Meteoroloji ve AFAD'dan art arda kritik uyarı: İstanbul dahil 5 il için turuncu alarm

Meteoroloji ve AKOM'un dünden bu yana yaptığı uyarıların ardından İstanbul, Ankara ve birçok kentte sağanak yağış etkili oldu. Silivri ve Esenyurt'ta sağanak sonrası rögar kapakları taştı, cadde ve sokakları su bastı.

Meteoroloji ve AFAD'dan art arda kritik uyarı: İstanbul dahil 5 il için turuncu alarm

Meteoroloji ve AKOM'un dünden bu yana yaptığı uyarıların ardından İstanbul, Ankara ve birçok kentte sağanak yağış etkili oldu. Silivri ve Esenyurt'ta sağanak sonrası rögar kapakları taştı, cadde ve sokakları su bastı. Meteoroloji'den 9 kent için sarı alarm gelirken AFAD, yarın için İstanbul'un Anadolu Yakası, Kocaeli, Zonguldak, Düzce ve Sakarya'ya turuncu kodlu uyarıda bulundu. İstanbul Valisi Yerlikaya da yarın sabah saatleri itibarıyla Megakentte yaşanacak sağanak için vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara (Edirne hariç), İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Doğu Karadeniz kıyıları, Bolu, Düzce, Karabük ve Ardahan çevreleri, Hatay'ın kıyı kesimleri ile Doğu Akdeniz'in Toroslar kesiminin yerel olmak üzere Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, sabah saatlerinde Tekirdağ çevreleri ve İstanbul'un batı kesimlerinde (Çatalca ve Silivri çevreleri), öğleden sonra Isparta, Burdur, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara çevreleri ile Kütahya'nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların, sabah saatlerinde Tekirdağ çevreleri ve İstanbul'un batı kesimlerinde (Çatalca ve Silivri çevreleri), öğleden sonra Isparta, Burdur, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara çevreleri ile Kütahya'nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

AFAD'dan turuncu kodlu uyarı

AFAD'dan ise; yarın için İstanbul'un Anadolu Yakası, Kocaeli, Zonguldak, Düzce ve Sakarya'ya turuncu kodlu uyarı geldi. Açıklamada "Şiddetli yağışlar sonucu sel, su baskını, kıyılarda hortum görülebilir. Lütfen tedbirli ve dikkatli olalım" denildi.

Öte yandan AFAD, İstanbullulara SMS göndererek, ''Istanbul'da Persembe ilk saatlerden itibaren cok kuvvetli yagis bekleniyor Sel,yildirim,dolu,hortum gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olun.'' uyarısında bulundu.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER