Soyuz MS-17 Uluslararası Uzay İstasyonu'na Fırlatıldı

Soyuz MS-17 uzay aracı kapsülünün fırlatılma anı ise Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) internet sitesinden canlı olarak yayınlandı.

Soyuz MS-17 Uluslararası Uzay İstasyonu'na Fırlatıldı

Rus kozmonotlar Sergey Rıjikov ve Sergey Kud-Sverçkov ile Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Kate Rubins'i götürecek MS-17 kapsülü, yerel saatle 11.45'te Baykonur Uzay Üssünden ayrıldıktan 9 dakika sonra başarıyla dünya yörüngesine çıkarıldı.

Yanlarında UUİ'nin çalışması için gerekli 173 kilogram yük götüren ekibin 3 saat sonra uzay istasyonuna ulaşması bekleniyor.

ROSCOSMOS'tan yapılan açıklamaya göre, ekip, UUİ'de bulunacağı 6 ayda istasyonun çalışma kapasitesi ve donatılmasını destekleyecek, deney, kargo kapsülü karşılama ve yük indirme gibi çalışmalar yapacak.

Nisan ayından beri UUİ'de, kozmonotlar Anatoliy İvanişin ve İvan Vagner ile NASA astronotu Christopher Cassidy görev yapıyor.

NASA, ROSCOSMOS, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Japon Uzay Araştırma Ajansının (JAXA) ortak işlettiği UUİ'de uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yapılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER