürüyüşü

Bu yıl bu görüntüler olmayacak. İstanbul Valiliği’nce tasarlanan program Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde başlayacak. Fatih Camii avlusunda halka ve protokole helva ve şerbet ikram edilecek. Ayrıca mehter takımı ve yeniçerilerden oluşan bir kortej Beyazıt Meydanı’ndan Ayasofya Müzesi’nin önüne kadar ‘Fetih Yürüyüşü’ gerçekleştirecek. Mehter takımı konser verecek. Konser bitiminde Tarih ve İslam Araştırma Vakfı Başkanı Doç. Dr. Osman Sezgin tarafından ‘Muzafferiyet Duası’ edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da 29 Mayıs günü Haliç kıyısında lazer, ışık, havai fişek gösterisi düzenlenecek. Genelkurmay’ın mehteran takımı da burada konser verecek. Rumelihisarı’nda da mehteran konseri gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
elifhan
elifhan - 12 yıl Önce

bu ne biçim bir hükümet hiç tarihini silmek isteyen bir devlet olabilir mi?insanın kanı donuyor aklı mantığı almıyor.önce cumhuriyet bayramı kutlamaları, sonra 19 mayıs ardından da istanbul gibi bir şehri fetheden büyük kumandan FATİH'in İstanbul'u fethini silmeye, unutturmaya çalışıyorlar.fakat böylesine güzel ve önemli bir tarihe sahip bu ülkenin evlatları onlar ne de yapsalar; ne ecdadını unutur, ne anacağı günü unutur ne de kutlayacağı günü unutur.TÜRK TARİHİ UNUTULMAZ....................

SIRADAKİ HABER