Robotlar, İnsanlara Karşı Karşıya Mücadele Vermesi Bekleniyor

2025 yılında zıplayıp kafa vurabilen robotlar sahalarda olacak, 2030’yılında 8 kişilik robot takımının insanlarla futbol oynayabileceğini, 2040’yılında ise FIFA standartlarında 11’e 11 maç yapabilecek seviyeye geleceğini söyleyen Robot Futbol Takım Kaptanı Ersin Aytaç, hedefler gerçekleşirse, robotların 2050’yılında Dünya Şampiyonu bir futbol takımı ile maç yapıp yenebilecek seviyeye geleceklerini belirtti. 

Robotlar, İnsanlara Karşı Karşıya Mücadele Vermesi Bekleniyor

Beklentilere paralel olarak, Yakın Doğu Üniversitesi Robot futbol takımının yapay zeka geliştirme çalışmaları artarak devam ettiğini belirten Aytaç, 2050 Dünya Futbol kupası şampiyonu ile yapılacak maçta yer alacak takımın Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol takımının olması için çalışmalarını aralıksız olarak devam ediyor. 

Futbolcu robotlar 2050 yılında insanlarla mücadele yapabilecek.

2050 hedefi dünya futbol şampiyonu ile robocup şampiyonunun maç yapması 

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen RoboCup 2018 Robot Dünya Futbol Kupası’nda, Dünya Şampiyonu olan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı’nı tebrik ederek şöyle konuştu: 

Küçücük bir adada yaşamamıza rağmen dünyanın en önemli üniversitelerini Yakın Doğu Üniversitesi araştırma merkezinde üretilen robotlar ve yapay zeka sayesinde yenerek Dünya şampiyonu olan robot futbol takımının geldiği nokta çok önemli. Robot takımının yapay zekası tamamen Yakın Doğu Üniversitesi araştırma merkezinde görevli mühendisler tarafından geliştirildi. 

RoboCup Organizasyonu ile FIFA’nın ortak hedefi olan 2050 yılında FIFA Dünya Kupası şampiyonu olacak takımla, Robot Futbol takımının maç yapmasında Yakın Doğu Üniversitesi robot futbol takımının yapay zekasının daha da geliştirilerek 2050 organizasyonunda yer alması gerekiyor. Bu anlamda çalışmalar devam ediyor” dedi. 

Daha büyük başarılar için çalışacağız

Aytaç, ekip arkadaşları adına yapmış olduğu konuşmada, Robocup Organizasyonu ile FIFA’nın 2050 Dünya Futbol Kupası şampiyonuyla Robocup şampiyonunun maç yapma projesine dikkat çekerek bu maçta yer alacak Robot futbol takımının, başarılarına ve yapay zeka konusundaki yeteneklerine göre belirleneceğini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER