Google ve Birçok Şirketten Huawei Kararı! Huawei'den İlk Açıklama

Google, Çinli teknoloji devi Huawei ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmasından sonra, Huawei kullanıcıları Android işletim sistemine olan erişimini askıya aldı.

Google ve Birçok Şirketten Huawei Kararı! Huawei'den İlk Açıklama

Google şirketinden yapılan açıklama, şirketin ABD Başkanı Trump'ın emirlerine uyduğu ve sürecin yansımaları takip edildiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Huawei cihazlarından "Google Play" hizmetine erişilebileceği Çin dışındaki Huawei akıllı telefonlarda Google Play Store, Haritalar ve Gmail gibi önemli uygulamalara erişimin engelleneceği belirtildi.

Huawei tarafından konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, şirket yetkilileri daha evvel yaptıkları bir duyuruda Huawei'nin kendi işletim sistemini kurmak için çalışmalara devam ettiğini söylemişti.

Huawei Tüketici Bölümü Başkanı Richard Yu, ABD'nin muhtemel yaptırımlarına ve engellemelerine karşı bir "B Planı"na sahip olduklarını ve kendi işletim sistemlerini yakın zamanda oluşturmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Büyük teknoloji şirketleri Huawei'ye sırtını dönüyor

Google'ın yanı sıra Intel, Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi ABD'li dev teknoloji şirketlerin de Huawei'yle olan ilişkilerini askıya aldıkları ve ürün tedariki sağlamayacakları söylendi.

Google ve diğer büyük teknoloji şirketlerin kararı, ABD hükümetinin perşembe günü telekom ekipmanlarını dış ticaret yasağı listesine eklemesinden sonra gerçekleşirken, ABD hükümeti tarafından yabancı rakiplerin teknolojileri ve servislerinin engellenmesi kapsamında "Ulusal ekonomik acil durum" ilan edilmişti.

ABD Çin ticaret savaşı birinci seneyi geride bıraktı

ABD ile Çin arasındaki "ticaret savaşı" bir seneyi geride bıraktı. "Ticaret savaşı" müzakerelerin son toplantısına katılmak üzere mayıs ayı başında ABD'ye giden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, müzakerelerden eli boş dönmüştü. Çinli ve ABD’li heyetlerin iki gün boyunca yaptığı müzakerelerden netice alınamamıştı.

Çin Ticaret Bakanlığı, 11 Mayıs'ta 200 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına uygulanan tarifenin yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkmasına tepki göstererek, "Bundan derin üzüntü duyuyoruz. Gerekli karşı önlemleri almak zorunda kalacağız.

ABD Başkanı Trump da Twitter'dan yapmış olduğu açıklamada, Çin heyeti ile yapılan görüşmelerde çok az ilerleme kaydedilmesini gerekçe göstererek, 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini yüzde 25’e yükselttiğini duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER