2013-2014 YIL EĞİTİM ÖĞRETİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ NE KADAR OLACAK?

MEB, 2013-2014 yılı hazırlık ödeneği ne kadar olacak? 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ek 32'nci maddesinde belirtilen ifadede “ Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup, fiilen öğretmenlik yapanlara hazırlık ödeneği verilir.

2013-2014 YIL  EĞİTİM ÖĞRETİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ NE KADAR OLACAK?
MEB, 2013-2014 yılı hazırlık ödeneği ne kadar olacak? Ancak  ilköğretim  okul müdürleri  ile  yardımcıları, cezaeviokullarında çalışan öğretmenler, yönetici,eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil, ilköğretim müfettişleri hariç ödenek verilir. Bu ödenek her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere öğretim yılının başladığı ay içinde ödenir. Bakanlar Kurulunca  belirlenecek  miktarda ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  belirlenecek tarihte öğrenim yılına hazırlık ödeneği ödenir. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu uyarınca memurların maaşları ile ilgili konuların toplu sözleşme yoluyla  belirlenmesi öngörülmüştür.

2013 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunun I cetvelinde, “öğretim yılına hazırlık ödeneği miktarı” hüküm altına alınmıştır. Kanunda yer alan hüküm şu şekildedir:

“3. 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği Bakanlar Kurulu kararı aranmaksızın 740 TL olarak ödenir. Bu ödeme; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75′i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50′si oranında yapılır.”

Bu hükme göre 2013-2014 eğitim döneminde, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 740 lira olması kararlaştırılmıştır. 2012 yılında 700 lira olarak ödeneğe %5,7 oranında zam yapılmıştır.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ne kadar olacağı toplu sözleşmelerde esas alınacağından, bu miktarın sadece hükümetin öngörüsü olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
gulsen
gulsen - 7 yıl Önce

Peki bu odenegi aile bakankigindaki ogretmenlrr alabiliyor mu beni bilgilendirseniz sevinirim

SIRADAKİ HABER