Facebook Kullanıcıları Dikkat: Artık O Uygulamaya Kısıtlama Geliyor

Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik yapılan saldırı Facebook üzerinden canlı yayınlanmasından sonra üst düzey Facebook yetkilisi Guy Rosen tarafından platformun canlı yayın servisiyle ilgili birçok kısıtlamaya gidileceği açıklandı.

Facebook Kullanıcıları Dikkat: Artık O Uygulamaya Kısıtlama Geliyor

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde Nur ve Linwood camilerine 15 Mart'ta yapılan terör saldırılarını platform üzerinden canlı yayınlanması sebebiyle eleştirilerin hedefinde olan Facebook yönetimi, canlı yayınlarla ilgili yeni bir adım attı.

Üst düzey Facebook yetkilisi Guy Rosen, yapmış olduğu yazılı açıklamada, platformun canlı yayın servisiyle ilgili birçok kısıtlamaya gidileceğini belirterek, yeni kuralları ihlal eden kullanıcılara da 30 gün yasak uygulanacağını söyledi.

Rosen, "Yeni Zelanda'daki korkunç terör saldırılarından sonra verdiğimiz hizmetlerin hasara yol açmasının ya da nefret yaymasının önlenmesi için neler yapabileceğimizi gözden geçirdik.

Facebook'un açıklaması Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Andern ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında bugün Paris'te yapılacak toplantının öncesinde gelmesi dikkati çekti.

Söz konusu toplantıda iki liderin, internet üzerinden şiddet ve aşırılıkçı içeriklerin yayılmasına yönelik yeni kısıtlamalar getirilmesini öngören Christchurch Call adlı bir anlaşma imzalaması bekleniyor.

Yeni Zelanda saldırısı ve Facebook

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, 15 Mart'ta cuma namazı esnasında 10 dakika arayla iki camiye yapılan terör saldırılarında 51 kişi yaşamını yitirmişti. Terör saldırıları Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal platformlarda paylaşılmıştı.

Facebook, saldırılardan sonraki ilk 24 saatte dünya çapında 1,5 milyon videoyu platformdan kaldırdığını, 1,2 milyonun ise yüklendiği esnada bloke edildiğini açıklamıştı.

Teröristin yapmış olduğu 17 dakikalık canlı yayın esnasında 200 kişinin videoyu görüntülediği bu sürede kendilerine hiçbir şikayet gelmediğini belirten Facebook yönetimi, sosyal ağın yapay zekasının da terör saldırısının canlı yayınını yakalayamadığını açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER