Facebook Kripto Para Birimini 2020'de Çıkarıyor

Sosyal paylaşım platformu Facebook, gelecek sene (2020) yeni bir kripto para birimini piyasaya süreceğini duyurdu.

Facebook Kripto Para Birimini 2020'de Çıkarıyor

Facebook’tan yapılan açıklama 2020 senesinde piyasaya sürülecek kripto para biriminin “Libra” olarak adlandırılacağı, Mastercard ve Visa gibi ödeme sistemleri tarafından da destekleneceği belirtildi.

Açıklamada Facebook’un kripto para birimine ilaveten “Calibra” adı verilen bir dijital cüzdanın oluşturacağı, platformun kullanıcılarının kendi aralarında mesajlaşır gibi “Libra” transferi yapabileceği söylendi.

Facebook açıklamasında, “Dünyanın pek çok yerindeki insan en basit seviyedeki finansal hizmetlere erişemiyor. Dünyada yetişkinliklerin neredeyse yarısının banka hesabı bulunmuyor.

Gelişen ülkelerde ve kadınlar arasında bu oran daha da kötü. Gelişen piyasalardaki küçük işletmelerin yüzde 70’inin krediye erişimi yok değerlendirmelerine yer verildi.

Açıklamada Facebook kullanıcılarına sunulacak yeni hizmetle tasarruf, harcama ve para transferi yapabilmesi için söylendi.

Facebook açıklamasında kripto para birimi ve dijital cüzdanın Facebook Messenger, WhatsApp ya da “Calibra”nın kendi cep telefonu yazılımı üzerinden kullanılması mümkün olacağı hatırlatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER