En Çok İndirilen 5 Uygulamanın 4'ü Facebook İmzası

Facebook, şirket bünyesindeki uygulamalarıyla (WhatsApp, Instagram, Facebook, Messenger) en çok indirilen uygulamalar arasındaki üstünlüğünü devam ettiriyor.

En Çok İndirilen 5 Uygulamanın 4'ü Facebook İmzası

2019 senesinde "en çok indirilen uygulamar listesi"nde; WhatsApp 1. (850 milyondan çok indirme), TikTok 2. (711 milyon indirme), Messenger 3. (700 milyondan çok indirme), Facebook 4. (690 milyon indirme) ve Instagram 5. (450 milyona varan indirme) sırada yer aldı.

Facebook şirketi, 2016 senesinden beri en çok indirilen uygulamalar listesinde ilk 5'te 4 uygulamasıyla yer alırken, şirketin WhatsApp uygulaması uzun senelerdir "en çok indirilen uygulama" olarak zirvedeki yerini korumakta.

TikTok yükselişi devam ediyor

Facebook'un uygulamaları haricinde en çok indirilenler listesinde ilk 5'e, 2016'senesinde Snapchat, 2017'senesinde SHAREit uygulaması girmeyi başarmıştı.

Listeye 2018 senesinde 4. sıradan giriş yapan Çinli ByteDance firmasının popüler uygulaması TikTok ise, yükselişini devam ettirerek. 711 milyon indirmeyle geçen sene WhatsApp'ın ardından en çok indirilen 2. uygulama oldu. TikTok ayrıca, 2019 Aralık'tarihinde 40 milyon dolar gelir sağlayarak, en çok gelir elde eden (oyun uygulamaları hariç) 7. uygulama oldu.

Kullanıma sunulduğu günden beri 247,6 milyon dolar gelir sağlayan TikTok, toplam gelirin yüzde 71'i (176.9 milyon dolar) geçen sene elde etti.

Türkiye en çok uygulama indirilen 7. ülke

En çok uygulama indirilen ülkeler listesinde ise 2019'yılı son çeyreğine ait verilere göre, Hindistan 5 milyara varan indirmeyle ilk sırada yer alırken, Hindistan'ı 3 milyardan çok indirmeyle ABD, 2 milyardan çok indirmeyle Brezilya takip etti.

Rusya'nın 4., Endonezya'nın 5. ve Meksika'nın 6. olduğu listede, Türkiye 750 milyondan çok indirme sayısıyla en çok uygulama indirilen 7. ülke oldu.

Uygulamaların indirildiği mağazaların kullanım oranlarında ise Google Play yüzde 70'den çok kullanım oranıyla, Apple'nin uygulama mağazası App Store'yi geride bıraktı.

Aralarında Türkiye'nin de olduğu çoğu ülkede, uygulama indirmek için Google Play uygulama mağazası App Store'dan daha çok kullanılırken, ABD, Japonya ve Birleşik Krallık'ta Apple'nin uygulama mağazası daha çok tercih edildi.

Google Play, App Store'yi geride bıraktı

Dünyada toplam uygulama indirme rakamları geçen senelere oranla artışını sürdürdü. 2018 senesinde App Store ve Google Play dahil olmak üzere toplam 105,3 milyar indirme yapılırken, bu rakam 2018'yılı oranla yüzde 9,1 artış göstererek geçen sene 114,9 milyara ulaştı.

114,9 milyar indirmenin, 30,6 milyarı App Store'den yapılırken, 84,3 milyarı Google Play'den gerçekleştirildi. App Store'den yapılan indirmelerde 2018 senesine oranla yüzde 2,7 artış meydana gelirken, Google Play indirmelerindeki artış yüzde 11,7 olarak gerçekleşti.

Liste, teknolojide tekelleşmenin bir yansıması

Facebook, 2012 senesinde Instagram'ı, 2014 senesinde WhatsApp'ı satın alarak bünyesine katmıştı.

Uzmanlar, en çok indirilen 5 uygulamanın 4'ü Facebook'a ait olmasının, teknolojide tekelleşmenin bir göstergesi olduğunu savunuyor. Farklı amaçlara göre dizayn edilen platformlardan elde edilen verilerin, tek bir şirketin bünyesinde toplanmasının kullanıcıların veri güvenliği açısından problem teşkil edebileceği de ileri sürülüyor.

Facebook, sahip olduğu uygulamaların kullanıcılar tarafından bilinmesi için bünyesindeki uygulamalarda geçen seneden itibaren "Facebook'tan" imzasına yer vermeye başlamıştı.

Şirket ayrıca, 2016'yılındaki ABD seçimlerinde kullanıcı verilerin suistimal edildiği Cambridge Analytica skandalı başta olmak üzere çeşitli veri ihlalleriyle gündeme gelmiş ve yargı süreçlerinden sonra birçok ülkede para cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER