WHATSAPP'A TELEGRAM ÖZELLİĞİ GELİYOR 6 YENİ GÜNCELLEME YOLDA

Whatsapp'a Telegram özelliği geliyor! Sesli mesajlara 6 yeni güncelleme gruplara anket seçeneği

WHATSAPP'A TELEGRAM ÖZELLİĞİ GELİYOR 6 YENİ GÜNCELLEME YOLDA

Dünya'da 2 milyar kişi tarafından kullanılan mesajlaşma programı Whatsapp'a en büyük rakibi Telegram'da bir bulunan bir özellik entegre edildi. Günde 100 milyar mesajın gönderildiği Whatsapp, sesli mesajlara 6 yeni güncelleme getirmeye hazırlanırken Telegram'daki grup sohbetlerinde anket düzenleme seçeneğini de platforma taşıdı. ​

Dünyada en yaygın mesajlaşma programı olarak başı çeken Whatsapp, rakibi Telegram'da olan gruplarda anket düzenleme seçeneğini platforma taşımaya karar verdi. Gruplarda anket düzenleme seçeneği ilk olarak iPhone kullanıcılarının hizmetine sunulacak. iOS'taki 22.8.0.72 beta sürümüyle gelecek olan anket seçeneği ilerleyen zamanlarda Android cihazlar için de geliştirilecek. Gruplarda anket seçeneğiyle insanlar oylama yapabilecek. Ancak özelliğin nasıl kontrol edileceği henüz kesinlik kazanmadı.

ORTALAMA 45 DAKİKA WHATSAPP'TA GEÇİYOR

Dünya üzerinde 2 milyarı aşkın insan tarafından kullanılan Whatsapp, en yakın rakibi Telegram'da olan özelliği platforma taşıyarak kullanıcılarını elinde tutmaya devam etmek istiyor. Android sürüm telefonuna Whatsapp indiren bir kullanıcının gün içinde ortalama 45 dakikası Whatsapp'ta geçiyor. Uygulama platform üzerinde hızlı yayılan dezenfarmasyon nedeniyle kullanıcılarının atabileceği mesaj sayısını sınırlandracak bir çalışmaya imza atacağını duyurmuştu.

İLK BREZİLYA'DA BAŞLADI

WhatsApp, 3 yıl önce iletilecek mesajların sınırlandırılmasına Brezilya'da başlamıştı. Beta olarak Brezilya'da denenen sınırlandırma tüm dünya için ilerleyen günlerde kullanımda olacak. İletilecek mesajların sınırlandırılması gelecekte karşımıza çıkacak güncellemelerle birlikte tüm kullanıcılar için geçerli olacak. Söz konusu özellik, WhatsApp iOS uygulamasının 22.7.0.76 beta versiyonunda yer alıyor.

SESLİ MESAJLARA 6 YENİ ÖZELLİK

Sohbet dışı oynatma: Telefonda ses kaydının oynatıldığı sohbetten çıktığınız takdirde artık ses kaydını dinlemeye devam edebileceksiniz. Bu sayede telefonunuzda herhangi bir şey yaparken gelen ses kayıtlarını dinleyebileceksiniz.

Kaydı duraklat/kayda devam et: Ses kaydederken düşüncelerinizi toplamanız gerektiğinde artık kayıt işlemini duraklatabilecek ve istediğiniz zaman kayda devam edebileceksiniz.

Dalga biçimi görselleştirme: Ses kayıtları, artık kaydın takip edilmesine yardımcı olmak üzere sohbet penceresinde dalga biçiminde gösterilecek.

Taslak önizleme: Artık ses kaydı atmadan önce söylediklerinizden emin olmak için kaydettiğiniz ses kaydını göndermeden önce dinleyebileceksiniz. (Bu özellik, şu anda birçok kullanıcıda kullanılabilir durumda)

Oynatmayı hatırla: Ses kaydı dinlerken yarısında sohbet penceresinden ayrıldıktan sonra yeniden ses kaydını başlattığınızda artık kaldığınız yere elle ilerleme zorunluluğunuz olmayacak. Bu özellikle sesli mesaj, sohbete döndüğünüzde otomatik olarak kaldığınız yerden devam edecek.

İletilen mesajlarda hızlı oynatma: Hem normal hem de iletilen sesli mesajlar, artık 1,5 kat veya 2 kat olmak üzere daha hızlı oynatılabilecek.Link önizleme: WhatsApp'ın uygulama versiyonunda paylaşılan linkler için önizleme çıkıyor ancak bu durum WhatsApp Web ve masaüstü için geçerli değil.

Şirket yaptığı son güncellemeyle masaüstü uygulaması WhatsApp Destkop'ta link önizlemesine izin veriyor.

WHATSAPP'TA SORUN OLAN BUG HATALARI ÇÖZÜLDÜ

WhatsApp hem web hem masaüstü sürümünde önceden link önizlemesi mümkündü. Şirket çoklu cihaz desteği uygulamasını yayına aldıktan sonra sistem hata verdi ve önizlemeler kayboldu.

Şirket oluşan bugları çözdü.

KAMERA ARAYÜZÜ ANDROİD'DE DEĞİŞİYOR

WhatsApp bir süre önce iOS'a sahip cihazlarda kamera arayüzünü değiştirmişti.

WABetaInfo'da yer alan bilgilere göre yenilenen arayüzün beta testleri başladı. Kamera ekranında daha küçük butonlar bulunuyor.

WhatsApp ayrıca medya paylaşımını da daha pratik bir hale getiriyor. Son kullanılanlar ve galeri olarak sistem ayrıma gidiyor.

WhatsApp, Arjantin'de pilot bir uygulamayı hayata geçirdi. Whatsapp kullancıları artık 2 GB'lik bir hakka sahip.

Bu özellik halen test aşamasında şirket kullanımın yoğunluğuna ve sistemde yarattığı yüke göre yeni düzenlemeler yapabilir.

DİLİ MANUEL OLARAK AYARLAMA İMKANI

Bilindiği gibi WhatsApp'ta kullanılacak dil otomatik olarak sistem tarafından seçiliyor. Facebook'un üst kurumu Meta'nın bünyesinde bulunan WhatsApp yıllardır manuel dil seçeneği taleplerini görmezden geliyordu. Bundan böyle dil seçmek manuel olacak.

WhatsApp'ın manuel dil seçeneği Hindistan gibi çok uluslu ülkelerde zaten vardı ancak şirket politika gereği bu özelliği diğer ülkelere açmıyordu.

Fotoğraflar ve videolar önizleme seçeneğiyle görülebiliyordu. Ancak söz konusu özelliği gönderilen belgeler için kullanmak mümkün değildi özelliğin test edildiği sürümün adı Android beta 2.22.5.11.

Eğer test sonuçları başarılı görülürse özellik kullanıcılara açılacak.

WhatsApp gizlilik ayarlarında da kişiselleştirmeye gidiyor.

WhatsApp'ın getireceği bu özellikle fotoğraflarınızı, son görülmenizi ve hikayenizi kime göstereceğinizi seçebileceksiniz.

MASAÜSTÜ SÜRÜME SESLİ MESAJ ÖZELLİĞİ

WhatsApp'ın masaüstü sürümünde sesli mesaj oynatmak mümkün değildi. Ancak WABetaInfo'da yer alan bilgilere göre son beta sürümünde sesli mesaj oynatıcı tüm kullanıcılara açıldı.

Harici Kişilerim özelliği geliyor. Böylece Herkes, Kişilerim ve Hiç Kimse seçenekleri olacak. Tıpkı Instagram'daki yakın arkadaşlarım geliştirmesine benzer bu özellikle kimin ne görebileceğini seçebileceksiniz.

Meta çatısı altında faaliyet gösteren anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, web (masaüstü) versiyonu için uygulamaya geçecek dört yeni özelliğini duyurdu.

FOTOĞRAFA PHOTOSHOP YAP YAZI YAZ!

WhatsApp’a yeni gelen özellikle artık uygulamaya masaüstünden girildiğinde fotoğrafın üzerine yazı yapıştırılıp fotoğraf düzenlenebilecek.

BU özellik daha önce mobil versiyonda kullanılırken, ilk kez masaüstü versiyonda kullanıma sunuldu.

MESAJ ATARKEN ÇIKARTMALARA DA BAK

Uygulamaya gelen bir diğer özellik ise, kullanıcıların mesajlaşma sırasında konuşma metnine uygun olarak çıkartma önerisi alabilmesi oldu.

Kişiler konuşmaları sırasında önerilen sticker’ı (çıkartma) seçerek daha hızlı yazışabilecek.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME ÖZELLİĞİ WEB SÜRÜME DE GELDİ

WhatsApp’a gelen son özellik ise, mobil uygulamada gelen uçtan uca şifreleme yönteminin masaüstü versiyonda da faaliyete geçmesi olarak açıklandı.

Bu özellikle beraber WhatsApp, masaüstü sürümünde gelen bağlantı linklerinin önizlemesini kullanıcılarına sunarken, kişilerin linke tıklamadan önce bilgi almasına olanacak tanıyacak.

MESAJLAŞMA ÖZELLİĞİNE ÇEVRİMDIŞI SEÇENEĞİ

Bununla birlikte kullanıcılar artık telefonlarını çevrimdışı tutmak zorunda kalmadan mesaj gönderip, alabilecekler.

‘HERKES İÇİN SİL’ ÖZELLİĞİ SINIRSIZ OLACAK

Gelen güncellemeler ile birlikte mesajlaşma uygulamasının yakın zamanda sohbetlere ‘Herkes için sil’ özelliğinin süresini sınırsız yapacağı belirtiliyor.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER