Anadolu Üniversiteli Gençler Avrupa'yı Fethetti

Anadolu Üniversitesi Hidrojenli Araç Projesi Aracı (Hidroana), Avrupa'nın en prestijli yarışı olan Shell Eco-Marathon Europe 2018'in önemli bir başarıya daha imza attı. 

Anadolu Üniversiteli Gençler Avrupa'yı Fethetti

Dünya üzerinde alternatif enerji kaynağı hidrojenin kullanımını çoğaltmak ve yaygınlaştırmak isteyen Hidroana ekibi, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Uluslararası projelerde yer alan Hidroana takımı, 25 ülkeden 140 takımın katılmış olduğu yarışmada 'Hidrojen Prototip' kategorisinde 8'inci olarak dikkatleri üzerine çekti. 

Londra'da yapılan Shell Eco-Marathon Europe 2018’e katılan ekip, üç gün süren zorlu teknik kontrollerini tek seferde başarıyla geçerek piste çıkmaya hak kazandı. 

Hidroana ekibi, geçen senelerde yapılan aynı yarışta elde ettiği 277,9 km/m3 olan skorunu 313 km/m3 değerine yükselterek bu alandaki derecesini de geliştirmiş oldu. 

Yarışta Hidroana ailesini; takım kaptanı Ersin Öz, pilot Beyza Lik, Mine Nohuz, Selin Uysal, Mustafa Hıdıroğlu, Enes Okay Koç, Burak Aşık, Nail Buğra Kılıç, Ahmet Furkan Vayni, Tarık Memişoğulları temsil etti. Daha çok çalışarak kendilerini ileriye götürmek istediklerini belirten ekip, elde ettikleri başarıya katkılarından dolayı Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’a, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal’a, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu’na ve akademik danışmanları Dr. Öğretim Üyesi İrfan Töre’ye teşekkürlerini iletti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER